Novinky

Hudba v Pezinku pozýva i v poslednú októbrovú sobotu na koncert so špičkovými umelcami

Hudba v Pezinku / Lupták & Šiller

8. ročník cyklu koncertov Hudba v Pezinku pokračuje druhým koncertom aktuálnej edície aj v októbri. Srdečne pozvanie organizátorov z OZ Euterpa prijali dvaja špičkoví umelci - violončelista Jozef Lupták a klavirista, slovenský Bernstein, Ivan Šiller.

Priaznivci vysoko kvalitnej interpretácie hudobného umenia si na svoje prídu už v ostatnú októbrovú sobotu 28. októbra 2023 o 18.00 hod. vďaka ďalšiemu pokračovaniu obľúbeného cyklu koncertných stretnutí. Dolným kostolom v Pezinku sa ponesú tóny trojici skladieb v interpretácii výnimočných sólistov – Jozefa Luptáka a Ivana Šillera.

Hudba v Pezinku / Lupták & Šiller

Slovenský Bernstein

Predstavovať si interpretov hudobného večera akiste veľmi netreba. Koncertný klavirista, pedagóg a organizátor hudobných projektov Ivan Šiller, študoval hru na klavíri nielen v Bratislave a Gente a ako štipendista aj v USA, Kanade a Nemecku. Venuje sa interpretácii klasickej i súčasnej hudby, ensemblovej a sólovej hre či hudobnej reinterpretácii výtvarných diel. Rád spolupracuje s inými hudobníkmi, s ktorými formuje rôzne zoskupenia – Cluster ensemble, Ensemble Ricercata alebo Prague Modern. Spoluvytvára alternatívne „vzdelávacie inštitúcie“ – študentský projekt VENI ACADEMY či sériu detských workshopov SoundOrchestra – zamerané na improvizáciu, grafické partitúry a experimentálnu hudbu. 

Ivan Šiller

Predsedá slovenskej sekcii Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM), s ktorou pripravil hudobný počin roka 2013 – ISCM World New Music Days – ocenený v rámci Radio_Head Awards 2014. V roku 2016 sa stal umeleckým riaditeľom vzdelávacieho projektu SUPERAR Slovakia. Za svoju umeleckú činnosť získal niekoľko cien a nominácií. V roku 2016 a v roku 2018 bol súbor Cluster ensemble nominovaný na cenu Nadácie Tatra banky za album Cluster ensemble Plays Philip Glass, na cenu Krištáľové krídlo v kategórii hudba a na cenu Radio_Head Award v kategórii nahrávka roka – klasická hudba. V roku 2018 vydal svoje debutové sólové CD FIFTY, ktoré je ojedinelou zbierkou viac ako 20 skladieb súčasných autorov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Otec bratislavských Konvergencií

Ďalším účinkujúcim na sobotnom koncerte bude Jozef Lupták, violončelista, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie, ktorý sa od vzniku v r. 1999 zaradil k najprestížnejším hudobným podujatiam na Slovensku.

Jozef Lupták

Absolvent konzervatória a VŠMU v Bratislave pokračoval v štúdiách na Royal Academy of Music v Londýne a v Banff Centre for Arts v Kanade. Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo získal niekoľko cien (Cena ministra kultúry SR, Cena F. Kafendu), ako aj nominácií na rôzne ocenenia (Krištáľové krídlo, Cena Nadácie Tatra banky a za hudbu k filmu Amnestie získal nomináciu na ocenenia Český lev a Slnko v sieti). 

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Účinkuje na domácich i medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný komorný hráč spolupracuje s poprednými svetovými umelcami a ansámblami (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendelssohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, The Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) ako aj s významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia). Medzi jeho pravidelných komorných spoluhráčov patria I. Karško, M. Ruman, N. Skuta, B. Lenko a mnohí ďalší. Pravidelne vedie majstrovské kurzy (Taliansko, Maďarsko, USA, Anglicko), v posledných rokoch ich organizuje v rámci Konvergencií aj na Slovensku. Realizoval množstvo CD nahrávok (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, Brahmsove sonáty, premiéry diel V. Godára, crossoverové projekty After Phurikane, Chassidic Songs, Uspávanky či vlastnú tvorbu na CD Free in One). 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

Hudba v Pezinku s Bachom, Schubertom i Bartókom v podaní špičkovej dvojice interpretov

Úvod októbrovému koncertu cyklu Hudba v Pezinku bude patriť výberu zo Suity pre sólové violončelo Johanna Sebastiana Bacha. Oboch interpretov si vychutnajú návštevníci v diele Franza Schuberta Sonáta “Arpeggione” pre violončelo a klavír. Bodkou programu bude Béla Bartók a výber z jeho Albumu pre deti, úprava pre violončelo a klavír.

Vstupné je, ako vždy, dobrovoľné.

Organizátorom cyklu Hudba v Pezinku je OZ Euterpa. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ako aj Bratislavský samosprávny kraj a Hudobný fond.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

TS, OZ Euterpa

Zdroj: OZ Euterpa/Petra Kovačovská

Redakciu informovala a fotografie poskytla Petra Kovačovská

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »