Novinky

Galéria umelcov Spiša hostí koncert skladateľa Patrika Korinoka

Galéria umelcov Spiša uvedie súčasnú experimentálnu hudbu v prevedení Patrika Korinoka so sláčikovým triom

Galéria umelcov Spiša uvedie už v stredu 25. októbra 2023 večer súčasnú experimentálnu hudbu v prevedení Patrika Korinoka so sláčikovým triom v rámci projektu X-ART / KONCERT V GALÉRII.

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne. Vznikla v roku 1987 a odvtedy sa zameriava na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou na spišský región. V poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozšírilo z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond tvorí 2 529  výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách –  Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu s aktuálnymi výstavnými konceptmi. A jedným z nich je hudba. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

Činí tak prostredníctvom projektu X-ART, ktorý aktuálne píše svoj tretí ročník. Jeho cieľom je prezentovať klasickú a experimentálnu hudbu v prepojení na umelecké médiá ako hudba, tanec, výtvarné umenie a performancia, v koncepcii renomovaného hudobníka a skladateľa Petra Machajdíka. V roku 2023 galéria postupne odprezentuje sedem výnimočných produkcií hudobných telies a sólových vystúpení slovenských a zahraničných interpretov. 

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Ten najbližší uvedie Galéria umelcov Spiša, už v stredu, 25. 10. o 19.00 hod. Je to predposledná zo série multimediálnych a hudobných konfrontácií v rámci projektu X-ART / KONCERT V GALÉRII. Predstaví sa na nej slovenský hudobný skladateľ Patrik Korinok. V spojení so sláčikovým triom odohrá koncert experimentálnej hudby inšpirovanej tvorbou liptovského maliara Zoltána Palugyaya.

Klasika v šatách minimalizmu

Patrik Korinok je slovenský hudobný skladateľ spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu. Po debute Silene Stenophylla, ktorý sa na portáloch Beehy.pe a Arcticdrones zaradil medzi najlepšie albumy roka 2014 mu doposiaľ na značkách Deadred Records vyšli ďalšie tri – On The Way To Antarctica (2016), Natura Resonat (2018) a Záznamy ticha (2021). Jeho hudba znela na festivaloch Pohoda On the Ground, Sharpe, Atmosféra, Hviezdne noci, na televíznych obrazovkách RTVS, ale i naživo na vlnách Rádia FM či v Rádiu Devín. Pred neoklasickým debutom z roku 2014 skladal indie-folkovú, prevažne gitarovú hudbu.

Cenné skúsenosti získal v rokoch 2009 a 2011, keď v tomto žánri nahral dva single v spolupráci s producentom Brandonom Paddockom (Panic! at the Disco, Avril Lavigne, Christina Perri) a producentom Joshom Glievom v Covenant Studio (MO, USA). Po výraznej zmene žánru má za sebou spoluprácu so speváčkou Ivanou Mer, s ktorou zložili spoločný singel Eyja pre kompiláciu Ostrov Hudby (2017), spolupracuje tiež s dark bass’n’drum core kapelou Ničiteľ.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Dlhodobo spolupracuje s režisérom Jánom Mikušom, (hudba do rozhlasovej hry Ján Červeň: Prorok (Rádio Devín), hudba v inscenáciách Otočte kone! (Štátne divadlo Košice/Tabačka Kulturfabrik) hra získala zvláštnu cenu poroty za hudbu na festivale Nová Dráma (2023), Fragmenty milostného diskurzu (2017). Je autorom hudby do filmov Odpustky (2016), Nový človek (2021), a iné. V súčasnosti Patrik Korinok pracuje na komplexnejšom diele pre sláčikový orchester.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Galéria umelcov Spiša, www.gus.sk

Zdroj: Galéria umelcov Spiša, Slovenský syndikát novinárov

*** Správu sme redakčne upravili (mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »