Novinky

Galéria umelcov Spiša hostí koncert skladateľa Patrika Korinoka

Galéria umelcov Spiša uvedie súčasnú experimentálnu hudbu v prevedení Patrika Korinoka so sláčikovým triom

Galéria umelcov Spiša uvedie už v stredu 25. októbra 2023 večer súčasnú experimentálnu hudbu v prevedení Patrika Korinoka so sláčikovým triom v rámci projektu X-ART / KONCERT V GALÉRII.

Galéria umelcov Spiša, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, patrí medzi najmladšie zberateľské inštitúcie v regióne. Vznikla v roku 1987 a odvtedy sa zameriava na profesionálne výtvarné umenie s prioritnou orientáciou na spišský región. V poslednom desaťročí sa pôsobenie galérie rozšírilo z regionálneho na širší národný a európsky priestor. Zbierkový fond tvorí 2 529  výtvarných artefaktov, časť z nich je prezentovaná v troch stálych expozíciách –  Terra Gothica, Jozef Hanula a Záhrada umenia. Galéria realizuje množstvo sprievodných a edukačných programov v dialógu s aktuálnymi výstavnými konceptmi. A jedným z nich je hudba. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 23.10.2023?

Činí tak prostredníctvom projektu X-ART, ktorý aktuálne píše svoj tretí ročník. Jeho cieľom je prezentovať klasickú a experimentálnu hudbu v prepojení na umelecké médiá ako hudba, tanec, výtvarné umenie a performancia, v koncepcii renomovaného hudobníka a skladateľa Petra Machajdíka. V roku 2023 galéria postupne odprezentuje sedem výnimočných produkcií hudobných telies a sólových vystúpení slovenských a zahraničných interpretov. 

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Ten najbližší uvedie Galéria umelcov Spiša, už v stredu, 25. 10. o 19.00 hod. Je to predposledná zo série multimediálnych a hudobných konfrontácií v rámci projektu X-ART / KONCERT V GALÉRII. Predstaví sa na nej slovenský hudobný skladateľ Patrik Korinok. V spojení so sláčikovým triom odohrá koncert experimentálnej hudby inšpirovanej tvorbou liptovského maliara Zoltána Palugyaya.

Klasika v šatách minimalizmu

Patrik Korinok je slovenský hudobný skladateľ spájajúci súčasnú klasickú hudbu s prvkami minimalizmu. Po debute Silene Stenophylla, ktorý sa na portáloch Beehy.pe a Arcticdrones zaradil medzi najlepšie albumy roka 2014 mu doposiaľ na značkách Deadred Records vyšli ďalšie tri – On The Way To Antarctica (2016), Natura Resonat (2018) a Záznamy ticha (2021). Jeho hudba znela na festivaloch Pohoda On the Ground, Sharpe, Atmosféra, Hviezdne noci, na televíznych obrazovkách RTVS, ale i naživo na vlnách Rádia FM či v Rádiu Devín. Pred neoklasickým debutom z roku 2014 skladal indie-folkovú, prevažne gitarovú hudbu.

Cenné skúsenosti získal v rokoch 2009 a 2011, keď v tomto žánri nahral dva single v spolupráci s producentom Brandonom Paddockom (Panic! at the Disco, Avril Lavigne, Christina Perri) a producentom Joshom Glievom v Covenant Studio (MO, USA). Po výraznej zmene žánru má za sebou spoluprácu so speváčkou Ivanou Mer, s ktorou zložili spoločný singel Eyja pre kompiláciu Ostrov Hudby (2017), spolupracuje tiež s dark bass’n’drum core kapelou Ničiteľ.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Dlhodobo spolupracuje s režisérom Jánom Mikušom, (hudba do rozhlasovej hry Ján Červeň: Prorok (Rádio Devín), hudba v inscenáciách Otočte kone! (Štátne divadlo Košice/Tabačka Kulturfabrik) hra získala zvláštnu cenu poroty za hudbu na festivale Nová Dráma (2023), Fragmenty milostného diskurzu (2017). Je autorom hudby do filmov Odpustky (2016), Nový človek (2021), a iné. V súčasnosti Patrik Korinok pracuje na komplexnejšom diele pre sláčikový orchester.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Galéria umelcov Spiša, www.gus.sk

Zdroj: Galéria umelcov Spiša, Slovenský syndikát novinárov

*** Správu sme redakčne upravili (mk) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »