Novinky

Faurého čaro raja u jezuitov

Faurého čaro raja so Speváckym zborom Technik STU

Spevácky zbor Technik STU so sólistami a Komorným orchestrom ZOE uvedie vo veľkonočnom čase Requiem francúzskeho skladateľa Gabriela Faurého. Omša pre zosnulých má poslucháčom poskytnúť priestor na stíšenie sa a rozjímanie nad existenciou ľudského života. Stane sa tak už v nedeľu 24. apríla v kostole bratislavských jezuitov.

Len pred niekoľkými dňami sa podľa gregoriánskeho kalendára skončilo pôstne obdobie, ktoré priam pozývalo stíšiť sa a rozjímať. V deň konania koncertu slávia východní kresťania veľkonočnú nedeľu podľa juliánskeho kalendára. Vďaka Speváckemu zboru Technik STU, participujúcich sólistov a Komornému orchestru ZOE sa môžete oddať stíšeniu a rozjímaniu aj vo veľkonočnom čase. V nedeľu 24. 4. 2022 bude večer o 19:00 hod. znieť Kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave výnimočné Requiem Gabriela Faurého. A nielen to.

Fauré Requiem plagát

Faurého Uspávanka smrti

Francúzsky skladateľ komponoval Requiem medzi rokmi 1877 – 1900. Dielo pritom po premiére ešte niekoľkokrát prepracoval. Dnes ho poznáme vo verziách s rôznym nástrojovým obsadením. „Hovorí sa, že moje Requiem nevyjadruje strach zo smrti a niektorí ho dokonca volajú Uspávanka smrti. Ale to je presne to ako smrť vnímam ja – ako šťastné vykúpenie, ako túžbu po šťastí tam hore a nie ako bolestivú skúsenosť,“ povedal raz sám skladateľ. Slovo „requiem“ je hlavným slovom v piatich zo siedmich častí. Dôraz naň dobre vysvetľuje prečo skladateľ Gabriel Fauré zaradil časť In Paradisum na koniec svojho Requiem. „Moje Requiem nevzniklo kvôli niečomu – jedine kvôli potešeniu, ak sa to tak dá nazvať,“ prehlásil jednému z priateľov Gabriel Fauré.

Faurého Requiem u jezuitov zavŕši pôst

Spevácky zbor Technik STU naštudoval dielo pod vedením dirigentky Petry Torkošovej a jej asistenta Matúša Uhliarika. Na koncerte sa predstavia aj sólisti Hilda Gulyásová a Tomáš Šelc. Hrať na organe bude organista a vysokoškolský pedagóg Marek Štrbák. Zbor bude sprevádzať Komorný orchester ZOE. Počas koncertu u jezuitov môžete intenzívne vnímať farbistú francúzsku hudbu. Pozýva stíšiť sa a rozjímať nad životom i smrťou. Koncert tak prináša zavŕšenie pôstneho obdobia 2022 či už podľa juliánskeho alebo gregoriánskeho kalendára.

Projekt sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore nadácie ZSE.

Zdroj: Redakciu informovala Kristína Gotthardt

REKLAMA

AllegrettoZilina2022

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »