Novinky

Faurého čaro raja u jezuitov

Faurého čaro raja so Speváckym zborom Technik STU

Spevácky zbor Technik STU so sólistami a Komorným orchestrom ZOE uvedie vo veľkonočnom čase Requiem francúzskeho skladateľa Gabriela Faurého. Omša pre zosnulých má poslucháčom poskytnúť priestor na stíšenie sa a rozjímanie nad existenciou ľudského života. Stane sa tak už v nedeľu 24. apríla v kostole bratislavských jezuitov.

Len pred niekoľkými dňami sa podľa gregoriánskeho kalendára skončilo pôstne obdobie, ktoré priam pozývalo stíšiť sa a rozjímať. V deň konania koncertu slávia východní kresťania veľkonočnú nedeľu podľa juliánskeho kalendára. Vďaka Speváckemu zboru Technik STU, participujúcich sólistov a Komornému orchestru ZOE sa môžete oddať stíšeniu a rozjímaniu aj vo veľkonočnom čase. V nedeľu 24. 4. 2022 bude večer o 19:00 hod. znieť Kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave výnimočné Requiem Gabriela Faurého. A nielen to.

Fauré Requiem plagát

Faurého Uspávanka smrti

Francúzsky skladateľ komponoval Requiem medzi rokmi 1877 – 1900. Dielo pritom po premiére ešte niekoľkokrát prepracoval. Dnes ho poznáme vo verziách s rôznym nástrojovým obsadením. „Hovorí sa, že moje Requiem nevyjadruje strach zo smrti a niektorí ho dokonca volajú Uspávanka smrti. Ale to je presne to ako smrť vnímam ja – ako šťastné vykúpenie, ako túžbu po šťastí tam hore a nie ako bolestivú skúsenosť,“ povedal raz sám skladateľ. Slovo „requiem“ je hlavným slovom v piatich zo siedmich častí. Dôraz naň dobre vysvetľuje prečo skladateľ Gabriel Fauré zaradil časť In Paradisum na koniec svojho Requiem. „Moje Requiem nevzniklo kvôli niečomu – jedine kvôli potešeniu, ak sa to tak dá nazvať,“ prehlásil jednému z priateľov Gabriel Fauré.

Faurého Requiem u jezuitov zavŕši pôst

Spevácky zbor Technik STU naštudoval dielo pod vedením dirigentky Petry Torkošovej a jej asistenta Matúša Uhliarika. Na koncerte sa predstavia aj sólisti Hilda Gulyásová a Tomáš Šelc. Hrať na organe bude organista a vysokoškolský pedagóg Marek Štrbák. Zbor bude sprevádzať Komorný orchester ZOE. Počas koncertu u jezuitov môžete intenzívne vnímať farbistú francúzsku hudbu. Pozýva stíšiť sa a rozjímať nad životom i smrťou. Koncert tak prináša zavŕšenie pôstneho obdobia 2022 či už podľa juliánskeho alebo gregoriánskeho kalendára.

Projekt sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore nadácie ZSE.

Zdroj: Redakciu informovala Kristína Gotthardt

REKLAMA

AllegrettoZilina2022

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »