Novinky

Faurého čaro raja u jezuitov

Faurého čaro raja so Speváckym zborom Technik STU

Spevácky zbor Technik STU so sólistami a Komorným orchestrom ZOE uvedie vo veľkonočnom čase Requiem francúzskeho skladateľa Gabriela Faurého. Omša pre zosnulých má poslucháčom poskytnúť priestor na stíšenie sa a rozjímanie nad existenciou ľudského života. Stane sa tak už v nedeľu 24. apríla v kostole bratislavských jezuitov.

Len pred niekoľkými dňami sa podľa gregoriánskeho kalendára skončilo pôstne obdobie, ktoré priam pozývalo stíšiť sa a rozjímať. V deň konania koncertu slávia východní kresťania veľkonočnú nedeľu podľa juliánskeho kalendára. Vďaka Speváckemu zboru Technik STU, participujúcich sólistov a Komornému orchestru ZOE sa môžete oddať stíšeniu a rozjímaniu aj vo veľkonočnom čase. V nedeľu 24. 4. 2022 bude večer o 19:00 hod. znieť Kostolom Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave výnimočné Requiem Gabriela Faurého. A nielen to.

Fauré Requiem plagát

Faurého Uspávanka smrti

Francúzsky skladateľ komponoval Requiem medzi rokmi 1877 – 1900. Dielo pritom po premiére ešte niekoľkokrát prepracoval. Dnes ho poznáme vo verziách s rôznym nástrojovým obsadením. „Hovorí sa, že moje Requiem nevyjadruje strach zo smrti a niektorí ho dokonca volajú Uspávanka smrti. Ale to je presne to ako smrť vnímam ja – ako šťastné vykúpenie, ako túžbu po šťastí tam hore a nie ako bolestivú skúsenosť,“ povedal raz sám skladateľ. Slovo „requiem“ je hlavným slovom v piatich zo siedmich častí. Dôraz naň dobre vysvetľuje prečo skladateľ Gabriel Fauré zaradil časť In Paradisum na koniec svojho Requiem. „Moje Requiem nevzniklo kvôli niečomu – jedine kvôli potešeniu, ak sa to tak dá nazvať,“ prehlásil jednému z priateľov Gabriel Fauré.

Faurého Requiem u jezuitov zavŕši pôst

Spevácky zbor Technik STU naštudoval dielo pod vedením dirigentky Petry Torkošovej a jej asistenta Matúša Uhliarika. Na koncerte sa predstavia aj sólisti Hilda Gulyásová a Tomáš Šelc. Hrať na organe bude organista a vysokoškolský pedagóg Marek Štrbák. Zbor bude sprevádzať Komorný orchester ZOE. Počas koncertu u jezuitov môžete intenzívne vnímať farbistú francúzsku hudbu. Pozýva stíšiť sa a rozjímať nad životom i smrťou. Koncert tak prináša zavŕšenie pôstneho obdobia 2022 či už podľa juliánskeho alebo gregoriánskeho kalendára.

Projekt sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore nadácie ZSE.

Zdroj: Redakciu informovala Kristína Gotthardt

REKLAMA

AllegrettoZilina2022

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »