Novinky

EnsembleSpectrum vzdá poctu skladateľovi Jamesovi Tenneyovi k jeho nedožitým 90. narodeninám

Ensemble Spectrum

Skladateľ James Tenney by mal 90 rokov. Jeho jubileum si koncertom v posledný júnový deň u bratislavských klarisiek pripomenie aj slovenský súbor EnsembleSpectrum.

V roku 2024 si svet pripomína 90. výročie narodenia amerického skladateľa Jamesa Tenneyho, jedného z najpoprednejších osobností experimentálnej tvorby 20. storočia. EnsembleSpectrum, významný súbor súčasnej hudby na Slovensku, sa pod vedením umeleckého vedúceho Mateja Slobodu rozhodol osláviť jeho nedožitých 90. rokov profilovým koncertom. Ten sa, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, uskutoční v nedeľu 30.06.2024 o 19:00 hod. v Koncertnej sieni niekdajšieho bratislavského kostola klarisiek. Prichystaný je program s názvom James Tenney – Harmonic Spaces. Slovenskému publiku predstaví výber raritných komorných skladieb z tvorby Jamesa Tenneyho. Poslucháč bude môcť zažiť neobyčajnú zvukovú krásu experimentálneho umenia. Výnimočným počinom je o to viac, že ešte na Slovensku nezaznelo, no vzácne je nájsť ho aj v zahraničných programoch.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júnový týždeň? TOTO sú naše TIPY!

EnsembleSpectrum pod taktovkou umeleckého vedúceho Mateja Slobodu na svojom profilovom koncerte prinesie výber toho najlepšieho. Zaznejú diela pre komorný súbor, dva špeciálne naladené klavíry, ale aj gigantické 40 minútové trio pre violu, violončelo, kontrabas a tape delay. Súbor výberom skladieb predstaví zvukomalebnú krajinu Jamesa Tenneyho a jeho novátorské princípy komponovania.

Ensemble Spectrum / Kam za kultúrou

Skladby v nádhernom prostredí kostola Klarisiek v Bratislave ponúknu publiku jedinečný zážitok hudobného jazyka. Ten citlivo kombinuje technickú sofistikovanosť s estetickou priezračnosťou. Slovami Johna Cagea: „Mnohé dvere sú dnes otvorené (otvárajú sa podľa toho čomu venujeme pozornosť). Avšak, akonáhle sa pozrieme za seba, žiadnych stien alebo dverí niet. Prečo sme teda boli tak dlho zatvorení? Zvuky, ktoré počujeme sú hudba.“ Členovia EnsembleSpectrum vrátane dirigenta Mateja Slobodu ponúknu poslucháčom možnosť nájsť v súčasnej hudbe hlboký zmysel pre zvukovú krásu. Vstup na koncert, ktorý podporil Fond na podporu umenia, je voľný.

PR článok

Zdroj: EnsembleSpectrum

*** Posledná aktualizácia: 2024-06-30 (mklein) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »