Danube Music Day uvádza: The Residents oslávia odložené 50. výročie aj na Slovensku!

The Residents

Mystifikátori, priekopníci videoartu, konceptualisti a jedna z najvplyvnejších kapiel na svete. The Residents prídu vôbec po prvýkrát vo svojej päťdesiatročnej histórii na Slovensko, aby už18. februára 2023 odohrali koncert v bratislavskom Majestic Music Clube. Oslávte ich odložené päťdesiate výročie v koncertnej edícii DANUBE MUSIC DAY.

Viacero okolností sa zbehlo, až sa stala unikátna vec. Slávny americký umelecký kolektív The Residents príde osláviť päťdesiate výročie aj do Bratislavy – 18. februára 2023 v MMC. Preložené turné Dog Stab! si pripomína jednu z najmystickejších, najtajomnejších, najprelomenejších skupín všetkých čias. Taktiež patria k najproduktívnejším kapelám, keďže majú vo svojej diskografii viac než šesťdesiat albumov. Pohybujú sa v štýlovej nečistote avantgardnej tvorby s free jazzovými linkami, rockovými a ironickými narážkami, ktorými demaskovali mytológiu populárnej hudby. Ich prerábky piesní od The Beatles, Elvisa Presleyho či Jamesa Browna sú absolútne odlišné od originálov. Päťdesiat rokov a stále nie je odhalené to najväčšie tajomstvo – kto sa skrýva za tými maskami.

Priekopníci videoartu

The Residents boli vždy spájaný s vizuálnym umením. Ako priekopníci videoartu vystavovali v slávnych múzeách – Múzeum moderného umenia v New Yorku či Múzeum súčasného umenia v Los Angeles. Tieto artefakty používajú ako dekorácie aj na koncertoch, ktoré vytvárajú ilúziu z iného sveta. Slávne sa stali aj ich masky – od očných buliev, kostier a stiahnutého svalstva, až po súčasné latexové psie hlavy. V roku 2017 si nasadili morové masky, pričom chtiac-nechtiac predvídali celosvetovú pandémiu, na ktorú potom reagovali songom Die, Die, Die. Pochádza z ich najnovšieho albumu Metal, Meat & Bone: The Songs of Dyin’ Dog, ktorý pojednáva o zabudnutom albínskom bluesovom hudobníkovi Alvinovi Snowovi alias Dying Dog. Ten sa jedného dňa záhadne vytratil a zostali po ňom iba tajuplné nahrávky. Tieto The Residents spracovali vo svojej réžii. Kapela sa tak opäť veľmi rafinovane s realitou a fikciou. Nielen z tohto dôvodu ju majú radi poslucháči na celom svete.

The Residents

Do osláv 50-tky The Residents zasiahla korona

Pandémia nakoniec ovplyvnila aj oslavy päťdesiateho výročia, ktoré sa presunuli na rok 2022. Hovorca tohto tajomného kolektívu, Homer Flynn z Cryptic Corporation, poodhalil kúsok z programu výročného turné: „DOG STAB! Tour oslavuje zvláštnych a nepravdepodobných päťdesiat rokov existencie The Residents piesňami z klasického obdobia kapely, ako aj najnovším albumom. Okrem známych songov z kultovej nahrávky DUCK STAB! z roku 1978 kapela predstaví tiež hudbu z Meat & Bone, ktorá vyšla v lete roku 2020. Vždy nepredvídateľná show bude obsahovať v tomto kurióznom a jedinečnom karnevalu chaosu tiež niekoľko neočakávaných prekvapení.“ Referencia na koncertné turné The Residents prišla aj od mienkotvorného hudobného magazínu The Wire: „Kostýmy a hráči sa môžu meniť, ale The Residents zostávajú rovnakí: Tvorcovia mýtov zo San Francisca si robia srandu z modernej Ameriky prostredníctvom ich umenia, hudby a filmov.“

The Residents prišli do Európy, nevynechajú ani Bratislavu

Vo svojom domovskom meste – v hipisáckom San Franciscu odohrali tajný koncert, ktorým oslávili svoje niekoľkokrát odložené výročie, ktoré prekazila korona. Slávna americká avantgardná skupina The Residents sa predstavila v nových kostýmoch a v koncertnom programe, kde zazneli aj nehrávané rarity a piesne z posledného albumu Metal, Meat & Bone: The Songs of Dyin’ Dog. Na svojom európskom turné hrajú aj výber z kultového Duck Stab, svoje netradičné cover verzie. K tomu sľubujú ale aj ďalšie prekvapenia.

The Residents vystúpili na utajenom koncerte na pôde Sanfranciského konzervatória. Ľudia si mohli kúpiť lístky iba prostredníctvom priameho pay pal linku, ktorým zaplatili sto dolárov priamo na účet Homera Flynna, prezidenta The Cryptic Corporation a hovorcu The Residents. Špeciálnymi hosťami boli Les Claypool (Primus), Joshua Raoul Brody, Dievčenský zbor San Francisca, David J (Bauhaus). Utajenú šou doplnili tiež o performerov či o ich typicky surrealistickú multimediálnu projekciu, ktorú so sebou prinášajú aj na svoje vystúpenia po Európe. Európske turné The Residents sa začalo ešte 26. januára v Bourges vo Francúzsku.

Aký bude program?

Kapela okolo seba šíri auru tajomnosti, aby sa hudobníci pod rúškom anonymity mohli nič nerušene sústrediť iba na umenie. Biznis za nich riadi spomínaná korporácia The Cryptic Corporation. Vďaka tejto kombinácii si v šoubiznise už päťdesiat rokov idú podľa vlastných pravidiel. Doteraz nahrali cez šesťdesiat albumov, takže majú z čoho vyberať. Zo zlatej éry The Residents z roku 1978 to bude prierez zo slávneho albumu Duck Stab. K tomu zaznejú skladby z naposledy vydanej nahrávky pod názvom Metal, Meat & Bone: The Songs of Dyin´Dog (2020). Opäť prišli s niečím novým, keď rozohrali hru o osude černošského albínskeho hudobníka Alvina Snowa, ktorý jedného dňa zmizne a zanechá po sebe iba zopár nahrávok. A mnohé ďalšie prekvapenia. Určite to bude intenzívny umelecký zážitok!

Koncert The Residents: 50th Anniversary Tour – Dog Stab!  sa uskutoční v bratislavskom MMC už 18. februára. Päťdesiat rokov na scéne oslávia v rámci koncertnej série DANUBE MUSIC DAY. Tá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov z rôznych žánrov, ktorí výrazným spôsobom  formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania).

 

PR článok, Music Press Production

Foto/Zdroj: Music Press Production

Redakciu informovali a fotografiu poskytli David Majerský a Daniel Hevier ml.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »