Novinky

Classic Festival Vaduz so slovenskými umelcami, no v tieni štátneho smútku

Vaduz Classic

Potom, čo pandémia zasiahla do realizácie festivalu v roku 2020, mal byť tohtoročný festival Classic Festival Vaduz naozaj bohatý. V dňoch 26. - 29.8.2021 mali odznieť z minulého roka presunuté koncerty ale aj nové. Organizátori ešte v júli avizovali bohatý program, ktorý si mohli prísť vypočuť poslucháči v režime 3G (ako naše OTP). Okrem klasiky presahoval festival do filmovej hudby či jazzu. Svoje vystúpenie mal na ňom aj náš Janoška Ensemble. No kvôli štátnemu smútku organizátori program veľmi oklieštili.

Vaduz Classic

Len málokto tušil, že bude tento ročník festivalu akosi pochmúrny. Prvým nezdarom bolo zrušené vystúpenie Horsta Lichtera počas otváracieho koncertu Magické momenty filmovej hudby (Magische Momente der Filmmusik). Dejiskom sa stalo priestranstvo parkoviska Marktplatz, nachádzajúce sa medzi budovou vaduzskej pošty a budovy banky LLB. Moderátorkou prvého festivalového večera bola Nina Ruge, tamojšia televízna hviezda. Symfonický orchester Lichtenštajnska (Sinfonieorchester Liechtenstein) pod taktovkou dirigenta Kevina Griffithsa vyčaroval prekrásne melódie filmovej hudby skladateľov  Hansa Zimmera, Johna Williamsa, Vangelis, Ennia Morriconeho či  Eltona Johna. No napriek zrušeniu vystúpenia sa otvárací open-air koncert  vydaril. Aspoň pokiaľ sa týka spokojnosti publika s hudbou.

Veď posúďte sami:

Alfred Newman (1900-1970): 20th Century-Fox Fanfare

Erich Wolfgang Korngold (1897-1957): Ouvertüre z filmu “Pod pirátskou vlajkou”

Maurice-Alexis Jarre (1924-2009): Hlavná téma z filmu „Laerence z Arábie” (“Lawrence von Arabien“)

Elton John (*1947) / Lebo M (*1964) / Hans Zimmer (*1957): „He Lives in You“ z filmu „Leví kráľ 2“

Maurice-Alexis Jarre (1924-2009): Hlavná téma z filmu „Dr. Živago“

John Williams (*1932): Hlavná téma z filmu  „Indiana Jones – Dobyvatelia stratenej archy“

Nino Rota (1911-1979): Hlavná téma a romantická téma z filmu „Krstný otec“

Éric Serra (*1959): „Diva Dance“ z filmu „Piaty element“

Scott Bradley (1891-1977): „Tom & Jerry” Suita

Po prestávke program pokračoval

John Williams (*1932): Hlavná téma z filmu  „Star Wars“

Paul Richard Epworth (*1974) / Adele (*1988): „Skyfall” z filmu „James Bond 007: Skyfall“

Henry Mancini (1924-1994): Hlavná téma z filmu „Ružový panter”

Ennio Morricone (*1928): Romanca z filmu „Vtedy na Západe“

Elmer Bernstein (1922-2004): Hlavná téma z filmu “Sedem statočných“

John Williams (*1932): „Flying Theme“ z filmu „E.T. – Mimozemšťan“

Vangelis (*1943): Téma z filmu “Ohnivé vozy”

Elton John (*1947) / Lebo M. (*1964) / Hans Zimmer (*1957): „Circle of Life“ z filmu “Leví kráľ”

     Hviezdou večera bol Lebo M.,  vynikajúci a nezameniteľný hlas duše Levieho kráľa. Vystúpili tiež známe umelkyne, Lichtenštajnčanka Sarah Längle a Švajčiarka Nadia Maria. Jediné, čo mnohých návštevníkov iritovalo bol neutíchajúci lejak. Ale tak oslnivá hudobná interpretácia stála aj za zmoknutie…

 
 
Vaduz Classic

© VaduzClassic, Roland Korner

Janoska Ensemble si získal srdce publika

     Druhý koncert sa konal večer nasledujúci deň v obľúbenom eventovom centre, budovy Vaduzer-Saal patriacej mestu. Galakoncert sa niesol v znamení sloganu “Ludwig van – a mission (im)possible”. Návštevníkom ponúkol rafinovanú kompozíciu klasiky a jazzu. Odznela kultová melódia z filmu Mission Impossible, Klavírny koncert č. 6 D dur, op. 61 a Klavírna sonáta č. 8 c moll, op. 13 Ludwiga van Beethovena, aranžmány a diela Františka Janosku. V jeho aranžmáne odznel “Por Una Cabeza“, ktorým pozvali poslucháčov na hudobnú cestu do Buenos Aires. Odzneli aranžmány hudby z filmov Vôňa žien či Schindlerov zoznam. V podaní Janoska Ensemble nechýbali ani diela Františka Janosku. Počuli sme parafrázu Beethovenovej mesačnej sonáty, „Cole over Beethoven“, ale aj „Deň & noc“ z filmov  „Psycho 2“, „Immortal Beloved“ a „De-Lovely”.

Vaduz Classic

© VaduzClassic, Roland Korner

Na tomto koncert vystúpili aj členovia Lichtenštajnského symfonického orchestru s dirigentom Andrewom Joonom Choiom,  klaviristka Claire Huangci a ako highlight večera náš Janoska Ensemble v zložení Ondrej Janoska (husle),  Roman Janoska (husle), František Janoska (klavír) a Július Darvas (kontrabas).

Nadšené publikum ich odmenilo búrlivým potleskom a standing ovations celkom zaslúžene.

Vaduz Classic

© VaduzClassic, Roland Korner

Highlight festivalu sa opäť presúva. Tento raz na november.

Podľa pôvodných plánov mal 28. augusta čakať na festivalových návštevníkov mimoriadny Highlight. Mal ním byť svetoznámy chorvátsko-slovinský violončelista Luka Šulić (známy z 2Cellos), ktorý mal spolu s mimoriadne talentovaným mladým bulharským klaviristom Evgenym Genchevom odohrať veľkolepý open-airovy koncert. Mimochodom, táto dvojica vystúpila 4. Septembra aj v Bratislave. Súčasťou ich vaduzského vystúpenia mala byť aj svetelná show, ktorá by bola kulisou počas koncertu zloženého z diel majstrov klasiky, filmovej hudby či najväčších hitov pop music všetkých čias ako Queen, Ennio Morricone, Metallica a Ludovico Einaudi.

 Lenže. Človek mieni, osud mení. V sobotu boli mnohí umelci, vrátane Symfonického orchestra Lichtenštajnska, zborov a sólistov, účastní ako hudobný sprievod štátneho a cirkevného pohrebu kňažnej v Katedrále sv. Floriána vo Vaduze. Keďže na tento deň pripadol oficiálny pohreb kňažnej, koncert dvojice Šulić – Genechev presunuli organizátori na 6. novembra 2021.

Vaduz Classic - Luka Sulic

© VaduzClassic

Film so živou hudbou pre nečas pod strechou

Posledný večer festivalu padol na nedeľu 29. augusta. Jeho lejtmotívom sa stal  James Bond. «Casino Royale» bol ako prvá Bondovka v Lichtenštajnsku prezentovaná nielen ako film. Počas premietania na plátne hral k nemu renomovaný City Light Symphony Orchestra pod taktovkou Kevina Griffithsa úžasnú filmovú hudbu skladateľa Davida Arnolda naživo. Nádherné spojenie filmu a živej pôvodnej hudby! Divákom tak poskytli novú, nevídanú dimenziu i netradičný filmový zážitok. Len škoda, že počasie opäť nevyšlo. Pod holým nebom by to bolo krajšie.

Vaduz Classic

© VaduzClassic, Roland Korner

     Štvrtý ročník Festivalu Vaduz Classic 2021 sa predsa len vydaril. A to i navzdory presunom koncertov z minulého roka na toto leto, nepriazne počasia spojenej s neutíchajúcim dažďom a nízkymi teplotami a redukciami programu či puncom piety kvôli štátnemu smútku.  Celkom tri zrealizované koncerty a okolo 2200 návštevníkov. A pred každým koncertom minúta ticha. Aj to bol jeho štvrtý ročník.

One thought on “Classic Festival Vaduz so slovenskými umelcami, no v tieni štátneho smútku”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »