Novinky

Chalupski: Dostredivá hudba z divadelných a tanečných sál v digitálnej podobe

Chalupski

Chalupski sa po trojročnej odmlke vracia s novinkou - tentoraz koncepčne vymedzeným albumom, ktorý ale vyšiel koncom roka 2022 iba digitálne. Na novinke Improvisations for Dance ide o tanec.

Václav Chalupský, vystupujúci pod umeleckým menom Chalupski, sa v posledných rokoch intenzívne venoval skladbe hudby pre súčasný tanec a pohybové divadlo či práci korepetítora na Konzervatóriu Duncan centre. Strávil tak hodiny improvizáciou v spolupráci s tanečníkmi a performermi. A práve počas týchto aktivít začalo vznikať mnoho “vedľajšieho materiálu”, ktorý Chalupský neskôr prepracoval do samostatne fungujúcich kompozícií. „Častokrát to v praxi vyzeralo tak, že som sa vrátil z konzervatória, kde som hral pro tanečníkov a počas improvizácií vznikli kusy, ktoré som si nahral na telefón. Občas sa počas improvizovania objaví ten vzácny moment, kedy všetko sadne, čas sa zastaví a každý, kto tu chvíľu zdieľa, cíti, že je súčasťou niečoho jedinečného. Je to dokonalé prepojenie, je to trochu návykové – kto niekedy improvizoval, dá mi za pravdu. Osobne som si uvedomil, že práve pre takéto chvíle prekvapení milujem hudbu a som vďačný, že ju môžem tvoriť,“ hovorí Chalupski.

Zvukovo sa Chalupski posúva od klavírnych kompozícií predchádzajúceho albumu Vortex k surovejšiemu zvuku elektrických gitár a syntetizátorov. Čiastočne sa opäť nahrávalo v domácom prostredí Divadla Oskara Nedbala v Táboře. Spolupráci Chalupski znovu nadviazal s Davidom Zemanom (Kalle), ktorý album nahral a mixoval. O master sa postaral Amák zo Studio Golden Hive.

TS / PR článok

Zdroj: Anna Mašátová, PR manažérka

Preklad: Silvia Mária Petrovits

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »