Novinky

Chalupski: Dostredivá hudba z divadelných a tanečných sál v digitálnej podobe

Chalupski

Chalupski sa po trojročnej odmlke vracia s novinkou - tentoraz koncepčne vymedzeným albumom, ktorý ale vyšiel koncom roka 2022 iba digitálne. Na novinke Improvisations for Dance ide o tanec.

Václav Chalupský, vystupujúci pod umeleckým menom Chalupski, sa v posledných rokoch intenzívne venoval skladbe hudby pre súčasný tanec a pohybové divadlo či práci korepetítora na Konzervatóriu Duncan centre. Strávil tak hodiny improvizáciou v spolupráci s tanečníkmi a performermi. A práve počas týchto aktivít začalo vznikať mnoho “vedľajšieho materiálu”, ktorý Chalupský neskôr prepracoval do samostatne fungujúcich kompozícií. „Častokrát to v praxi vyzeralo tak, že som sa vrátil z konzervatória, kde som hral pro tanečníkov a počas improvizácií vznikli kusy, ktoré som si nahral na telefón. Občas sa počas improvizovania objaví ten vzácny moment, kedy všetko sadne, čas sa zastaví a každý, kto tu chvíľu zdieľa, cíti, že je súčasťou niečoho jedinečného. Je to dokonalé prepojenie, je to trochu návykové – kto niekedy improvizoval, dá mi za pravdu. Osobne som si uvedomil, že práve pre takéto chvíle prekvapení milujem hudbu a som vďačný, že ju môžem tvoriť,“ hovorí Chalupski.

Zvukovo sa Chalupski posúva od klavírnych kompozícií predchádzajúceho albumu Vortex k surovejšiemu zvuku elektrických gitár a syntetizátorov. Čiastočne sa opäť nahrávalo v domácom prostredí Divadla Oskara Nedbala v Táboře. Spolupráci Chalupski znovu nadviazal s Davidom Zemanom (Kalle), ktorý album nahral a mixoval. O master sa postaral Amák zo Studio Golden Hive.

TS / PR článok

Zdroj: Anna Mašátová, PR manažérka

Preklad: Silvia Mária Petrovits

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »