Novinky

Cestou k zmiereniu s Ensemble Ricercata v SRo

Cestou k zmiereniu / Ensemble Ricercata / Lukáš Borzík

Už túto sobotu štartuje v SRO tohtoročný koncertný cyklus zoskupenia Ensemble Ricercata. Dýcha pokojnou atmosférou, nesie posolstvo mieru a má byť „cestou k zmiereniu“ s Bohom i ľuďmi.

Slovenský súbor Ensemble Ricercata sa dlhodobo venuje interpretácii komornej hudby slovenských i zahraničných skladateľov. Práve autorský hudobný portrét Lukáša Borzíka rozbehne tohtoročný koncertný cyklus zoskupenia Ensemble Ricercata. Koncertnou cestou k zmiereniu sa vydáme v sobotu 5. 3. 2022 o 19.00 hod. v budove Slovenského rozhlasu

Lukáš Borzík, blízky Bohu i ľuďom

Držiteľ ceny Radio_Head Award 2020 v kategórii klasická hudba (Signum Magnum) – Lukáš Borzík – priznáva vo svojej skladateľskej tvorbe svoj vzťah k viere a Bohu. Nie je tomu inak ani v kompozícii Klavírne kvinteto Spevy, ktorá v premiére zaznie na najbližšom koncerte.  Jej vznik podnietilo čítanie Denníčka sv. Faustíny Kowalskej – Božie milosrdenstvo v mojej duši. Klavírne kvinteto sa skladá zo  siedmich častí, ktoré varírujú tému Borzíkovej staršej orchestrálnej skladby Clarissima. Kompozícia V tichu kameňa vánok má niekoľko verzií. Na koncerte zaznie v obsadení pre violončelo a klavír. Práve v tomto obsadení reprezentovala slovenskú hudbu aj na festivale Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich v roku 2012. Skladbu inšpirovala výstava čiernobielych fotografií prírody. Z pôvodnej rozsiahlejšej kompozície, ktorá zaznievala v rámci mesiaca fotografie po častiach, vybral autor nosný materiál. A práve z neho vytvoril nové dielo.

Posolstvo pokoja ukrajinským priateľom

Diela skladateľa strednej generácie Lukáša Borzíka nesú v sebe atmosféru pokoja, mieru a éterickosti.  Pokojná hudba Borzíkovho diela otvára mysle, duše i srdcia rozjímaniu. Koncert zamýšľa nielen skladateľ ako „cestu k zmiereniu“. Premiéru svojho diela Klavírne kvinteto Spevy venuje priateľom na Ukrajine.

Ensemble Ricercata / cesta k zmiereniu

S päticou hudobníkov k zmiereniu

Ensemble Ricercata sa predstaví v zostave Adam Szendrei (husle), Daniel Rumler (husle), Júlia Urdová (viola) a Andrej Gál (violončelo). V pozícii umeleckého vedúceho a klaviristu  je už tradične Ivan Šiller.

Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná aj s podporou Slovenského ochranného zväzu autorského a s finančným príspevkom od Hudobného fondu. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia.

Redakciu informovala a fotografiu Lukáša Borzíka poskytla Kristína Gotthardt, InMusic

Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl
Culture Eventy Hudba News Odporúčame PR

Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Štátna filharmónia Košice chce osláviť Rok českej hudby a 200-ročnicu Bedřicha Smetany vinylom. Spustila crowdfunding…

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Translate »