Novinky

Cestou k zmiereniu s Ensemble Ricercata v SRo

Cestou k zmiereniu / Ensemble Ricercata / Lukáš Borzík

Už túto sobotu štartuje v SRO tohtoročný koncertný cyklus zoskupenia Ensemble Ricercata. Dýcha pokojnou atmosférou, nesie posolstvo mieru a má byť „cestou k zmiereniu“ s Bohom i ľuďmi.

Slovenský súbor Ensemble Ricercata sa dlhodobo venuje interpretácii komornej hudby slovenských i zahraničných skladateľov. Práve autorský hudobný portrét Lukáša Borzíka rozbehne tohtoročný koncertný cyklus zoskupenia Ensemble Ricercata. Koncertnou cestou k zmiereniu sa vydáme v sobotu 5. 3. 2022 o 19.00 hod. v budove Slovenského rozhlasu

Lukáš Borzík, blízky Bohu i ľuďom

Držiteľ ceny Radio_Head Award 2020 v kategórii klasická hudba (Signum Magnum) – Lukáš Borzík – priznáva vo svojej skladateľskej tvorbe svoj vzťah k viere a Bohu. Nie je tomu inak ani v kompozícii Klavírne kvinteto Spevy, ktorá v premiére zaznie na najbližšom koncerte.  Jej vznik podnietilo čítanie Denníčka sv. Faustíny Kowalskej – Božie milosrdenstvo v mojej duši. Klavírne kvinteto sa skladá zo  siedmich častí, ktoré varírujú tému Borzíkovej staršej orchestrálnej skladby Clarissima. Kompozícia V tichu kameňa vánok má niekoľko verzií. Na koncerte zaznie v obsadení pre violončelo a klavír. Práve v tomto obsadení reprezentovala slovenskú hudbu aj na festivale Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich v roku 2012. Skladbu inšpirovala výstava čiernobielych fotografií prírody. Z pôvodnej rozsiahlejšej kompozície, ktorá zaznievala v rámci mesiaca fotografie po častiach, vybral autor nosný materiál. A práve z neho vytvoril nové dielo.

Posolstvo pokoja ukrajinským priateľom

Diela skladateľa strednej generácie Lukáša Borzíka nesú v sebe atmosféru pokoja, mieru a éterickosti.  Pokojná hudba Borzíkovho diela otvára mysle, duše i srdcia rozjímaniu. Koncert zamýšľa nielen skladateľ ako „cestu k zmiereniu“. Premiéru svojho diela Klavírne kvinteto Spevy venuje priateľom na Ukrajine.

Ensemble Ricercata / cesta k zmiereniu

S päticou hudobníkov k zmiereniu

Ensemble Ricercata sa predstaví v zostave Adam Szendrei (husle), Daniel Rumler (husle), Júlia Urdová (viola) a Andrej Gál (violončelo). V pozícii umeleckého vedúceho a klaviristu  je už tradične Ivan Šiller.

Projekt Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná aj s podporou Slovenského ochranného zväzu autorského a s finančným príspevkom od Hudobného fondu. Mediálnym partnerom projektu je Hudobný život a Opera Slovakia.

Redakciu informovala a fotografiu Lukáša Borzíka poskytla Kristína Gotthardt, InMusic

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »