
Bratislavská Reduta ožíva v nedeľu 6. januára 2025 v Koncertnej sieni SF o 16.00 tradičným koncertom pocty. Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden zo svojich januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala: Hommage à Bohdan Warchal bude tentoraz s mimoriadnym hosťom, Radkom Baborákom.
Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra. Legendárneho Bohdana Warchala si koncertom Hommage à Bohdan Warchal na pôde bratislavskej Reduty uctia už v nedeľu 26. januára 2025 popoludní. Hosťom koncertu, ktorý sa v Koncertnej sieni SF začne o 16.00 hoď. bude svetovo uznávaný hráč na lesnom rohu Radek Baborák, ktorý sa opäť predstaví aj ako dirigent. Na nedeľnom poobedňajšom koncerte si s návštevníkmi koncertu vystupujúci interpreti pripomenú nedožité 95. narodeniny prof. Warchala (27.01. 1930 – 30.12. 2000).

„Pôsobenie hudby je magické a toto „magično“ sme sa snažili preniesť na publikum v tej najčistejšej forme prostredníctvom nezastupiteľného Bohdana Warchala. Už príchodom na pódium – svojim zjavom a typickým podmanivým úsmevom – dokázal okamžite nadviazať kontakt s publikom. Nadšené publikum dokázal udržať v napätí svojim neomylným inštinktom pre tempo a rytmus, čím ho dostával do varu,“ spomína na prof. Warchala dlhoročný člen „Warchalovcov“ Kornel Klatt vo svojej knihe spomienok Hral som s Warchalovcami.
Bohdan Warchl by oslávil 95. narodeniny
Bohdan Warchal sa narodil 27. januára 1930 v Orlovej pri Karvinej na Morave v Čechách. Prvé husličky dostal od svojej mamy. Hudobné vzdelanie získal v Brne. Na tamojšom konzervatóriu študoval hru na husliach. V štúdiu hudby pokračoval na brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení (JAMU).

Takmer celý svoj umelecký život prežil na Slovensku. V Bratislave začínal ako člen Slovenskej filharmónie (SF), kde sa vypracoval na post koncertného majstra. Od začiatku svojej profesionálnej dráhy sa prejavoval ako mimoriadne silná, kreatívna a spontánna umelecká osobnosť. Venoval sa najmä barokovej hudbe. Prelomovou udalosťou v živote Bohdana Warchala a zároveň významný krok pre celú hudobnú kultúru na Slovensku sa stalo založenie Slovenského komorného orchestra (SKO) v roku 1960. Warchal ako jeho hlavný iniciátor zoskupil okolo seba vynikajúcich hráčov sláčikovej sekcie orchestra. SKO známy tiež ako “Warchalovci” sa stal jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti vážnej hudby na Slovensku a popredným predstaviteľom slovenského interpretačného umenia v zahraničí.
Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou celých 40 rokov. Štafetu umeleckého vedúceho odovzdal Bohdan Warchal svojmu nástupcovi a žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci neúnavne pokračuje dodnes. Popri činnosti aktívne hrajúceho umeleckého vedúceho a dirigenta odovzdával Bohdan Warchal svoje bohaté skúsenosti najmladším generáciám adeptov interpretačného umenia. Učil na Konzervatóriu v Bratislave, JAMU v Brne a bol riadnym profesorom na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Warchalovci úspešní doma i vo svete
Slovenský komorný orchester sa predstavil na najvýznamnejších koncertných pódiách a hudobných festivaloch v Európe, severnej a južnej Amerike, Ázii i Austrálii, kde dosiahol vysoké uznanie. Popri hudbe baroka sa venovali aj dielam z obdobia klasicizmu a romantizmu, dielam 20. storočia a skladbám slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku, ktoré vznikli buď na podnet Warchala, alebo mu ich tvorcovia darovali. Warchalovo hudobné teleso podnietilo záujem slovenských skladateľov o vznik diel, ktoré súbor uvádzal ako premiéry a nahrával v rozhlase.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Okrem pravidelných koncertov v Slovenskej filharmónii koncertuje SKO na rôznych festivaloch a turné doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zaujímavé projekty a rovnako uvádza premiéry slovenských diel.

Členovia Slovenského komorného orchestra každoročne prispôsobia dramaturgiu koncertu a uvádzajú diela, ktoré boli kmeňovým repertoárom „Warchalovcov“ a pozývajú si zaujímavých hostí, ktorí tiež majú spojitosť s Bohdanom Warchalom alebo komorným súborom. Tentokrát to bude vzácny hosť koncertu, český hráč na lesnom rohu Radek Baborák, ktorý sa v Bratislave predstaví v dvojúlohe sólistu a dirigenta nie náhodou.

Osobne sa ako mladý interpret stretol s Bohdanom Warchalom na koncertnom pódiu. Fenomenálny hráč na lesnom rohu zbieral do svojich 18-tich rokov ocenenia na domácich i zahraničných interpretačných súťažiach. Ako 12-ročný sa stal víťazom Concertina Praga, v 15-tich získal 3. cenu na Pražskom jare. Nasledovala rozhlasová súťaž UNESCO Ženeva, Mníchov, Markneukirchen, ocenenie Grammy Classic pre Českú republiku, Cena Davidoff 2001 a Mostly Classic Award 2002.

Vo veku 18 rokov sa stal najmladším prvým hornistom Českej filharmónie, pôsobil ako sólohornista v Mníchovskej filharmónii a neskôr sa stal členom Berlínskej filharmónie. Od roku 2010 sa venuje sólovej hre a je členom komorných súborov a diriguje. V posledných rokoch je pravidelným hosťom našich sezón a vystúpil aj na Medzinárodnom festivale Bratislavské hudobné slávnosti.
Hommage à Bohdan Warchal už túto nedeľu
Na úvod koncertu zaznie Symfónia č. 10 h mol Felixa Mendelssohna Bartholdyho, ktorú skladateľ skomponoval ako tínedžer. V Mozartovom Koncerte pre lesný roh a orchester č. 4 Es dur, KV 495 a Sinigagliovej Romanci pre lesný roh si vychutnáme virtuóznu hru Radka Baboráka na tomto náročnom nástroji. Nasledovať bude Dvořákovo Nokturno H dur, op. 40 a Symfónia č. 42 D dur, Hob. I:42 Josepha Haydna, diela ktoré zaznejú pod taktovkou českého umelca.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR článok, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, archív SF
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF