Biela Noc s Karvayom a Košickými filharmonikmi

zbynekmuller/sfk

Súčasťou známeho festivalu BIELA NOC je zaujímavý koncert v priestoroch Domu umenia. 14. októbra 2021 sa predstaví husľový virtuóz Dalibor Karvay spolu s Košickými filharmonikmi.

Spolu pod taktovkou Zbyňka Müllera, hlavného hosťujúceho dirigenta Štátnej filharmónie Košice, prinesú divákom podnetný program.

POULENC – CHAUSSON – HONEGGER – STRAVINSKIJ

Koncertu bude predchádzať publikom obľúbená verejná generálka a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Štátnej filharmónie Košice, Petrom Katinom.  Koncert má zaujímavú dramaturgiu. Na úvod zaznie Sinfonietta FP 141 od Francisa Poulenca.

karvay
Husľový virtuóz Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

K orchestru sa ako sólista večera v Poeme pre husle a orchester francúzskeho autora Ernesta Chaussona pripojí aj profesor huslí na Hudobnej a umeleckej univerzite vo Viedni a prvý koncertný majster vo Viedenskom symfonickom orchestri, virtuóz Dalibor Karvay. Spoločne zahrajú toto najznámejšie Chaussonovo rané dielo v jeho originálnej verzii. Skladbu plnú obrovských emócii, vášne i melanchólie inšpirovala poviedka Pieseň víťaznej lásky od Ivana Sergejeviča Turgeneva. Prináša pestré obrazy v rapsodických náladách, vo vlnách zhustených a bohatých harmonických štruktúr.

Na program koncertu sa dostanú aj Letné pastorálie (Pastorale d’Été) Arthura Honeggera.

Účinkujúci si uctia aj tohtoročného „oslávenca“ ruského skladateľského génia, Igora Stravinského. Návštevníci sa môžu tešiť na orchestrálnu suitu baletu Vták Ohnivák z roku 1919.

Hoci ide len o orchestrálne „highlighty“ tohto známeho baletu, zmiešava Stravinského orchestrálne majstrovstvo s vitalitou ruskej ľudovej hudby a vytvára očarujúcu, podmanivú atmosféru, plnú farebných, exotických prvkov i jednoduchých  folklórnych nápevov a tancov.

Účinkujúci i program dávajú záruku skvelého zážitku.  

Spracované podľa tlačovej správy Štátnej filharmónie Košice.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »