Biela Noc s Karvayom a Košickými filharmonikmi

zbynekmuller/sfk

Súčasťou známeho festivalu BIELA NOC je zaujímavý koncert v priestoroch Domu umenia. 14. októbra 2021 sa predstaví husľový virtuóz Dalibor Karvay spolu s Košickými filharmonikmi.

Spolu pod taktovkou Zbyňka Müllera, hlavného hosťujúceho dirigenta Štátnej filharmónie Košice, prinesú divákom podnetný program.

POULENC – CHAUSSON – HONEGGER – STRAVINSKIJ

Koncertu bude predchádzať publikom obľúbená verejná generálka a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Štátnej filharmónie Košice, Petrom Katinom.  Koncert má zaujímavú dramaturgiu. Na úvod zaznie Sinfonietta FP 141 od Francisa Poulenca.

karvay
Husľový virtuóz Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

K orchestru sa ako sólista večera v Poeme pre husle a orchester francúzskeho autora Ernesta Chaussona pripojí aj profesor huslí na Hudobnej a umeleckej univerzite vo Viedni a prvý koncertný majster vo Viedenskom symfonickom orchestri, virtuóz Dalibor Karvay. Spoločne zahrajú toto najznámejšie Chaussonovo rané dielo v jeho originálnej verzii. Skladbu plnú obrovských emócii, vášne i melanchólie inšpirovala poviedka Pieseň víťaznej lásky od Ivana Sergejeviča Turgeneva. Prináša pestré obrazy v rapsodických náladách, vo vlnách zhustených a bohatých harmonických štruktúr.

Na program koncertu sa dostanú aj Letné pastorálie (Pastorale d’Été) Arthura Honeggera.

Účinkujúci si uctia aj tohtoročného „oslávenca“ ruského skladateľského génia, Igora Stravinského. Návštevníci sa môžu tešiť na orchestrálnu suitu baletu Vták Ohnivák z roku 1919.

Hoci ide len o orchestrálne „highlighty“ tohto známeho baletu, zmiešava Stravinského orchestrálne majstrovstvo s vitalitou ruskej ľudovej hudby a vytvára očarujúcu, podmanivú atmosféru, plnú farebných, exotických prvkov i jednoduchých  folklórnych nápevov a tancov.

Účinkujúci i program dávajú záruku skvelého zážitku.  

Spracované podľa tlačovej správy Štátnej filharmónie Košice.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »