Novinky

Biela Noc s Karvayom a Košickými filharmonikmi

zbynekmuller/sfk

Súčasťou známeho festivalu BIELA NOC je zaujímavý koncert v priestoroch Domu umenia. 14. októbra 2021 sa predstaví husľový virtuóz Dalibor Karvay spolu s Košickými filharmonikmi.

Spolu pod taktovkou Zbyňka Müllera, hlavného hosťujúceho dirigenta Štátnej filharmónie Košice, prinesú divákom podnetný program.

POULENC – CHAUSSON – HONEGGER – STRAVINSKIJ

Koncertu bude predchádzať publikom obľúbená verejná generálka a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Štátnej filharmónie Košice, Petrom Katinom.  Koncert má zaujímavú dramaturgiu. Na úvod zaznie Sinfonietta FP 141 od Francisa Poulenca.

karvay
Husľový virtuóz Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

K orchestru sa ako sólista večera v Poeme pre husle a orchester francúzskeho autora Ernesta Chaussona pripojí aj profesor huslí na Hudobnej a umeleckej univerzite vo Viedni a prvý koncertný majster vo Viedenskom symfonickom orchestri, virtuóz Dalibor Karvay. Spoločne zahrajú toto najznámejšie Chaussonovo rané dielo v jeho originálnej verzii. Skladbu plnú obrovských emócii, vášne i melanchólie inšpirovala poviedka Pieseň víťaznej lásky od Ivana Sergejeviča Turgeneva. Prináša pestré obrazy v rapsodických náladách, vo vlnách zhustených a bohatých harmonických štruktúr.

Na program koncertu sa dostanú aj Letné pastorálie (Pastorale d’Été) Arthura Honeggera.

Účinkujúci si uctia aj tohtoročného „oslávenca“ ruského skladateľského génia, Igora Stravinského. Návštevníci sa môžu tešiť na orchestrálnu suitu baletu Vták Ohnivák z roku 1919.

Hoci ide len o orchestrálne „highlighty“ tohto známeho baletu, zmiešava Stravinského orchestrálne majstrovstvo s vitalitou ruskej ľudovej hudby a vytvára očarujúcu, podmanivú atmosféru, plnú farebných, exotických prvkov i jednoduchých  folklórnych nápevov a tancov.

Účinkujúci i program dávajú záruku skvelého zážitku.  

Spracované podľa tlačovej správy Štátnej filharmónie Košice.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »