Novinky

Biela Noc s Karvayom a Košickými filharmonikmi

zbynekmuller/sfk

Súčasťou známeho festivalu BIELA NOC je zaujímavý koncert v priestoroch Domu umenia. 14. októbra 2021 sa predstaví husľový virtuóz Dalibor Karvay spolu s Košickými filharmonikmi.

Spolu pod taktovkou Zbyňka Müllera, hlavného hosťujúceho dirigenta Štátnej filharmónie Košice, prinesú divákom podnetný program.

POULENC – CHAUSSON – HONEGGER – STRAVINSKIJ

Koncertu bude predchádzať publikom obľúbená verejná generálka a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Štátnej filharmónie Košice, Petrom Katinom.  Koncert má zaujímavú dramaturgiu. Na úvod zaznie Sinfonietta FP 141 od Francisa Poulenca.

karvay
Husľový virtuóz Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

K orchestru sa ako sólista večera v Poeme pre husle a orchester francúzskeho autora Ernesta Chaussona pripojí aj profesor huslí na Hudobnej a umeleckej univerzite vo Viedni a prvý koncertný majster vo Viedenskom symfonickom orchestri, virtuóz Dalibor Karvay. Spoločne zahrajú toto najznámejšie Chaussonovo rané dielo v jeho originálnej verzii. Skladbu plnú obrovských emócii, vášne i melanchólie inšpirovala poviedka Pieseň víťaznej lásky od Ivana Sergejeviča Turgeneva. Prináša pestré obrazy v rapsodických náladách, vo vlnách zhustených a bohatých harmonických štruktúr.

Na program koncertu sa dostanú aj Letné pastorálie (Pastorale d’Été) Arthura Honeggera.

Účinkujúci si uctia aj tohtoročného „oslávenca“ ruského skladateľského génia, Igora Stravinského. Návštevníci sa môžu tešiť na orchestrálnu suitu baletu Vták Ohnivák z roku 1919.

Hoci ide len o orchestrálne „highlighty“ tohto známeho baletu, zmiešava Stravinského orchestrálne majstrovstvo s vitalitou ruskej ľudovej hudby a vytvára očarujúcu, podmanivú atmosféru, plnú farebných, exotických prvkov i jednoduchých  folklórnych nápevov a tancov.

Účinkujúci i program dávajú záruku skvelého zážitku.  

Spracované podľa tlačovej správy Štátnej filharmónie Košice.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »