Jediné slovenské klarinetové kvarteto Aurum Quartet založili pred pár rokmi mladí hudobníci. Od začiatku na svojich koncertoch rado propaguje aj súčasnú slovenskú vážnu hudbu a neraz uvádza aj diela mladých skladateľských nádejí. Začiatkom nového kalendárneho roka vystúpilo v programe koncertu Mladá hudobná invencia v bratislavskej Univerzitnej knižnici. Uviedlo reprízu skladby Hard-won triplets Aleksandry Gudkovej, a súčasne poodhaľuje plány na nové projekty.
Hudobný kabinet Univerzitnej knižnici v Bratislave a Konzervatórium Bratislava pokračujú i tento rok v spoločných koncertoch. Prvý koncert roka 2023 s názvom Mladá hudobná invencia predstavil výber z tvorby študentov odboru kompozície tohto konzervatória. Mnohé z diel nájdených skladateľov zazneli v premiére. Interpretmi boli študenti a pedagógovia Konzervatória v Bratislave, z ktorých viacerí pôsobia aj ako členovia orchestra Slovenská filharmónia (Jozef Eliáš, Martin Ruman, Daniel Rumler), Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (Albín Blaho) či na vysokých umeleckých školách (Maroš Klátik, Juraj Tomka). Jedna zo skladieb – Rondo pre štyri klarinety od Aleksandry Gudkovej zaznela v interpretácii zoskupenia Aurum Quartet, ktoré kedysi vzniklo práve na pôde Konzervatória v Bratislave.
Dvaja členovia kvarteta sa predstavili aj v ďalšej dvojici skladieb. Umelecký vedúci Albín Blaho spolu s klaviristom Danielom Truchanom excelovali vo Haunted Hut Miriam Pillerovej. Basklarinetista kvarteta – Jozef Eliáš sa po boku huslistu Juraja Tomka, primária Mucha Quartet, predstavil v klavírnom sprievode Maroša Klátika vo výbere zo Štyroch ročných období Mariána Kittnera.
Mladá hudobná invencia
Program predstavil diela nádejných skladateľov Barbory Kazičkovej, Mariána Kittnera, Miriam Pillerovej, Emy Pisarčíkovej, Vanesy Toporovej či Lukáša Zelenáka. Uviedli tiež dvojicu diel Aleksandry Gudkovej a Mareka Fóru.
Záver koncertu Mladá hudobná invencia patril vystúpeniu zoskupenia Aurum Quartet, ktorý hral vo svojej štandardnej zostave Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Kamenská Lišková a Jozef Eliaš. V repríze uviedli skladbu Hard-won triplets (Rondo pre 4 klarinety) z pera mimoriadne talentovanej študentky Aleksandry Gudkovej. Tá sa v programe tohto koncertu predstavila aj ako sólistka s výberom troch úryvkov z vlastnej Zbierky úloh pre klavír.
Rondo pre štyri klarinety napísala pre Aurum Quartet
Ako svoju tvorbu predstavila mladá skladateľka? „Moja tvorba je väčšinou tonálna, raz by som to ale rada zmenila a v budúcnosti sa venovala elektronickej hudbe. Rondo pre štyri klarinety som napísala ako semestrálnu prácu viac-menej na mieru pre Aurum Quartet,“ približuje svoju skladbu Aleksandra Gudkova. Svoju premiéru malo dielo (ako sme avizovali – pozn. red.) ešte v decembri 2022 na koncertnej pôde Konzervatória v Bratislave. Práve na jeho pôde sa členovia Aurum Quartet spolu s Aleksandrou aj pred časom spoznali.
Čo o diele hovorí Albín Blaho, umelecký vedúci Aurum Quartet? „Dielo od Aleksandry Gudkovej, ktoré nazvala Hard-won triplets, už z názvu hovorí, že autorka pracovala najmä s rytmickou stránky skladby. Formovo je skladba rondo, čo ešte viac umocňuje isté rytmické modely, ktoré autorka opakuje alebo parafrázuje. Pri tejto kompozícii je teda potrebné, aby každý hráč poznal okrem svojho partu perfektne aj party ostatných spoluhráčov, nakoľko sa dopĺňajú.“ Autorka skladby Aleksandra Gudková hodnotí interpretáciu svojho diela veľmi pozitívne. „V Ronde pre štyri klarinety som pripravila niekoľko hráčskych „chuťoviek“. V každej časti som sa snažila niečo zmeniť a priniesť niečo nové. Je tam mnoho triol, ktoré sa nehrajú úplne ľahko. Ale zahrali to naozaj výborne, takže som spokojná,“ prezradila nám bezprostredne po koncerte.
Podporiť ich prišiel aj významný klarinetista
Vypočuť si koncert so skladbami mladých skladateľských nádejí neprichádzali iba spolužiaci, kamaráti, rodinní príslušníci hudobníkov a skladateľov, ale aj verejnosť či interpretačné a pedagogické kapacity v slovenskom hudobnom umení. Jedným z nich bol významný slovenský klarinetista a pedagóg, prof. Peter Drlička.
Práve z jeho podnetu zoskupenie Aurum Quartet pred časom aj vzniklo. „Vždy nás nesmierne poteší, keď nás príde na koncerty pozrieť a podporiť niekto, kto vie odborne zhodnotiť náš výkon. Jedným z tých najrelevantnejších je práve pán profesor Peter Drlička, ktorý dlhé roky viedol rovnaké kvarteto (Bratislavské klarientové kvarteto – pozn. aut.), a taktiež premiéroval s kvartetom mnoho skladieb. A nakoľko nás dobre pozná, vždy si jeho rady ceníme. Ako sa už viackrát vyjadril, je rád, že sme opäť oživili klarinetové kvarteto. Je nám vždy nápomocný, a verí, že sa nám bude dariť aspoň tak, ako jemu,“ hovorí umelecký vedúci zoskupenia Aurum Quartet.
Aurum Quartet spolupracuje so súčasnými autormi
Aurum Quartet i Aleksandra Gudková plánujú v spolupráci pokračovať. „Určite chceme ostať v tvorivom kontakte aj s Aleksandrou, nakoľko jej hudobná reč nás oslovila. Ďalšia skladba z jej pera, by už mala byť na ceste tiež,“ hovorí na margo ďalšej spolupráce Albín Blaho. Aleksandra okrem skladby pre Aurum Quartet pracuje aj na dielach pre klavír, organ či saxofónové kvarteto. „Okrem Aleksandry však momentálne komunikujeme aj s inými súčasnými autormi, ktorých sme oslovili, prípadne, ktorí oslovili nás. Preto sa pohrávame s myšlienkou spraviť koncert súčasných skladieb venovaných práve pre naše zoskupenie,“ prezrádza Albín Blaho.
Novinky v repertoári
Zoskupenie Aurum Quartet sľubuje mnoho koncertov na letné mesiace. Okrem diel, ktoré majú stabilné miesto v ich štýlovo a žánrovo pestrom repertoári, majú uviesť aj nové diela. „S kvartetom chystáme nové naštudovania skladieb, preto verím, že bude mnoho príležitosti počuť nás aj v Bratislave. Nakoľko ja teraz absolvujem na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne a je toho trochu viacej, tak teraz bude mať koncertov pomenej. Ale verím, že v letných mesiacoch, keď študijné povinnosti pominú, budeme môcť viacej koncertovať. Zatiaľ som rád, že moji kolegovia z kvarteta prijali pozvanie na môj Bakalársky koncert, ktorý mám už tento utorok (24.1) v Brne. Spolu so mnou zahrajú jednu skladbu od maďarského skladateľa Gyulai Gaál Jánosa – Négy romantikus játék,“ dodáva na záver umelecký vedúci kvarteta a člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Albín Blaho.
Foto: archív Aurum Quartet, Konzervatórium v Bratislave, Silvia Mária Petrovits
Zdroj: LitArt Agency