Nastal čas predstaviť si štvrtý koncert tohto ročníka festivalu Allegretto Žilina 2022. Bude to český večer s držiteľmi prestížnych ocenení. Prinesie nielen nápadité spojenie dychového kvinteta a klaviristu.
Streda 27. apríla 2022 prinesie do programu 31. ročníka stredoeurópskeho festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina českých interpretov. Ako sme informovali TU, pódium v Dome umenia Fatra v Žiline bude patriť klaviristovi Jakubovi Sládekovi a Belfiato Quintet. Nápadité spojenie dychového kvinteta a klaviristu ponúka nielen záruku vysokej interpretačnej kvality. Garantuje aj širokú paletu dramaturgických možností, ktoré naplno využíva program tohto komorného koncertu.
Nápadité spojenie aj dramaturgicky. Diela skladateľov 1. polovice 20. storočia doplní Mozart
V Žiline sa festivalovému publiku predstavia na komornom koncerte so skvelou dramaturgiou. Kombinácia diel autorov 1. polovice 20. storočia so skladbami Wolfganga Amadea Mozarta tvorí zaujímavý mix navzájom sa vyvažujúcich dramatických a odľahčených momentov. Dychové kvinteto Belfiato v spolupráci s mladým klaviristom Jakubom Sládekom uvedie výber z tvorby Bohuslava Martinů, Sergeja Rachmaninova, Wolfganga Amadea Mozarta či Pavla Haasa. Večer otvorí Sonáta pre klavír H 350 Bohuslava Martinů. Zaznie tiež Rachmaninova Sonáta b mol č. 2 op. 36 (2. verzia) a na prítomných čaká aj Mozart. Konkrétne predohra k Mozartovej Čarovnej flaute a Kvinteto pre klavír a dychové nástroje Es dur KV 452. Záver bude patriť Dychovému kvintetu op. 10 Pavla Haasa.
V hlavnej úlohe Belfiato i Jakub Sládek
Predstavme si spoločne hlavných aktérov večera.
Belfiato, vyhľadávaný komorný súbor
Belfiato Quintet patrí medzi najvýznamnejšie komorné telesá na českej hudobnej scéne. Súbor vznikol v roku 2005 a pravidelne koncertuje doma i v zahraničí. Tvoria ho absolventi hudobnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe. Dnes sú členovia kvinteta hráčmi popredných orchestrov (Česká filharmónia, Orchester Národného divadla či PKF – Prague Philharmonia). Zároveň sú to nielen vyhľadávaní komorní hráči a sólisti popredných pražských orchestrov, ale aj laureáti prestížnych medzinárodných súťaží. Spomeňme z nich ARD v Mníchove či Pražské jaro.
S početnými oceneniami i úspešnými albumami
Komorný súbor Belfiato Quintet získal tiež mnohé ocenenia na interpretačných súťažiach. Získal 1. cenu zo súťaže Antonína Rejchy na festivale v rakúskom Semmeringu. Na Medzinárodnej súťaži dychových kvintetov Henriho Tomasiho v Marseille súbor získal tretiu cenu. Na konte má aj niekoľko albumov. V júni 2017 vydalo zoskupenie Belfiato Quintet svoje debutové CD v labeli Supraphon. Mimoriadny úspech zaznamenali svojim albumom Antonín Rejcha: Wind Quintets, ktorý vyšiel v roku 2019. Za predvedenie Rejchových kvintet na svojom albume získali cenu Classic Prague Awards v kategórii „Komorný výkon“ za rok 2019.Patrí im aj cena za najlepšie prevedenie skladby od Tomasiho, ktorá je súčasťou ich nového albumu. Ten ostatný album Elements vyšiel teraz v marci.
K spolupráci pozvali mladého klaviristu z Brna
Brniansky rodák, klavirista Jakub Sládek začal študovať hru na klavíri ako 6-ročný. Absolvoval Akadémiu múzických umení v Prahe či pobyt v Londýne v rámci Erazmu. V septembri 2021 sa stal súčasťou 2-ročného programu Artist Diploma na Guildhall School of Music and Drama pod vedením profesorky Noriko Ogawa a profesora Ronana O’Horu. Stal sa tiež umelcom Talent Unlimited Trust. V súčasnosti pracuje na nahrávkach kompletného klavírneho diela neprávom zabudnutého českého emigrantského skladateľa z konca 20. storočia Jana Nováka. Projekt sa má zrealizovať v rozpätí najbližších 5 až 10 rokov. Výsledkom má byť sada troch CD s Toccata Classics. Jakub Sládek absolvoval aj viaceré majstrovské kurzy a získal tiež niekoľko cien. Je držiteľom ceny Yamaha Music Foundation of Europe.
Aj on získal niekoľko popredných cien
Jakub Sládek získal prvé ceny na súťažiach, akými sú Medzinárodná súťaž Virtuosi per Musica di Pianoforte (Grand Prix), Medzinárodná súťaž AMADEUS, Pražská juniorská súťaž, Medzinárodná klavírna súťaž Košice a Národná klavírna súťaž umeleckých škôl v Českej republike (Grand Prix). Získal 3. cenu na medzinárodnej súťaži v Petrohrade a stal sa jedným z laureátov na Ettlingenskej klavírnej súťaži v Nemecku. Na Medzinárodnej klavírnej súťaži Leoša Janáčka získal 3. cenu a zároveň cenu za najlepšiu interpretáciu diela Leoša Janáčka. Tretiu cenu dostal aj na medzinárodnej klavírnej súťaži v Marbelle a z medzinárodnej klavírnej súťaže Campillos si odniesol aj cenu publika. Je aktívnym komorným hráčom, pravidelne vystupuje s rôznymi komornými súbormi. Od roku 2019 je štipendistom Akadémie komornej hudby v Českej republike. Niekoľkokrát vystupoval v Českom rozhlase a mal viacero televíznych vystúpení v Českej republike aj v zahraničí.
Zdroj: Hudobné centrum, Štátny komorný orchester Žilina