Alan Bartuš – “Dvojka je moje šťastné číslo”

Alan Bartuš

Fenomenálny, svetovo oceňovaný mladý pianista Alan Bartuš slávi už dnes, 22. februára 2023, svoje 22. narodeniny. Tento deň bude pre neho magickým po mnohých stránkach. Už dnes večer zahrá v Slovenskom rozhlase koncert a svoje narodeniny oslávi aj krstom svojho debutového sólového albumu Solology. Nenechajte si ujsť tento výnimočný večer!

V kalendári koncertných podujatí aktuálneho týždňa má svoje čestné miesto aj koncert s názvom Alan Bartuš Solo piano. Uskutoční sa v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v stredu 22.2.2023, ktorá je pre mladého talentovaného jazzového hudobníka, klaviristu, improvizátora a skladateľa výnimočným dňom. Svoje 22. narodeniny oslávi Alan Bartuš nielen koncertom, ale aj krstom svojho debutového sólového albumu Solology. „Tento dátum som si vybral najmä preto, aby som tým vyjadril, že som sa narodil pre tvorenie hudby a šírenie hudobného odkazu prostredníctvom mojich kompozícií. Som veľmi vďačný pánu bohu, že mi to umožnil. Hudba pre mňa predstavuje veľkú silu a hĺbku a myslím, že tento dátum v spojení s dňom mojich narodenín to dokonalo vystihuje,” hovorí Alan Bartuš.

Okrem publika ho bude v magický večer sprevádzať aj hosť koncertu a krstný otec albumu, uznávaný slovenský jazzový saxofonista Nikolaj Nikitin.

Výnimočný hudobník s hudbou v krvi

Klavirista a skladateľ Alan Bartuš pochádza z významnej hudobníckej rodiny v Lučenci. Jeho otec Štefan je etablovaným kontrabasistom v Európe. Alan je mimoriadnym zjavom na poli domácej aj rakúskej jazzovej scény. Vyštudoval klasicky klavír na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a jazzový klavír na MUK University vo Viedni. Disponuje cenami z rôznych domácich i zahraničných klavírnych súťaží vo vážnej hudbe.

Alan Bartuš

Napriek mladému veku sa poslucháčom stihol okrem živých koncertov predstaviť aj na rôznych albumoch s poprednými umelcami. Spolupracoval s Ninou Berglovou, s ktorou nahral album Inou krajinou alebo s otcom Štefanom v projekte Alan & Štefan Bartuš Trio, s ktorým nahrali album Connectivity.

Alan Bartuš

V súčasnosti spolupracuje s Lukášom Oravcom a Jerrym Bergonzim, s ktorými nahrali album. Ten ešte čaká na svoje vydanie. Alan Bartuš taktiež hrá v projekte Markt(l)Xperiments, s ktorým po boku Klemensa Marktla a držiteľa cien Grammy Tima Armacosta nahral album Last Minute.

Oceňovaný klavirista

Sú to mimoriadne skúsenosti pre 21-ročného umelca. Tieto pozvania k spoluprácam sú zároveň ďalším potvrdením kvalít a talentu, ktorými disponuje Alan Bartuš. Napríklad v roku 2017 získal so svojím triom (A. Bartuš, J. Valíček, M. Štubniak) absolútne víťazstvo v súťaži Jazz Start Up. V súťaži Nové tváre slovenského jazzu mu udelili Cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon. V roku 2022 sa stal víťazom klavírnej súťaže Excellence Piano Awards a prestížnej súťaže Austrian Ö1 Jazz Prize.

Momentálne študuje na Jam Lab Uni s Dannym Grissettom a od septembra 2023 sa chystá na štúdium na jednej z najprestížnejších jazzových škôl na svete – Manhattan School of Music v New Yorku.

Splnená túžba nejedného hudobníka

Raketový štart mladého hudobníka a skúsenosti z koncertných pódií i nahrávacích štúdií prirodzene vyústili do túžby po čisto sólovej nahrávke. Tento rok sa tak na hudobné pulty dostáva výnimočná novinka mladého umelca z dielne vydavateľstva Hudobný fond.. Je ňou debutová sólovka cenami ovenčeného virtuózneho pianistu Alana Bartuša – album Solology.

V albume Solology sa predstavil aj s vlastnou tvorbou

Vznik debutového sólového albumu inšpirovala tvorba velikánov, akými sú Keith Jarrett, Herbie Hancock, Chick Corea, Kenny Kirkland. Bartuš sa však neprezentuje len ako talentovaný klavirista a improvizátor, ale aj ako skladateľ.

Album prináša poslucháčom desať autorských skladieb, ktoré ovplyvnila autorova životná skúsenosť a z nej plynúca filozofia.Prosím o mier a vieru v Boha, ktorý mi dal dar hudby a talent. Prajem si, aby moja hudba šírila medzi ľuďmi pokoj, lásku a mier. Hudba je moje životné posolstvo. Som misionár s hudbou v srdci,vyznáva sa Alan Bartuš. 

"Je pozoruhodné, že Alan už vo veku 21 rokov stelesňuje vlastnosti zrelého jazzového umelca na Newyorskej scéne." (Tim Armacost)

Alan Bartuš aj v tejto nahrávke zúročuje svoje štúdiá klasickej hudby s jazzovou improvizáciou. Preukazuje hlbokú znalosť melódie, harmonických postupov, bohatej rytmickej nezávislosti a majstrovskej informácie. Pred poslucháčov tak predstupuje s vyzretou nahrávkou a majstrovskou technikou.

Alan Bartuš

Je pozoruhodné, že Alan už vo veku 21 rokov stelesňuje vlastnosti zrelého jazzového umelca na Newyorskej scéne. Melodická invencia? Harmonická predstavivosť? Rytmické majstrovstvo? To všetko je v ňom už hlboko zakorenené. Pridajte k tomu zdravý rešpekt k tradícií akustického jazzu s ochotou porušiť pravidlá a vydať sa na dobrodružnú cestu. Som si istý, že Alanova nová nahrávka je prvou z dlhej diskografie, ktorá bude reflektovať dielo nového vzrušujúceho hudobného hlasu,“ zhodnotil novinku na slovenskej jazzovej scéne špičkový saxofonista Tim Armacost.

Alan Bartuš prezrádza i svoje plány

Alan Bartuš sa už v apríli 2023 chystá vydať svoj druhý album s názvom Born in Millenium. Nahrával ho s legendárnym americkým bubeníkom Gregorym Hutchinsonom, ktorý hral s umelcami ako Ray Brown, Roy Hargrove, Oscar Peterson a ďalšími. Na albume budete ďalej počuť trumpetu v podaní Kornela Fekete Kovácsa, bicie nástroje v podaní Dávida Hodeka a kontrabas Alanovho otca Štefana Bartuša.

Alan Bartuš

Príďte zažiť hudobný svet Alana Bartuša, spoznať najnovšie inšpirácie aj z albumu Solology a osláviť s ním jeho 22. narodeniny do Malého koncertného štúdia pod bratislavskou Pyramídou o 19tej hodine! Vstupenky zakúpite v sieti Tickeportal.

Tlačová správa

Zdroj: Hudobný fond (www.hf.sk), Dávid Oláh (jazz.sk), Zuzana Vranka Žiaková (Music Press Production)

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »