Novinky

Aj v Prahe pomáhajú Ukrajine na koncerte so slovenskými umelcami

Písně pro Ukrajinu / Sukova sín, Rudolfinum, Praha / Benefičný recitál so slovenskými umelcami

Na pomoc ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou prichádza aj benefičný koncert v Českej filharmónii. V pražskom Rudolfíne sa pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva koná 14. marca 2022 piesňový recitál so slovenskými umelcami zvučných mien.

Aktuálna situácia na Ukrajine nenecháva nikoho chladným. Odmietnuť agresiu a vojnu však nestačí. Je potrebné pomôcť ľudom v núdzi, utekajúcim pred vojnou. Doposiaľ na benefičný účel pomoci našim ukrajinským susedom zaznelo v našich končinách už mnoho koncertov. Tento raz je na rade koncert so slovenskými umelcami v Prahe.

Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu.
Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu hviezdneho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Roberta Pechanca. Zdroj: rudolfinum.cz

Ten istý zámer sleduje aj koncert v Sukovej sieni pražského Rudolfina, ktorý sa uskutoční 14. marca 2022. Realizuje sa so svetovo uznávanými slovenskými umelcami pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva v Českej republike.

Pavol Bršlík
Pavol Bršlík. Foto: Pascal Albandopulos

Koncert bude nielen o skvelom zážitku

Hosťom benefičného koncertu v Českej filharmónii s názvom PÍSNĚ PRO UKRAJINU bude jeden z najžiadanejších tenoristov na svetových operných scénach, Pavol Bršlík. Verejnosti ho netreba veľmi predstavovať. Je nositeľom významného čestného titulu Bayerischer Kammersänger Bavorskej štátnej opery. Tenorista svetového mena sa okrem opier a operiet už roky systematicky venuje aj piesňovému repertoáru. Vďaka svojmu interpretačnému majstrovstvu oslovuje poslucháčov doma i v zahraničí. Koncertné úspechy žne aj s piesňovým repertoárom. Mimochodom, pretavil ho aj do niekoľkých svojich, mimoriadne vydarených CD albumov.

Na tomto koncerte ho bude doprevádzať klavirista Róbert Pechanec. Pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave a je vyhľadávaným korepetítorom popredných slovenských vokálnych interpretov (P. Bršlík, A. Kučerová, Š. Kocán a ďalší). S Pavlom Bršlíkom spolupracuje dlhé roky, a to nielen koncertne. Úspešnú spoluprácu pretavili aj do viacerých tenoristových albumov. Z nich získal album M. Schneider-Trnavský: Songs aj nomináciu na Rádiohlavy 2014 v žánrovej kategórii Klasická hudba. A podobne, nomináciu Rádiohláv získal za rok 2020 aj ich ďalší spoločný album Leoš Janáček: Zápisník zmizelého.

Na pomoc Ukrajine so slovenskými umelcami prestížnych mien

Na programe asi hodinového koncertu v Sukovej sieni so začiatkom o 19:30 hod. sú piesne Antonína Dvořáka, Franza Liszta, Richarda Straussa, Joaquína Turína a Mikuláša Schneidra-Trnavského. Koncert piesní v ich podaní sľubuje nezabudnuteľný zážitok. A nielen to. Prinesie nadstavbu s charitatívnym rozmerom.

Výťažok zo vstupného poputuje nadácii Člověk v tísni, ktorá podobne ako iné organizácie vyvíja aktivity slúžiace na pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. 

Zdroj: TS Česká filharmonie

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »