Aj v Prahe pomáhajú Ukrajine na koncerte so slovenskými umelcami

Písně pro Ukrajinu / Sukova sín, Rudolfinum, Praha / Benefičný recitál so slovenskými umelcami

Na pomoc ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou prichádza aj benefičný koncert v Českej filharmónii. V pražskom Rudolfíne sa pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva koná 14. marca 2022 piesňový recitál so slovenskými umelcami zvučných mien.

Aktuálna situácia na Ukrajine nenecháva nikoho chladným. Odmietnuť agresiu a vojnu však nestačí. Je potrebné pomôcť ľudom v núdzi, utekajúcim pred vojnou. Doposiaľ na benefičný účel pomoci našim ukrajinským susedom zaznelo v našich končinách už mnoho koncertov. Tento raz je na rade koncert so slovenskými umelcami v Prahe.

Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu.
Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu hviezdneho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Roberta Pechanca. Zdroj: rudolfinum.cz

Ten istý zámer sleduje aj koncert v Sukovej sieni pražského Rudolfina, ktorý sa uskutoční 14. marca 2022. Realizuje sa so svetovo uznávanými slovenskými umelcami pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva v Českej republike.

Pavol Bršlík
Foto: Pascal Albandopulos

Koncert bude nielen o skvelom zážitku

Hosťom benefičného koncertu v Českej filharmónii s názvom PÍSNĚ PRO UKRAJINU bude jeden z najžiadanejších tenoristov na svetových operných scénach, Pavol Bršlík. Verejnosti ho netreba veľmi predstavovať. Je nositeľom významného čestného titulu Bayerischer Kammersänger Bavorskej štátnej opery. Tenorista svetového mena sa okrem opier a operiet už roky systematicky venuje aj piesňovému repertoáru. Vďaka svojmu interpretačnému majstrovstvu oslovuje poslucháčov doma i v zahraničí. Koncertné úspechy žne aj s piesňovým repertoárom. Mimochodom, pretavil ho aj do niekoľkých svojich, mimoriadne vydarených CD albumov.

Na tomto koncerte ho bude doprevádzať klavirista Róbert Pechanec. Pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave a je vyhľadávaným korepetítorom popredných slovenských vokálnych interpretov (P. Bršlík, A. Kučerová, Š. Kocán a ďalší). S Pavlom Bršlíkom spolupracuje dlhé roky, a to nielen koncertne. Úspešnú spoluprácu pretavili aj do viacerých tenoristových albumov. Z nich získal album M. Schneider-Trnavský: Songs aj nomináciu na Rádiohlavy 2014 v žánrovej kategórii Klasická hudba. A podobne, nomináciu Rádiohláv získal za rok 2020 aj ich ďalší spoločný album Leoš Janáček: Zápisník zmizelého.

Na pomoc Ukrajine so slovenskými umelcami prestížnych mien

Na programe asi hodinového koncertu v Sukovej sieni so začiatkom o 19:30 hod. sú piesne Antonína Dvořáka, Franza Liszta, Richarda Straussa, Joaquína Turína a Mikuláša Schneidra-Trnavského. Koncert piesní v ich podaní sľubuje nezabudnuteľný zážitok. A nielen to. Prinesie nadstavbu s charitatívnym rozmerom.

Výťažok zo vstupného poputuje nadácii Člověk v tísni, ktorá podobne ako iné organizácie vyvíja aktivity slúžiace na pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. 

Zdroj: TS Česká filharmonie

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »