Novinky

Aj v Prahe pomáhajú Ukrajine na koncerte so slovenskými umelcami

Písně pro Ukrajinu / Sukova sín, Rudolfinum, Praha / Benefičný recitál so slovenskými umelcami

Na pomoc ľuďom z Ukrajiny utekajúcim pred vojnou prichádza aj benefičný koncert v Českej filharmónii. V pražskom Rudolfíne sa pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva koná 14. marca 2022 piesňový recitál so slovenskými umelcami zvučných mien.

Aktuálna situácia na Ukrajine nenecháva nikoho chladným. Odmietnuť agresiu a vojnu však nestačí. Je potrebné pomôcť ľudom v núdzi, utekajúcim pred vojnou. Doposiaľ na benefičný účel pomoci našim ukrajinským susedom zaznelo v našich končinách už mnoho koncertov. Tento raz je na rade koncert so slovenskými umelcami v Prahe.

Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu.
Sukova sieň pražského Rudolfína sa stane dejiskom benefičného galakoncertu hviezdneho slovenského tenoristu Pavla Bršlíka a klaviristu Roberta Pechanca. Zdroj: rudolfinum.cz

Ten istý zámer sleduje aj koncert v Sukovej sieni pražského Rudolfina, ktorý sa uskutoční 14. marca 2022. Realizuje sa so svetovo uznávanými slovenskými umelcami pod patronátom Veľvyslanectva Luxemburského veľkovojvodstva v Českej republike.

Pavol Bršlík
Pavol Bršlík. Foto: Pascal Albandopulos

Koncert bude nielen o skvelom zážitku

Hosťom benefičného koncertu v Českej filharmónii s názvom PÍSNĚ PRO UKRAJINU bude jeden z najžiadanejších tenoristov na svetových operných scénach, Pavol Bršlík. Verejnosti ho netreba veľmi predstavovať. Je nositeľom významného čestného titulu Bayerischer Kammersänger Bavorskej štátnej opery. Tenorista svetového mena sa okrem opier a operiet už roky systematicky venuje aj piesňovému repertoáru. Vďaka svojmu interpretačnému majstrovstvu oslovuje poslucháčov doma i v zahraničí. Koncertné úspechy žne aj s piesňovým repertoárom. Mimochodom, pretavil ho aj do niekoľkých svojich, mimoriadne vydarených CD albumov.

Na tomto koncerte ho bude doprevádzať klavirista Róbert Pechanec. Pedagogicky pôsobí na VŠMU v Bratislave a je vyhľadávaným korepetítorom popredných slovenských vokálnych interpretov (P. Bršlík, A. Kučerová, Š. Kocán a ďalší). S Pavlom Bršlíkom spolupracuje dlhé roky, a to nielen koncertne. Úspešnú spoluprácu pretavili aj do viacerých tenoristových albumov. Z nich získal album M. Schneider-Trnavský: Songs aj nomináciu na Rádiohlavy 2014 v žánrovej kategórii Klasická hudba. A podobne, nomináciu Rádiohláv získal za rok 2020 aj ich ďalší spoločný album Leoš Janáček: Zápisník zmizelého.

Na pomoc Ukrajine so slovenskými umelcami prestížnych mien

Na programe asi hodinového koncertu v Sukovej sieni so začiatkom o 19:30 hod. sú piesne Antonína Dvořáka, Franza Liszta, Richarda Straussa, Joaquína Turína a Mikuláša Schneidra-Trnavského. Koncert piesní v ich podaní sľubuje nezabudnuteľný zážitok. A nielen to. Prinesie nadstavbu s charitatívnym rozmerom.

Výťažok zo vstupného poputuje nadácii Člověk v tísni, ktorá podobne ako iné organizácie vyvíja aktivity slúžiace na pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. 

Zdroj: TS Česká filharmonie

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »