Novinky

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

Tento týždeň sa v Bratislave oslavuje. Už v stredu môžete o niečo skôr osláviť aj vy Beethovenove narodeniny a v sobotu aj 110. narodeniny Johna Cagea. O hudobné oslavy koncertom, multižánrovým happeningom s VENI ensemble sa stará ISCM - Slovenská sekcia.

5. septembra pred 110 rokmi sa v americkom meste Los Angeles narodil John Cage (1912 – 1992), jedna z najvplyvnejších osobností umenia a kultúry po druhej svetovej vojne. John Cage zmenil život množstvu ľudí po celom svete a svoju jedinečnú stopu zanechal aj v živote viacerých slovenských umelcov. Z nich si teraz na neho spomenie zoskupenie VENI ensemble.

Koncert, tanečný happening i workshop

Jeho osobnosť a tvorbu si pripomenie aj projekt CAGE_110. V podaní VENI ensemble pod vedením dirigenta Mariána Lejavu zaznie slávny Cageov Concert for Piano and Orchestra, sólový part ktorého predvedie klavirista Ivan Šiller. Okrem toho budete môcť zažiť aj “multimediálne variácie” na dielo Beach Birds for Camera v interpretácii tanečnej skupiny Petry Fornayovej a video umelca Jakuba Pišeka, ktorého zvukovú časť – Cageovu skladbu Four3 – opäť stvárnia hráči z VENI ensemble. Všetkému bude predchádzať tanečno-pohybový happening, opäť v podaní skupiny Petry Fornayovej a čítanie výberu z bohatej kolekcie Cageových textov. Tie pripravili skladatelia Daniel Matej a Jaroslav Šťastný (aka Peter Graham). Okrem toho sa bude o Cageovi a jeho tvorbe aj diskutovať. Na Akadémii v Banskej Bystrici do dvojdňového “cageovského maratónu” pribudne ešte aj interpretačno-kompozičný workshop.

Cage / Veni ensemble

Príďte si na Caga spomenúť už 8. októbra 2022 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU o 18:30! Viac info o podujatí nájdete TU.


Projekt CAGE_110 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Podujatie podporila  SOZA. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia. Spoluorganizátormi sú Koncertná sieň Dvorana a Akadémia umení v Banskej Bystrici.  

PR článok

Redakciu informovala Linda Gallová, ISCM – Slovenská sekcia

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »