Novinky

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

Tento týždeň sa v Bratislave oslavuje. Už v stredu môžete o niečo skôr osláviť aj vy Beethovenove narodeniny a v sobotu aj 110. narodeniny Johna Cagea. O hudobné oslavy koncertom, multižánrovým happeningom s VENI ensemble sa stará ISCM - Slovenská sekcia.

5. septembra pred 110 rokmi sa v americkom meste Los Angeles narodil John Cage (1912 – 1992), jedna z najvplyvnejších osobností umenia a kultúry po druhej svetovej vojne. John Cage zmenil život množstvu ľudí po celom svete a svoju jedinečnú stopu zanechal aj v živote viacerých slovenských umelcov. Z nich si teraz na neho spomenie zoskupenie VENI ensemble.

Koncert, tanečný happening i workshop

Jeho osobnosť a tvorbu si pripomenie aj projekt CAGE_110. V podaní VENI ensemble pod vedením dirigenta Mariána Lejavu zaznie slávny Cageov Concert for Piano and Orchestra, sólový part ktorého predvedie klavirista Ivan Šiller. Okrem toho budete môcť zažiť aj “multimediálne variácie” na dielo Beach Birds for Camera v interpretácii tanečnej skupiny Petry Fornayovej a video umelca Jakuba Pišeka, ktorého zvukovú časť – Cageovu skladbu Four3 – opäť stvárnia hráči z VENI ensemble. Všetkému bude predchádzať tanečno-pohybový happening, opäť v podaní skupiny Petry Fornayovej a čítanie výberu z bohatej kolekcie Cageových textov. Tie pripravili skladatelia Daniel Matej a Jaroslav Šťastný (aka Peter Graham). Okrem toho sa bude o Cageovi a jeho tvorbe aj diskutovať. Na Akadémii v Banskej Bystrici do dvojdňového “cageovského maratónu” pribudne ešte aj interpretačno-kompozičný workshop.

Cage / Veni ensemble

Príďte si na Caga spomenúť už 8. októbra 2022 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU o 18:30! Viac info o podujatí nájdete TU.


Projekt CAGE_110 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Podujatie podporila  SOZA. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia. Spoluorganizátormi sú Koncertná sieň Dvorana a Akadémia umení v Banskej Bystrici.  

PR článok

Redakciu informovala Linda Gallová, ISCM – Slovenská sekcia

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »