Novinky

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

110 rokov Johna Cagea s VENI ensemble

Tento týždeň sa v Bratislave oslavuje. Už v stredu môžete o niečo skôr osláviť aj vy Beethovenove narodeniny a v sobotu aj 110. narodeniny Johna Cagea. O hudobné oslavy koncertom, multižánrovým happeningom s VENI ensemble sa stará ISCM - Slovenská sekcia.

5. septembra pred 110 rokmi sa v americkom meste Los Angeles narodil John Cage (1912 – 1992), jedna z najvplyvnejších osobností umenia a kultúry po druhej svetovej vojne. John Cage zmenil život množstvu ľudí po celom svete a svoju jedinečnú stopu zanechal aj v živote viacerých slovenských umelcov. Z nich si teraz na neho spomenie zoskupenie VENI ensemble.

Koncert, tanečný happening i workshop

Jeho osobnosť a tvorbu si pripomenie aj projekt CAGE_110. V podaní VENI ensemble pod vedením dirigenta Mariána Lejavu zaznie slávny Cageov Concert for Piano and Orchestra, sólový part ktorého predvedie klavirista Ivan Šiller. Okrem toho budete môcť zažiť aj “multimediálne variácie” na dielo Beach Birds for Camera v interpretácii tanečnej skupiny Petry Fornayovej a video umelca Jakuba Pišeka, ktorého zvukovú časť – Cageovu skladbu Four3 – opäť stvárnia hráči z VENI ensemble. Všetkému bude predchádzať tanečno-pohybový happening, opäť v podaní skupiny Petry Fornayovej a čítanie výberu z bohatej kolekcie Cageových textov. Tie pripravili skladatelia Daniel Matej a Jaroslav Šťastný (aka Peter Graham). Okrem toho sa bude o Cageovi a jeho tvorbe aj diskutovať. Na Akadémii v Banskej Bystrici do dvojdňového “cageovského maratónu” pribudne ešte aj interpretačno-kompozičný workshop.

Cage / Veni ensemble

Príďte si na Caga spomenúť už 8. októbra 2022 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU o 18:30! Viac info o podujatí nájdete TU.


Projekt CAGE_110 podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Podujatie podporila  SOZA. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia. Spoluorganizátormi sú Koncertná sieň Dvorana a Akadémia umení v Banskej Bystrici.  

PR článok

Redakciu informovala Linda Gallová, ISCM – Slovenská sekcia

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »