Novinky

Na výstavu za Oponickým hradom

Oponický hrad

Máte radi hrady a zaujíma vás ako vyzerali tie, z ktorých sú dnes už len ruiny? Ak chcete vedieť, ako sa na nich kedysi žilo, máme pre vás tip. Je ním výstava o Oponickom hrade v Múzeu v Zlatých Moravciach. Nájdete ju až do 31. decembra 2021.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre spolu s Ponitrianskym múzeom v NitreApponianou, o.z. pripravili výstavu Archeologický výskum a obnova Oponického hradu. Otvorili ju ešte 18. júna 2021 v Múzeu v Zlatých Moravciach.

Prvá zo série výstav o hradoch v regióne

Realizácia výstavy je ich prvým spoločným projektom na základe Memoranda o spolupráci. Zároveň je aj prvou v pripravovanom cykle výstav o hradoch v Nitrianskom regióne.
Popularizuje poznatky o Oponickom hrade. Dotýka sa výsledkov a nálezov z uskutočneného  archeologického výskumu. Ten v rokoch 2015 až 2020 realizovala práve Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Dozvieme sa na nej nielen o stavebnom a historickom vývoji hradu či o každodennosti jeho obyvateľov, ale aj o jeho obnove.  

Oponický hrad a jeho každodennosť v zrkadle času

Hrady sa vždy spájali s bohatstvom i silou. Pri archeologickom výskume pod dojmom Indiana Jonesa každý očakáva nájdenie tajomných pokladov. Pre archeológov však majú význam aj iné, menšie nálezy. Zlaté šperky, perly a drahokamy. Tak tomu bolo aj v prípade Oponického hradu. Zo svojich útrob vydal unikátne predmety. Boli to mince, šperky, časti výstroja bojovníka, jazdecké ostrohy, masívne lovecké nože – tesáky či hroty striel z lukov a kuší, kovania či pracky z opaskov. 

Oponický hrad - kachľová pec
Oponický hrad - kachle z hradných pecí nájdeme tiež na výstave. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Na výstavu do Múzea v Zlatých Moravciach z nich kurátori vybrali exkluzívnu, mimoriadne vzácnu vzorku predmetov vysokej kultúrnej hodnoty. Doplnili ho o obrazové a textové informácie. Dozvieme sa aj vďaka ním čo-to o každodennom živote na hrade. Napríklad to, aké kachle používali na hrade sa dozvedáme vďaka hodnotnému súboru kachlíc z hradných kachľových pecí.

Oponický hrad predstaví aj cyklus prednášok

Súčasťou výstavy bol aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu a jeho nálezom. Otvorili ho ešte v júni prvou prednáškou Mgr. Dominika Repku, PhD. na tému Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020. Kachlice z Oponického hradu priblížila ešte v auguste Mgr. Barbora Jančiová z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.   

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Pokračovanie výberovky Kam za kultúrou je tu. Spoznajte najatraktívnejšie koncertné, divadelné i výstavné tipy na prelome februára a marca.

Read More
Translate »