Na výstavu za Oponickým hradom

Oponický hrad

Máte radi hrady a zaujíma vás ako vyzerali tie, z ktorých sú dnes už len ruiny? Ak chcete vedieť, ako sa na nich kedysi žilo, máme pre vás tip. Je ním výstava o Oponickom hrade v Múzeu v Zlatých Moravciach. Nájdete ju až do 31. decembra 2021.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre spolu s Ponitrianskym múzeom v NitreApponianou, o.z. pripravili výstavu Archeologický výskum a obnova Oponického hradu. Otvorili ju ešte 18. júna 2021 v Múzeu v Zlatých Moravciach.

Prvá zo série výstav o hradoch v regióne

Realizácia výstavy je ich prvým spoločným projektom na základe Memoranda o spolupráci. Zároveň je aj prvou v pripravovanom cykle výstav o hradoch v Nitrianskom regióne.
Popularizuje poznatky o Oponickom hrade. Dotýka sa výsledkov a nálezov z uskutočneného  archeologického výskumu. Ten v rokoch 2015 až 2020 realizovala práve Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Dozvieme sa na nej nielen o stavebnom a historickom vývoji hradu či o každodennosti jeho obyvateľov, ale aj o jeho obnove.  

Oponický hrad a jeho každodennosť v zrkadle času

Hrady sa vždy spájali s bohatstvom i silou. Pri archeologickom výskume pod dojmom Indiana Jonesa každý očakáva nájdenie tajomných pokladov. Pre archeológov však majú význam aj iné, menšie nálezy. Zlaté šperky, perly a drahokamy. Tak tomu bolo aj v prípade Oponického hradu. Zo svojich útrob vydal unikátne predmety. Boli to mince, šperky, časti výstroja bojovníka, jazdecké ostrohy, masívne lovecké nože – tesáky či hroty striel z lukov a kuší, kovania či pracky z opaskov. 

Oponický hrad - kachľová pec
Oponický hrad - kachle z hradných pecí nájdeme tiež na výstave. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Na výstavu do Múzea v Zlatých Moravciach z nich kurátori vybrali exkluzívnu, mimoriadne vzácnu vzorku predmetov vysokej kultúrnej hodnoty. Doplnili ho o obrazové a textové informácie. Dozvieme sa aj vďaka ním čo-to o každodennom živote na hrade. Napríklad to, aké kachle používali na hrade sa dozvedáme vďaka hodnotnému súboru kachlíc z hradných kachľových pecí.

Oponický hrad predstaví aj cyklus prednášok

Súčasťou výstavy bol aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu a jeho nálezom. Otvorili ho ešte v júni prvou prednáškou Mgr. Dominika Repku, PhD. na tému Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020. Kachlice z Oponického hradu priblížila ešte v auguste Mgr. Barbora Jančiová z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.   

Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Aktuálne/Novinky Hudba Odporúčame

Ensemble Ricercata pod Pyramídou s premiérami

Cyklus koncertov Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase píše svoj ôsmy ročník. Najbližšie nás už 27. novembra 2021 čaká koncert so zaujímavým programom a dvojicou svetových premiér! Ensemble Ricercata mala podľa pôvodných plánov odohrať pod rozhlasovou Pyramídou celkom tri koncerty. Otvárací sa uskutočnil 16. októbra 2021 a stál za to! Pripomenúť si ho môžete v našom článku či […]

Read More
ŠfK
Aktuálne/Novinky Hudba Odporúčame

ŠfK netradične: Tri symfonické premiéry v bazéne

Nová hudba na netradičnom mieste doplnená umeleckou projekciou. Štátna filharmónia Košice pripravila podujatie, ktoré spája rôzne druhy umenia, odpremiéruje tri hudobné diela a rozozvučí bývalú plaváreň. Koncert s názvom FILHARMÓNIA x ART & TECH DAYS sa uskutoční v stredu 24. novembra o 19:00 v košickej Kunsthalle. Projekt je súčasťou festivalu súčasného umenia ARS NOVA a […]

Read More
Translate »