Novinky

Na výstavu za Oponickým hradom

Oponický hrad

Máte radi hrady a zaujíma vás ako vyzerali tie, z ktorých sú dnes už len ruiny? Ak chcete vedieť, ako sa na nich kedysi žilo, máme pre vás tip. Je ním výstava o Oponickom hrade v Múzeu v Zlatých Moravciach. Nájdete ju až do 31. decembra 2021.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre spolu s Ponitrianskym múzeom v NitreApponianou, o.z. pripravili výstavu Archeologický výskum a obnova Oponického hradu. Otvorili ju ešte 18. júna 2021 v Múzeu v Zlatých Moravciach.

Prvá zo série výstav o hradoch v regióne

Realizácia výstavy je ich prvým spoločným projektom na základe Memoranda o spolupráci. Zároveň je aj prvou v pripravovanom cykle výstav o hradoch v Nitrianskom regióne.
Popularizuje poznatky o Oponickom hrade. Dotýka sa výsledkov a nálezov z uskutočneného  archeologického výskumu. Ten v rokoch 2015 až 2020 realizovala práve Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Dozvieme sa na nej nielen o stavebnom a historickom vývoji hradu či o každodennosti jeho obyvateľov, ale aj o jeho obnove.  

Oponický hrad a jeho každodennosť v zrkadle času

Hrady sa vždy spájali s bohatstvom i silou. Pri archeologickom výskume pod dojmom Indiana Jonesa každý očakáva nájdenie tajomných pokladov. Pre archeológov však majú význam aj iné, menšie nálezy. Zlaté šperky, perly a drahokamy. Tak tomu bolo aj v prípade Oponického hradu. Zo svojich útrob vydal unikátne predmety. Boli to mince, šperky, časti výstroja bojovníka, jazdecké ostrohy, masívne lovecké nože – tesáky či hroty striel z lukov a kuší, kovania či pracky z opaskov. 

Oponický hrad - kachľová pec
Oponický hrad - kachle z hradných pecí nájdeme tiež na výstave. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Na výstavu do Múzea v Zlatých Moravciach z nich kurátori vybrali exkluzívnu, mimoriadne vzácnu vzorku predmetov vysokej kultúrnej hodnoty. Doplnili ho o obrazové a textové informácie. Dozvieme sa aj vďaka ním čo-to o každodennom živote na hrade. Napríklad to, aké kachle používali na hrade sa dozvedáme vďaka hodnotnému súboru kachlíc z hradných kachľových pecí.

Oponický hrad predstaví aj cyklus prednášok

Súčasťou výstavy bol aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu a jeho nálezom. Otvorili ho ešte v júni prvou prednáškou Mgr. Dominika Repku, PhD. na tému Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020. Kachlice z Oponického hradu priblížila ešte v auguste Mgr. Barbora Jančiová z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.   

Aida / Štátna opera Banská Bystrica / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Odporúčame PR

Verdiho Aida po prvýkrát na doskách banskobystrickej Štátnej opery

Štátna opera Banská Bystrica uvádza vo svojej aktuálnej jubilejnej sezóne poslednú tohto sezónnu premiéru. Je ňou slávna Verdiho opera Aida.

Read More
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Culture Divadlo Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

21. tohtoročné vydanie rubriky Kam za kultúrou prináša výberový prehľad toho najatraktívnejšieho z programu kultúrnych inštitúcií a telies. Pozrite si náš čerstvý výber TOP TIPOV pre týždeň od 20. mája 2024 a nechajte sa inšpirovať!

Read More
V sobotu zažijete Noc múzeí a galérií 2024 aj na východnom Slovensku. Ktoré sú TOP podujatia?
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

V sobotu zažijete Noc múzeí a galérií 2024 aj na východnom Slovensku. Ktoré sú TOP podujatia?

V sobotu 18. mája zažijete Noc múzeí a galérií 2024 aj na východnom Slovensku. Viete, ktoré podujatia sú TOP?

Read More
Translate »