Na výstavu za Oponickým hradom

Oponický hrad

Máte radi hrady a zaujíma vás ako vyzerali tie, z ktorých sú dnes už len ruiny? Ak chcete vedieť, ako sa na nich kedysi žilo, máme pre vás tip. Je ním výstava o Oponickom hrade v Múzeu v Zlatých Moravciach. Nájdete ju až do 31. decembra 2021.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre spolu s Ponitrianskym múzeom v NitreApponianou, o.z. pripravili výstavu Archeologický výskum a obnova Oponického hradu. Otvorili ju ešte 18. júna 2021 v Múzeu v Zlatých Moravciach.

Prvá zo série výstav o hradoch v regióne

Realizácia výstavy je ich prvým spoločným projektom na základe Memoranda o spolupráci. Zároveň je aj prvou v pripravovanom cykle výstav o hradoch v Nitrianskom regióne.
Popularizuje poznatky o Oponickom hrade. Dotýka sa výsledkov a nálezov z uskutočneného  archeologického výskumu. Ten v rokoch 2015 až 2020 realizovala práve Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Dozvieme sa na nej nielen o stavebnom a historickom vývoji hradu či o každodennosti jeho obyvateľov, ale aj o jeho obnove.  

Oponický hrad a jeho každodennosť v zrkadle času

Hrady sa vždy spájali s bohatstvom i silou. Pri archeologickom výskume pod dojmom Indiana Jonesa každý očakáva nájdenie tajomných pokladov. Pre archeológov však majú význam aj iné, menšie nálezy. Zlaté šperky, perly a drahokamy. Tak tomu bolo aj v prípade Oponického hradu. Zo svojich útrob vydal unikátne predmety. Boli to mince, šperky, časti výstroja bojovníka, jazdecké ostrohy, masívne lovecké nože – tesáky či hroty striel z lukov a kuší, kovania či pracky z opaskov. 

Oponický hrad - kachľová pec
Oponický hrad - kachle z hradných pecí nájdeme tiež na výstave. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Na výstavu do Múzea v Zlatých Moravciach z nich kurátori vybrali exkluzívnu, mimoriadne vzácnu vzorku predmetov vysokej kultúrnej hodnoty. Doplnili ho o obrazové a textové informácie. Dozvieme sa aj vďaka ním čo-to o každodennom živote na hrade. Napríklad to, aké kachle používali na hrade sa dozvedáme vďaka hodnotnému súboru kachlíc z hradných kachľových pecí.

Oponický hrad predstaví aj cyklus prednášok

Súčasťou výstavy bol aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu a jeho nálezom. Otvorili ho ešte v júni prvou prednáškou Mgr. Dominika Repku, PhD. na tému Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020. Kachlice z Oponického hradu priblížila ešte v auguste Mgr. Barbora Jančiová z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.   

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Letná noc na koncerte Viedenských filharmonikov
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Viedenskí filharmonici hrajú už vo štvrtok pod nebeskou klenbou na zámku Schönbrunn

Viedenskí filharmonici aj tento rok pozývajú na svoj tradičný letný koncert. Konať sa bude vo štvrtok 8. júna 2023 vo večerných hodinách pod hviezdnym nebom v záhradách letnej rezidencie rakúskych cisárov, na zámku Schönbrunn. Tohtoročné vydanie však prináša aj novinku. Po prvý raz sa koncert uskutoční pod taktovkou kanadského dirigenta Yannicka Nézet-Séguina. Ako sólistka vystúpi […]

Read More
Pro musica nostra 2023
Culture Eventy Festivaly História Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

Tradícia festivalov Pro musica nostra pokračuje aj tohto roku. V júni 2023 sa uskutoční v troch slovenských regiónoch, kde na návštevníkov čaká mnoho inšpiratívnych zážitkov. Nadviaže tým na novú tradíciu v Trnavskom kraji, no po piaty raz sa vracia do Žilinského i Prešovského kraja. Hudbu prinavráti na miesta s historickým geniom loci, kde kedysi znela. […]

Read More
Translate »