Na výstavu za Oponickým hradom

Oponický hrad

Máte radi hrady a zaujíma vás ako vyzerali tie, z ktorých sú dnes už len ruiny? Ak chcete vedieť, ako sa na nich kedysi žilo, máme pre vás tip. Je ním výstava o Oponickom hrade v Múzeu v Zlatých Moravciach. Nájdete ju až do 31. decembra 2021.

Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre spolu s Ponitrianskym múzeom v NitreApponianou, o.z. pripravili výstavu Archeologický výskum a obnova Oponického hradu. Otvorili ju ešte 18. júna 2021 v Múzeu v Zlatých Moravciach.

Prvá zo série výstav o hradoch v regióne

Realizácia výstavy je ich prvým spoločným projektom na základe Memoranda o spolupráci. Zároveň je aj prvou v pripravovanom cykle výstav o hradoch v Nitrianskom regióne.
Popularizuje poznatky o Oponickom hrade. Dotýka sa výsledkov a nálezov z uskutočneného  archeologického výskumu. Ten v rokoch 2015 až 2020 realizovala práve Katedra archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre, Dozvieme sa na nej nielen o stavebnom a historickom vývoji hradu či o každodennosti jeho obyvateľov, ale aj o jeho obnove.  

Oponický hrad a jeho každodennosť v zrkadle času

Hrady sa vždy spájali s bohatstvom i silou. Pri archeologickom výskume pod dojmom Indiana Jonesa každý očakáva nájdenie tajomných pokladov. Pre archeológov však majú význam aj iné, menšie nálezy. Zlaté šperky, perly a drahokamy. Tak tomu bolo aj v prípade Oponického hradu. Zo svojich útrob vydal unikátne predmety. Boli to mince, šperky, časti výstroja bojovníka, jazdecké ostrohy, masívne lovecké nože – tesáky či hroty striel z lukov a kuší, kovania či pracky z opaskov. 

Oponický hrad - kachľová pec
Oponický hrad - kachle z hradných pecí nájdeme tiež na výstave. Zdroj: Ponitrianske múzeum v Nitre

Na výstavu do Múzea v Zlatých Moravciach z nich kurátori vybrali exkluzívnu, mimoriadne vzácnu vzorku predmetov vysokej kultúrnej hodnoty. Doplnili ho o obrazové a textové informácie. Dozvieme sa aj vďaka ním čo-to o každodennom živote na hrade. Napríklad to, aké kachle používali na hrade sa dozvedáme vďaka hodnotnému súboru kachlíc z hradných kachľových pecí.

Oponický hrad predstaví aj cyklus prednášok

Súčasťou výstavy bol aj cyklus prednášok venovaných archeologickému výskumu a jeho nálezom. Otvorili ho ešte v júni prvou prednáškou Mgr. Dominika Repku, PhD. na tému Archeologický výskum Oponického hradu v rokoch 2015 až 2020. Kachlice z Oponického hradu priblížila ešte v auguste Mgr. Barbora Jančiová z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.   

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »