Novinky

Tosca prichádza do slovenských kín

Tosca / Royal Opera House

V stredu 2.2.2022 budú kiná Cinemax po celom Slovensku premietať slávnu operu Giacoma Pucciniho, Tosca. Uvidíme ju v zázname produkcie Royal Opera House v Londýne. Slovenská premiéra začína o 18.00 hod. a má české titulky.

Jedna z najobľúbenejších opier  nielen v repertoári londýnskej Kráľovskej opery – Tosca – ožíva v produkcii Jonathana Kenta. Napínavá a intenzívna produkcia s historicky nabitým dizajnom Paula Browna úžasne evokuje nebezpečnú atmosféru Ríma roku 1800, kde sa láska a zlo stretávajú – napínavo – tvárou v tvár. Divákov zavedie do Ríma 19. storočia. Do romantického sveta idealistického maliara Cavaradossiho a jeho zmyselnej lásky Toscy vstupuje zlomyseľný barón Scarpia, náčelník polície, čo prináša fatálne následky.

Tosca

Rím v roku 1800 je v politickom chaose. Cesare Angelotti, bývalý konzul krátkodobej Rímskej republiky, utiekol z väzenia a hľadá útočisko v kostole Sant’Andrea della Valle. Maliar a republikánsky sympaťák Mario Cavaradossi sľúbi, že ho ukryje vo svojej vidieckej vile. Barón Scarpia, tyranský policajný veliteľ v Ríme, má podozrenie, že Cavaradossi pomohol Angelottimu utiecť. Presviedča maliarovu milenku, opernú speváčku Floriu Toscu, po ktorej on sám túži, že ju Cavaradossi zradil. Odíde konfrontovať Cavaradossiho v jeho vile a Scarpia prikáže svojim mužom, aby ju nasledovali v nádeji, že nájdu Angelottiho. Scarpia zatkne Cavaradossiho a mučí ho v prítomnosti Toscy, kým neodhalí Angelottiho úkryt. Scarpia následne odsúdi Cavaradossiho na smrť. Sama s Toscou jej Scarpia povie, že zachráni Cavaradossiho – ale iba ak s ním Tosca strávi noc. Podvolí sa Tosca mužovi, ktorého nenávidí, aby zachránila muža, ktorého miluje?

Filmová Tosca s hviezdnym obsadením

Tri vynikajúce herecké obsadenie oživuje vzrušenie z jednej z najobľúbenejších opier v repertoári: Pucciniho Toscy. Ústrednú trojicu hrdinov stvárnia hviezdni speváci sopranistka Elena Stikhina, tenorista Freddie De Tommaso a barytonista Alexey Markov.

Tosca / Freddie De Tommaso, Elena Stikhina a Alexey Markov
Freddie De Tommaso, Elena Stikhina a Alexey Markov

V ktorých kinách sa premieta, sa dozviete TU.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »