Novinky

Tosca prichádza do slovenských kín

Tosca / Royal Opera House

V stredu 2.2.2022 budú kiná Cinemax po celom Slovensku premietať slávnu operu Giacoma Pucciniho, Tosca. Uvidíme ju v zázname produkcie Royal Opera House v Londýne. Slovenská premiéra začína o 18.00 hod. a má české titulky.

Jedna z najobľúbenejších opier  nielen v repertoári londýnskej Kráľovskej opery – Tosca – ožíva v produkcii Jonathana Kenta. Napínavá a intenzívna produkcia s historicky nabitým dizajnom Paula Browna úžasne evokuje nebezpečnú atmosféru Ríma roku 1800, kde sa láska a zlo stretávajú – napínavo – tvárou v tvár. Divákov zavedie do Ríma 19. storočia. Do romantického sveta idealistického maliara Cavaradossiho a jeho zmyselnej lásky Toscy vstupuje zlomyseľný barón Scarpia, náčelník polície, čo prináša fatálne následky.

Tosca

Rím v roku 1800 je v politickom chaose. Cesare Angelotti, bývalý konzul krátkodobej Rímskej republiky, utiekol z väzenia a hľadá útočisko v kostole Sant’Andrea della Valle. Maliar a republikánsky sympaťák Mario Cavaradossi sľúbi, že ho ukryje vo svojej vidieckej vile. Barón Scarpia, tyranský policajný veliteľ v Ríme, má podozrenie, že Cavaradossi pomohol Angelottimu utiecť. Presviedča maliarovu milenku, opernú speváčku Floriu Toscu, po ktorej on sám túži, že ju Cavaradossi zradil. Odíde konfrontovať Cavaradossiho v jeho vile a Scarpia prikáže svojim mužom, aby ju nasledovali v nádeji, že nájdu Angelottiho. Scarpia zatkne Cavaradossiho a mučí ho v prítomnosti Toscy, kým neodhalí Angelottiho úkryt. Scarpia následne odsúdi Cavaradossiho na smrť. Sama s Toscou jej Scarpia povie, že zachráni Cavaradossiho – ale iba ak s ním Tosca strávi noc. Podvolí sa Tosca mužovi, ktorého nenávidí, aby zachránila muža, ktorého miluje?

Filmová Tosca s hviezdnym obsadením

Tri vynikajúce herecké obsadenie oživuje vzrušenie z jednej z najobľúbenejších opier v repertoári: Pucciniho Toscy. Ústrednú trojicu hrdinov stvárnia hviezdni speváci sopranistka Elena Stikhina, tenorista Freddie De Tommaso a barytonista Alexey Markov.

Tosca / Freddie De Tommaso, Elena Stikhina a Alexey Markov
Freddie De Tommaso, Elena Stikhina a Alexey Markov

V ktorých kinách sa premieta, sa dozviete TU.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Culture Eventy Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. V roku 2024 prepojí tri mestá so zaujímavým programom a účinkujúcimi.

Read More
Translate »