Novinky

Straussova Elektra mieri do slovenských kín

Elektra (2020)

ARTMAX tentoraz pripravil skutočný skvost! Celosvetovo oceňovanú, skutočne silnú inscenáciu opery Richarda Straussa ELEKTRA. Slovenská premiéra bude už v túto stredu 23.2. 2022 o 18.00 hod. v sieti kín CINEMAX, a to po celom Slovensku.

Inscenáciu opery Richarda Straussa Elektra si ako film môžeme vychutnať s českými titulkami v sieti kín CINEMAX. Film uvidíme v dokonalej zvukovej i vizuálnej kvalite, ktorú kinosály ponúkajú. Vyhotovili ho predminulý rok na festivale Salzburger Festspiele 2020. Do kín CINEMAX tak mieri mimoriadna inscenácia so skvelými sólistami. Je výsledkom výnimočnej práci geniálneho režiséra, najlepších operných spevákov a fantastického dirigenta. Nuž, výsledok skrátka stojí za to!

Oslávila jubileum salzburského festivalu klasickej hudby

Jubilejný 100. ročník popredného festivalu klasickej hudby – Salzburger Festspiele – v roku 2020 zahájila práve opera „Elektra“. Táto opera zohrala významnú úlohu v živote troch zakladateľov festivalu  Salzburger Festspiele – Richarda Straussa, Huga von Hoffmannsthal i Maxa Reinhardta.

Elektra je tragickou rodinnou drámou a príbehom pomsty

Dej vrcholnej opery Richarda Straussa, Elektra, je neustále aktuálny. Monumentálna jednoaktová opera je totiž príbehom pomsty. A ten sa môže odohrať kedykoľvek a kdekoľvek. Lavíruje medzi vinou a pomstou, vykúpením a peklom. Pojednáva o rodinnej histórii čerpajúc z antickej gréckej mytológie. Inscenácia prináša pohľad na rodinu – tú antickú, i tú súčasnú – čo sa zmenilo a čo naopak zostáva stále rovnaké naprieč stáročiami.  

Psychologický detail sa Straussovi vydaril

Antický mýtus spracoval pre skladateľa Richarda Straussa libretista a dramatik Hugo von Hofmannsthal. V mýtoch mávajú jednotlivé postavy jasný až stereotypní údel. Majú vopred danú cestu, z ktorej nemôžu za nič na svete vybočiť. Je jedno, či im ju niekto vyveštil alebo ich preklial. Libretistom detailne vypracovanú psychologickú črtu postáv rozpracoval aj skladateľ.  Strauss so svojou hudbou vystihol každý okamih deja i každú náladu, ktorá sa často menila. Jednotlivé postavy pritom citlivo odlišoval i po hudobnej stránke. Elektru uvádza disonantný akord a ďalšie postavy jednotlivé leitmotívy.  

Oko za oko, zub za zub

Základným konfliktom opery je túžba Elektry pomstiť smrť svojho otca Agamemnona, ktorého zavraždila jej matka Klytaimnestra s milencom Aigisthom. To stačí na to, aby Klytaimnestru považovali za stelesnenie zla, čiernej mágie a negatívnu hrdinku príbehu. Elektra sa drží Chammurapiho zásady oko za oko, zub za zub.  A tak volí rovnaký postup ako kedysi jej matka.  

Elektra čerpá z antických Mykén

Klytaimnestra je obyčajná žena, ktorá má dve základné pohnútky. Prvou – celkom prirodzenou, je  – prežiť. Druhou je udržať si pozíciu, silu i moc. Jej muž, Agamemnon, predstavuje veľmi úspešného muža. Antické Mykény oplývali za jeho vlády bohatstvom i slávou. Práve on sa rozhodol, že sa vydá do Trójskej vojny. Opúšťa svoju ženu. Pokiaľ chce Klytaimnestra žiť, musí sa politicky udržať – akokoľvek. K tomu jej pomohol jej milenec Aigisth… Po 10 rokoch sa ale Agamemnon vracia domov. A nie sám. Prichádza spolu s inou ženou – Casandrou. Klytaimnestra žiarli a vie, že buď ona alebo tá druhá. Pokiaľ by ona nezabila Agamemnona, zničil by ju on. A tak sa rozhodne zbaviť sa ho. Po vražde Agamemnona čaká Elektra na svojho bratra Oresta. Práve on má byť katom a pomstiť otcovu smrť. Elektra by mohla svoju matku Klytaimnestru zabiť aj sama, ale alibisticky si nechce  špiniť ruky a necháva vraždu na brata…   

Pointa úspechu opery Elektra je v speváckom obsadení

Opera Elektra je predovšetkým o speváckom a hereckom obsadení. Dráma – nielen dejová, ale aj hudobná – nás ponorí do šialeného sveta Elektry. Je bojom o život, moc či postavenie, ale  aj veľkou tragédiou. Vyznačuje sa silnou bolesťou a túžbou po pomste. Záznam, ktorý uvidíme v slovenskej premiére, stojí za to.  Je výsledkom výnimočnej práci geniálneho režiséra, vynikajúcemu obsadeniu kvalitných sólistov – operných spevákov, špičkového orchestra a fantastického dirigenta. Réžie sa ujal Krzysztof Warlikowski. Orchester Viedenských filharmonikov  (Wiener Philharmoniker) a zbor Viedenskej štátnej opery (zbormajster Ernst Raffelsberger) dirigoval Franz Welser-Möst. Titulnú postavu Elektry stvárnila litovská operná diva Aušrine Stundyte. Ďalej účinkujú Tanja Ariane Baumgartner, Asmik Grigorian, Michael Laurenz, Derek Welton a ďalší.

Elektra prichádza do slovenských kín

Zdroj: CINEMAX

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »