Slovensko ako čestný hosť Medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel v Maroku

Slovensko ako čestný hosť Medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel v Maroku

Marocké mesto Tanger bude v dňoch 17. – 21. mája 2023 hostiť deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel. Témou festivalu je " Dedičstvo a indentita" a čestným hosťom tohto ročníka festivalu je Slovensko. Okrem slovenských filmov sa marockým divákom predstavia diela piatich slovenských výtvarníkov a návštevníci budú mať možnosť ochutnať aj slovenskú kuchyňu.

Do marockého mesta Tanger sa v plnej sile vracia Medzinárodný filmový festival Cap Spartel, ktorý organizuje nadácia „l’Observatoire Marocain de l’Image et des Médias“ v spolupráci s Nadáciou Hassana II. – otca súčasného kráľa, Regionálnou radou Tangier-Tetouan-Al Hoceima, Regionálnym združením hotelového priemyslu (TTA) a národnými a medzinárodnými verejnými inštitúciami. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bonviván
Bonviván na doskách Divadla Nová scéna už od piatka 5. mája 2023

V dvoch súťažných sekciách sa predstaví viac ako dvadsaťštyri filmov, rozdelených medzi krátke a celovečerné hrané filmy a krátke dokumentárne filmy, ktoré zastupujú Maroko, Belgicko, Senegal, Francúzsko, Holandsko, Tunisko, Sýriu, Portugalsko, Španielsko, Indiu, Srí Lanku, Rusko a Taliansko. Premietania filmov sa uskutočnia v známej Cinémathèque de Tanger a v kine Alcazar. Členkou poroty medzinárodného festivalu bude aj slovenská herečka a producentka Beata Greneche.

Hosťom festivalu bude aj Slovensko

Po hosťoch z Mexika, Indie, Portugalska, Španielska a Talianska bude čestným hosťom 9. ročníka festivalu práve Slovensko. Umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon: Rád by som v Maroku predstavil Slovensko, mladú krajinu so silnou históriou a kultúrnou identitou. Filmy, ktoré som vybral, patria k tomu najlepšiemu, aj keď väčšina bola natočená ešte pred vznikom samostatného Slovenska. Sú to klasické filmové klenoty, ktoré sa v Maroku ešte nikdy nepremietali a ktoré ilustrujú tohtoročnú tému festivalu “Dedičstvo a identita.” 

Návštevníci festivalu si tak budú môcť pozrieť filmy Obrazy starého sveta (1972) a Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, Slnko v sieti (1963) Štefana Uhera a animovaný film Zlodej Jurko (1975) od Viktora Kubala.

Okrem filmu sa predstavia aj slovenskí výtvarníci

Okrem slovenských filmov sa návštevníkom v Tangere predstaví aj pätica súčasných slovenských výtvarníkov, svoje diela osobne predstavia Vít Bojňanský, Juraj Čutek, Karin Kráľová, Milan Lukáč a Peter Pollág. Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. mája 2023 v najvýznamnejšej galérii severného Maroka Conil v Tangere za prítomnosti Juraja Tomagu veľvyslanca SR v Španielskom kráľovstve s priakreditáciou pre Marocké kráľovstvo a Andorrské kniežactvo.

MFF Cap Spartel v Maroku / slovenskí výtvarníci

Veľvyslanectvo SR v Madride poskytlo záštitu nad reprezentáciou slovenského umenia na filmovom festivale. Pomoc a podporu pri výbere obrazov poskytla pani Oľga Köhlerová z “OLGA ART GALLERY” v Bratislave.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Špeciálnu cenu za celoživotné dielo obdrží na festivale významný marocký režisér, scenárista a producent Hassan Benjelloun, ktorý obohatil marockú filmografiu dielami, ktoré odkrývajú politicko-spoločenské problémy krajiny. Mimosúťažne sa na tento rok budú premietať aj filmy španielskych režisérok.

Festival Cap Spartel s bohatým sprievodným programom

MFF Cap Spartel v Maroku

Súčasťou festivalu bude okrem premietania filmov aj rozmanitý umelecký program, ktorý obohatia konferencie na tému festivalu “Dedičstvo a identita”, o slovenskej kultúre budú diskutovať aj výtvarník Milan Lukáč, slovenská herečka a producentka Beata Greneche a umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon. Festival obohatia filmové projekcie pre mládež, workshopy, ako aj ochutnávka tradičnej slovenskej a španielskej kuchyne.

Festival podporili: Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky v Madride, Bratislavský samosprávny kraj, Euro – Cesta, CONIL GALRIE, OLGA ART Gallery, Slovenský filmový ústav, Alef Film and Media, Cinematheque Tanger, Instituto Cervantes Tanger, Tanger American Legation Institute for Maroccan Studies, Regionálna agentúra hoteliérov pre Tanger-Tétouan a Al Hoceima, ISITT – Medzinárodný vyšší inštitút cestovného ruchu v Tangeri a ďalší.

TS, Beata Greneche

Zdroj: Beata Greneche

Redakciu informovala a fotografie poskytla Beata Greneche, členka poroty

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »