Novinky

Slovensko ako čestný hosť Medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel v Maroku

Slovensko ako čestný hosť Medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel v Maroku

Marocké mesto Tanger bude v dňoch 17. – 21. mája 2023 hostiť deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu Cap Spartel. Témou festivalu je " Dedičstvo a indentita" a čestným hosťom tohto ročníka festivalu je Slovensko. Okrem slovenských filmov sa marockým divákom predstavia diela piatich slovenských výtvarníkov a návštevníci budú mať možnosť ochutnať aj slovenskú kuchyňu.

Do marockého mesta Tanger sa v plnej sile vracia Medzinárodný filmový festival Cap Spartel, ktorý organizuje nadácia „l’Observatoire Marocain de l’Image et des Médias“ v spolupráci s Nadáciou Hassana II. – otca súčasného kráľa, Regionálnou radou Tangier-Tetouan-Al Hoceima, Regionálnym združením hotelového priemyslu (TTA) a národnými a medzinárodnými verejnými inštitúciami. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bonviván
Bonviván na doskách Divadla Nová scéna už od piatka 5. mája 2023

V dvoch súťažných sekciách sa predstaví viac ako dvadsaťštyri filmov, rozdelených medzi krátke a celovečerné hrané filmy a krátke dokumentárne filmy, ktoré zastupujú Maroko, Belgicko, Senegal, Francúzsko, Holandsko, Tunisko, Sýriu, Portugalsko, Španielsko, Indiu, Srí Lanku, Rusko a Taliansko. Premietania filmov sa uskutočnia v známej Cinémathèque de Tanger a v kine Alcazar. Členkou poroty medzinárodného festivalu bude aj slovenská herečka a producentka Beata Greneche.

Hosťom festivalu bude aj Slovensko

Po hosťoch z Mexika, Indie, Portugalska, Španielska a Talianska bude čestným hosťom 9. ročníka festivalu práve Slovensko. Umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon: Rád by som v Maroku predstavil Slovensko, mladú krajinu so silnou históriou a kultúrnou identitou. Filmy, ktoré som vybral, patria k tomu najlepšiemu, aj keď väčšina bola natočená ešte pred vznikom samostatného Slovenska. Sú to klasické filmové klenoty, ktoré sa v Maroku ešte nikdy nepremietali a ktoré ilustrujú tohtoročnú tému festivalu “Dedičstvo a identita.” 

Návštevníci festivalu si tak budú môcť pozrieť filmy Obrazy starého sveta (1972) a Papierové hlavy (1995) Dušana Hanáka, Slnko v sieti (1963) Štefana Uhera a animovaný film Zlodej Jurko (1975) od Viktora Kubala.

Okrem filmu sa predstavia aj slovenskí výtvarníci

Okrem slovenských filmov sa návštevníkom v Tangere predstaví aj pätica súčasných slovenských výtvarníkov, svoje diela osobne predstavia Vít Bojňanský, Juraj Čutek, Karin Kráľová, Milan Lukáč a Peter Pollág. Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. mája 2023 v najvýznamnejšej galérii severného Maroka Conil v Tangere za prítomnosti Juraja Tomagu veľvyslanca SR v Španielskom kráľovstve s priakreditáciou pre Marocké kráľovstvo a Andorrské kniežactvo.

MFF Cap Spartel v Maroku / slovenskí výtvarníci

Veľvyslanectvo SR v Madride poskytlo záštitu nad reprezentáciou slovenského umenia na filmovom festivale. Pomoc a podporu pri výbere obrazov poskytla pani Oľga Köhlerová z “OLGA ART GALLERY” v Bratislave.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Špeciálnu cenu za celoživotné dielo obdrží na festivale významný marocký režisér, scenárista a producent Hassan Benjelloun, ktorý obohatil marockú filmografiu dielami, ktoré odkrývajú politicko-spoločenské problémy krajiny. Mimosúťažne sa na tento rok budú premietať aj filmy španielskych režisérok.

Festival Cap Spartel s bohatým sprievodným programom

MFF Cap Spartel v Maroku

Súčasťou festivalu bude okrem premietania filmov aj rozmanitý umelecký program, ktorý obohatia konferencie na tému festivalu “Dedičstvo a identita”, o slovenskej kultúre budú diskutovať aj výtvarník Milan Lukáč, slovenská herečka a producentka Beata Greneche a umelecký riaditeľ festivalu Alexander Pajon. Festival obohatia filmové projekcie pre mládež, workshopy, ako aj ochutnávka tradičnej slovenskej a španielskej kuchyne.

Festival podporili: Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky v Madride, Bratislavský samosprávny kraj, Euro – Cesta, CONIL GALRIE, OLGA ART Gallery, Slovenský filmový ústav, Alef Film and Media, Cinematheque Tanger, Instituto Cervantes Tanger, Tanger American Legation Institute for Maroccan Studies, Regionálna agentúra hoteliérov pre Tanger-Tétouan a Al Hoceima, ISITT – Medzinárodný vyšší inštitút cestovného ruchu v Tangeri a ďalší.

TS, Beata Greneche

Zdroj: Beata Greneche

Redakciu informovala a fotografie poskytla Beata Greneche, členka poroty

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »