
Uplynul rok a opäť sa rozdávali ceny Český lev. Tentoraz to bolo mimoriadne. O sošku Českého leva v záverečnom hlasovaní bojovalo v jubilejnom 30. ročníku celkom 32 titulov v 19 kategóriách. V rekordnej konkurencii najviac nominácií získali filmy ARVÉD a IL BOEMO. Nasledovali ich snímky BANGER a SVETLONOC. Kto bol v tomto jubilejnom 30. ročníku úspešný?
Z hodnotených 47 hraných celovečerných filmov, 15 dokumentárnych filmov, 16 televíznych diel, 9 animovaných a 10 krátkych filmov akademici ocenili 12 nomináciami drámu ARVÉD režiséra Vojtěcha Maška. Historický veľkofilm IL BOEMO od Petra Václava šiel do záverečného súboja s 11 nomináciami. Snímka BANGER natočená na iPhone režiséra Adama Sedláka získala 8 nominácií. So 7 nomináciami do finále prestížnych cien Český lev postúpila aj Tereza Nvotová s mysterióznou drámou o dedinskej čarodejníckej legende SVETLONOC. Po 4 nomináciách šli do finálneho televízna mini séria PODOZRENIE a filmy JÁN ŽIŽKA, OBEŤ i GRAND PRIX. Kto získal cenu Český lev a ako dopadli v súboji nominanti, sme sa dozvedeli 4.3.2023 na vyhlásení výsledkov v Dvořákovej sieni pražského Rudolfina.
Silné nominácie, no víťazný film iba jeden
Najviac nominácií si vyslúžil film Arvéd, po ňom Il Boemo a Banger. Víťazom však môže byť iba jeden. Príbeh nacistického kolaboranta a prisluhovača komunistického režimu s najvyšším počtom nominácií dráma ARVÉD získal 3 ocenenia. A to v kategórii Najlepší scenár, Herec v hlavnej úlohe a Najlepšia hudba.
Historický veľkofilm IL BOEMO rozpráva skutočný príbeh Josefa Myslivečka, jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhé polovici 18. storočia. Oživuje zabudnutý odkaz českého skladateľa a jeho vplyv na hudobnú scénu. Diváka film zavedie do slnkom zaliateho Talianska kde tento skladateľ žil a tvoril. Tento operný autor neskorého baroka v Taliansku aj v zabudnutí zomrel. Napokon získal cenu v 6 kategóriách Najlepší celovečerný film, Najlepšia réžia, Najlepší zvuk, Najlepšia scénografia, Najlepšie kostýmy a Najlepšie masky.
Ocenili aj herecké výkony
V jubilejnom 30. ročníku Českého leva ocenili aj herecké výkony. V kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe získal Českého leva Michal Kern za titulnú úlohu vo filme ARVÉD. Klára Melíšková si odniesla ocenenie ako Najlepšia ženská herečka za film PODOZRENIE. V kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe ocenili Marthu Issovú za jej stvárnenie postavy vo filme BUKO a Marsell Bendig získal Českého leva v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe za film BANGER.
Cenu Český lev si odniesol aj dokumentárny film
Dokument SKÚŠKA UMENIA tvorcov Tomáša Bojara, Aleny Komrzý a Jakuba Vágnera ocenili ako Najlepší dokumentárny film. Dokument sa zaoberá problematikou umeleckej tvorby. Možno merať výtvarné nadanie? Dokument, ktorý Adéla Komrzý a Tomáš Bojar natočili na talentových skúškach na Akadémii výtvarných umení, kladie jednoduché otázky. No často sa ich bojíme vysloviť.
Cenu najlepší animovaný film minulého roka si z trojice nominovaných filmov Českého leva odnáša film ZUZA V ZÁHRADÁCH režisérky a výtvarníčky Lucii Sunkovej a Martina Vandasa.
Úspešné Rituály, Deväťdesiatky a Podozrenie
Najlepším krátkym filmom sa stal film Martiny Netíkovej a Damiána Vondrášeka RITUÁLY. Michalovi a Ondrovi zo sociálne slabé rodiny je dvanásť. Do kolektívu nikdy moc nezapadali a chcú sa konečne vymaniť z pozície outsiderov. Rozhodli sa preto podstúpiť prijímací rituál do miestneho pouličného gangu a dokázali gangu, že si zaslúžia ich rešpekt. Lákavé dobrodružstvo sa ale skoro zmení v iniciačný rituál do dospelosti.
Z televíznych seriálov žal úspech šesťdielny seriál Českej televízie DEVADESÁTKY scenáristu Jana Malindu. Seriál popisuje začiatky hrdinov Prípadov 1. oddelenia v 90. rokoch minulého storočia a známe prípady z tohto obdobia ako Orlické vraždy, Ivan Jonák, František Mrázek, Ivan Roubal, Antonín Běla a Jiří Kajínek. V kategórii najlepší televízny film alebo miniséria bol z nominovaných najúspešnejší PODOZRENIE z tvorby Českej televízie. Film priniesol ocenenie aj Kláre Meliškovej v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe.
Aj neštatutárna Cena Magnesia má svojho majiteľa
Cena Magnesia za Najlepší študentský film je udeľovaná v spolupráci s Mattoni 1873 a Štátnym fondom kinematografie. Toto ocenenie pre začínajúcich tvorcov je spojené s finančnou odmenou 100 000 Kč. Z piatich nominovaných študentských filmov najviac zaujal film VINLAND režiséra Martina Kubu. Film získal nomináciu aj v kategórii najlepší krátky film. Cenu za Mimoriadny prínos českej kinematografii si odniesli Marcela Pittermannová a Jan Jíra.
Zdroj: ČFTA