Novinky

Prestížne ocenenie Český lev slávi jubileum. Aj 30. ročník má svojich laureátov

Český lev

Uplynul rok a opäť sa rozdávali ceny Český lev. Tentoraz to bolo mimoriadne. O sošku Českého leva v záverečnom hlasovaní bojovalo v jubilejnom 30. ročníku celkom 32 titulov v 19 kategóriách. V rekordnej konkurencii najviac nominácií získali filmy ARVÉD a IL BOEMO. Nasledovali ich snímky BANGER a SVETLONOC. Kto bol v tomto jubilejnom 30. ročníku úspešný?

Z hodnotených 47 hraných celovečerných filmov, 15 dokumentárnych filmov, 16 televíznych diel, 9 animovaných a 10 krátkych filmov akademici ocenili 12 nomináciami drámu ARVÉD režiséra Vojtěcha Maška. Historický veľkofilm IL BOEMO od Petra Václava šiel do záverečného súboja s 11 nomináciami. Snímka BANGER natočená na iPhone režiséra Adama Sedláka získala 8 nominácií. So 7 nomináciami do finále prestížnych cien Český lev postúpila aj Tereza Nvotová s mysterióznou drámou o dedinskej čarodejníckej legende SVETLONOC. Po 4 nomináciách šli do finálneho televízna mini séria PODOZRENIE a filmy JÁN ŽIŽKA, OBEŤ i GRAND PRIX. Kto získal cenu Český lev a ako dopadli v súboji nominanti, sme sa dozvedeli 4.3.2023 na vyhlásení výsledkov v Dvořákovej sieni pražského Rudolfina.

Silné nominácie, no víťazný film iba jeden

Najviac nominácií si vyslúžil film Arvéd, po ňom Il Boemo a Banger. Víťazom však môže byť iba jeden. Príbeh nacistického kolaboranta a prisluhovača komunistického režimu s najvyšším počtom nominácií dráma ARVÉD získal 3 ocenenia. A to v kategórii Najlepší scenár, Herec v hlavnej úlohe a Najlepšia hudba.

Historický veľkofilm IL BOEMO rozpráva skutočný príbeh Josefa Myslivečka, jedného z najvyhľadávanejších hudobných skladateľov druhé polovici 18. storočia. Oživuje zabudnutý odkaz českého skladateľa a jeho vplyv na hudobnú scénu. Diváka film zavedie do slnkom zaliateho Talianska kde tento skladateľ žil a tvoril. Tento operný autor neskorého baroka v Taliansku aj v zabudnutí zomrel. Napokon získal cenu v 6 kategóriách Najlepší celovečerný film, Najlepšia réžia, Najlepší zvuk, Najlepšia scénografia, Najlepšie kostýmy a Najlepšie masky.

Ocenili aj herecké výkony

V jubilejnom 30. ročníku Českého leva ocenili aj herecké výkony. V kategórii  Najlepší herec v hlavnej úlohe získal Českého leva Michal Kern za titulnú úlohu vo filme ARVÉD. Klára Melíšková si odniesla ocenenie ako Najlepšia ženská herečka za film PODOZRENIE. V kategórii Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe ocenili Marthu Issovú za jej stvárnenie postavy vo filme BUKO a Marsell Bendig získal Českého leva v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe za film BANGER.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Cenu Český lev si odniesol aj dokumentárny film

Dokument SKÚŠKA UMENIA tvorcov Tomáša Bojara, Aleny KomrzýJakuba Vágnera ocenili ako Najlepší dokumentárny film. Dokument sa zaoberá problematikou umeleckej tvorby. Možno merať výtvarné nadanie? Dokument, ktorý Adéla KomrzýTomáš Bojar natočili na talentových skúškach na Akadémii výtvarných umení, kladie jednoduché otázky. No často sa ich bojíme vysloviť.

Cenu najlepší animovaný film minulého roka si z trojice nominovaných filmov Českého leva odnáša film ZUZA V ZÁHRADÁCH režisérky a výtvarníčky Lucii Sunkovej a Martina Vandasa.

Úspešné Rituály, Deväťdesiatky a Podozrenie

Najlepším krátkym filmom sa stal film Martiny NetíkovejDamiána Vondrášeka RITUÁLY. Michalovi a Ondrovi zo sociálne slabé rodiny je dvanásť. Do kolektívu nikdy moc nezapadali a chcú sa konečne vymaniť z pozície outsiderov. Rozhodli sa preto podstúpiť prijímací rituál do miestneho pouličného gangu a dokázali gangu, že si zaslúžia ich rešpekt. Lákavé dobrodružstvo sa ale skoro zmení v iniciačný rituál do dospelosti.

televíznych seriálov žal úspech  šesťdielny seriál Českej televízie DEVADESÁTKY scenáristu Jana Malindu. Seriál popisuje začiatky hrdinov Prípadov 1. oddelenia v 90. rokoch minulého storočia a známe prípady z tohto obdobia ako Orlické vraždy, Ivan Jonák, František Mrázek, Ivan Roubal, Antonín Běla a Jiří Kajínek. V kategórii najlepší televízny film alebo miniséria bol z nominovaných najúspešnejší PODOZRENIE z tvorby Českej televízie. Film priniesol ocenenie aj Kláre Meliškovej v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

Aj neštatutárna Cena Magnesia má svojho majiteľa

Cena Magnesia za Najlepší študentský film je udeľovaná v spolupráci s Mattoni 1873 a Štátnym fondom kinematografie. Toto ocenenie pre začínajúcich tvorcov je spojené s finančnou odmenou 100 000 Kč. Z piatich nominovaných študentských filmov najviac zaujal film VINLAND režiséra Martina Kubu. Film získal nomináciu aj v kategórii najlepší krátky film. Cenu za Mimoriadny prínos českej kinematografii si odniesli Marcela Pittermannová a Jan Jíra.

Zdroj: ČFTA

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »