Novinky

Obľúbený letný projekt Európske filmy za Euro nájdete v Novej Cvernovke

kino filmy

Obľúbený letný projekt €urópske filmy za €uro odštartoval v stredu 19. júla už aj v Novej Cvernovke. Čo všetko prinesie do priestorov Slovenskej národnej galérie a Novej Cvernovky?

Projekt €urópske filmy za €uro sa od stredy 19. júla 2023 stal súčasťou programu v Novej Cvernovke. V letnom kine Lumière pod Palmou ho odštartuje film Leto 85 (2020) francúzskeho režiséra Franocisa Ozona, ktorý sa zároveň premietne pod hlavičkou mesiaca PRIDE. Tradičný letný projekt kvalitných európskych filmov uvádza Kino Lumière od začiatku júla aj v kinosále Slovenskej národnej galérie, cyklus potrvá do konca augusta.

Pri príležitosti mesiacu PRIDE

Film Leto 85 sa odohráva v Normandii v polovici osemdesiatych rokov. Rozpráva o priateľstve 16-ročného chlapca Alexisa so starším, charizmatickým a tajomným Dávidom. Pre ešte nedospelého mladíka je ich vzájomné stretnutie plné príťažlivých zážitkov a spoznávania dospelého sveta, až kým sa všetko osudovo nezvrtne.

Kino Lumière film po prvýkrát uviedlo v slovenskej premiére v decembri 2021 počas pandémie vo virtuálnej kinosále Kina doma s lektorským úvodom básnika a publicistu Michala Talla. Podľa neho Leto 85 je na prvý pohľad až naivný príbeh letnej lásky dvoch mladých chlapcov, vystavaný prevažne z klišéovitých obrazov a fráz, aké sme už mohli vidieť a počuť v mnohých filmoch a aké ešte v mnohých uvidíme a začujeme… Kto však pozná subverzívnu a špecificky voyeuristickú tvorbu francúzskeho režiséra Françoisa Ozona, veľmi rýchlo postrehne, že viac než s imitáciou a nabiehaním na divácke trendy tu máme do činenia s komentovaním a rafinovanou recykláciou motívov, väčšinou naschvál preexponovaných a vystrelených do roviny gýča.

Miesto dostanú aj staršie tituly

Okrem Ozonovho filmu Lumière pod Palmou uvedie z projektu €urópske filmy za €uro aj snímky Paríž, 13. obvod (2021) Jacquesa Audiarda, Najhorší človek na svete (2021) Joachima Triera, Quo vadis, Aida? (2020) Jasmily Žbanić.

Zo starších titulov to budú divácky obľúbené filmy Leningradskí kovboji dobývajú Ameriku (1989) Akiho Kaurismäkiho a Amélia z Montmartru (2001) Jeana-Pierra Jeuneta. Premietnu sa aj viaceré novinky, medzi nimi slovenský dokumentárny film Čo ste urobili Rusom? (2023) v réžii Michala Fuliera a Jany Bučky Kovalčíkovej za účasti tvorcov, ktorý vznikol v koprodukcii s neziskovou organizáciou Depaul Slovensko a zachytáva každodennú realitu ukrajinského národa a ľudí odkázaných vo vojnovej krajine na pomoc druhých.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Nechýbajú krátke filmy z dielne študentov či archívne kúsky

Program kina v Novej Cvernovke počas leta spestrí pásmo krátkych filmov z Filmového festivalu inakosti, kolekcia vybraných krátkych filmov študentov z bratislavskej Vysokej školy múzických umení a pásmo krátkych animovaných filmov zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) pod názvom Archeológia budúcnosti, ktoré sa pri príležitosti 60. výročia SFÚ premietalo na medzinárodnom festivale animácie Fest Anča v Žiline. Vstup na všetky pásma krátkych filmov je voľný, letné kino Lumière pod Palmou premieta do konca augusta.

Európske filmy za euro pokračuje aj v SNG

Projekt €urópske filmy za €uro uvádza Kino Lumière naďalej aj v kinosále Slovenskej národnej galérie (SNG). Stálych divákov v týchto priestoroch má i cyklus Príbehy umenia, v ktorom dramaturgovia kina uvedú v utorok 1. augusta v nadväznosti na nedávne úmrtie významného spisovateľa dokumentárny film Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti (2021) režiséra Miloslava Šmídmajera. Dokument o Kunderovom diele divákov zavedie do jeho rodného Brna, do čias, keď študoval a prednášal na FAMU. Zavedie ich ale aj do obdobia normalizácie, keď nemohol tvoriť a vydávať literatúru, hoci už žal úspechy v zahraničí.

Film zároveň hľadá odpovede na otázky: Prečo dielo Milana Kunderu tak zaujalo po celom svete? Prečo odišiel do Francúzska a začal písať vo francúzštine? Čo je za tým, že nesúhlasil s prekladom svojich posledných románov do češtiny a prečo sa vyhýbal kamerám a publicite? Vo filme vystupujú napríklad spisovateľ, dramatik a politik Milan Uhde, herec Jiří Bartoška, režisér Jan Kačer, scenárista Jean-Claude Carrière, dramatička a scenáristka Yasmina Reza či filozof Bernard-Henry Lévy.

Európske filmy za euro prinesú i novinky či snímky pre deti

Diváci v programe kina v SNG nájdu aj filmové novinky či projekcie určené deťom, premietne sa napríklad animovaný ukrajinský film Mavka: Strážkyňa lesa (2023) režisérskej dvojice Oleg Malamuzhov a Oleksandra Ruban, ktorý Kino Lumière uvedie so slovenským aj ukrajinským dabingom.

V cykle Music & Film sa v sobotu 29. júla premietne digitálne reštaurovaný koncertný film Ziggy Stardust & The Spiders From Mars: The Motion Picture (1973) oceňovaného režiséra D. A. Pennebakera, ktorý sa k divákom vracia pri príležitosti 50. výročia legendárneho vystúpenia Davida Bowieho. V Slovenskej národnej galérii bude Kino Lumière premietať až do otvorenia svojich zrekonštruovaných priestorov na Špitálskej ul.

Viac o projekte a o program €urópske filmy za €uro sa dozviete TU. Program Kina Lumière pod Palmou nájdete TU.

TS, Slovenský filmový ústav, www.sfu.sk

Zdroj: SFÚ

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »