Krakovský filmový festival v znamení slovenskej kinematografie aj s premiérami

62. Krakovský filmový festival je v znamení slovenskej kinematografie bude aj s premiérami

Krakovský filmový festival je jedným z najstarších podujatí venovaných dokumentárnej, animovanej a krátkometrážnej hranej tvorbe. V poradí 62. ročník festivalu sa začal v nedeľu 29. mája a potrvá do 12. júna. Svoje zastúpenie má aj slovenská kinematografia. Dokonca, dve slovenské snímky slovenskej proveniencie tu uvedú v svetovej a jednu v európskej premiére.

„Krakovský filmový festival patrí medzi hlavné podujatia svojho druhu v strednej Európe. Ide o kvalifikačný festival na Európske filmové ceny i Ceny americkej filmovej akadémie Oscar,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ, koordinátor slovenskej účasti na podujatí. „Slovenská kinematografia má s krakovským festivalom dlhoročný vzťah. Od 60. rokov minulého storočia bol festival jedným z miest, kam slovenskí profesionáli cestovali a kde sa stretávali so svetovou kinematografiou. Keď v roku 1964 festival prvýkrát organizoval medzinárodnú súťaž krátkych filmov, medzi ocenenými bol aj dokument Voda a práca (1963) Martina Slivku,“ dodáva.  V poradí 62. ročník Krakovského filmového festivalu otvorili ešte v nedeľu 29. 5.2022.  „Tento rok má naša kinematografia na festivale početne silné zastúpenie. Spomedzi jedenástich slovenských filmov v programe budú v súťažných sekciách  uvedené dve snímky vo svetovej a jedna v európskej premiére,“ hovorí tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

Krakovský filmový festival s dvojicou svetových premiér

V medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov Slovensko zastupuje biografický dokument Katedrála (2022) režiséra Denisa Dobrovodu. Film rozpráva príbeh španielskeho mnícha Justa Gallega. Ten sa po vylúčení z kláštora rozhodol, že svoj život i naďalej zasvätí Bohu. A to tak, že svojpomocne postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride.  Do tejto súťaže zaradili aj kreatívny dokument Fragile Memory (2022). V ňom mladý ukrajinský filmár Ihor Ivanko rozpráva príbeh svojho starého otca, ukrajinského kameramana Leonida Burlaku a jeho nepublikovaných diel objavených v zabudnutom kufri.

Oba filmy 62. Krakovský filmový festival predstavuje vo svetovej premiére. Okrem nich sú do súťaže dokumentárnych filmov zaradené aj dokumenty Láska pod kapotou (2021) Mira Rema a Rekonštrukcia okupácie (2021) Jana Šikla.

Zastúpenie máme aj medzi krátkymi filmami

Dva slovenské filmy sa dostali aj do medzinárodnej súťaže krátkych filmov. V európskej premiére uvedú poetický film Barbory Berezňákovej Strigov (2022), ktorý sa zaoberá otázkami smrti a života.

O cenu sa uchádza i film Milý tati (2021). Režisérka Diana Cam Van Nguyen v ňom vykreslila vzťah dcéry a otca.

Do súťaže hudobných dokumentov DocFilmMusic zaradili tiež dokumentárnu operu Kapr (2022) Lucie Královej. Rozpráva o takmer neznámom českom hudobnom skladateľovi, inovátorovi a experimentátorovi Janovi Kaprovi.

Krakovský filmový festival so slovenskou kinematografiou aj v nesúťažných sekciách

Kolekciu slovenských filmov v programe 62. Krakovského filmového festivalu dopĺňajú snímky z nesúťažných sekcií. V sekcii pre deti a mládež sa premietne animovaný film Myši patria do neba (2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka a hraný rodinný film Martin a tajomstvo lesa (2021) Petra Oukropca.

Pri predstavovaní národných kinematografií festival tento rok zameria pozornosť na českú kinematografiu. V tejto súvislosti uvedie aj koprodukčné slovenské dokumenty Na značky! (2021) Márie Pinčíkovej a Každá minúta života (2021) Eriky Hníkovej.

Chcú zviditeľniť slovenskú kinematografiu

Popri festivalovom programe je v Krakove pripravený aj odborný program pre filmových profesionálov. Uskutoční sa koprodukčný trh pre stredoeurópske dokumentárne filmy CEDOC. Zúčastnia sa ho aj dva pripravované slovenské projekty Pokiaľ ja žijem Romana Ďuriša a Miluj Generálov Víta Janečka. Slovenský filmový ústav v spolupráci s festivalom organizuje na pôde filmového trhu networkingové podujatie pre filmových profesionálov. Jeho cieľom je zviditeľniť slovenské filmy a slovenských profesionálov. V porote medzinárodnej súťaže DocFilmMusic, ktorá je určená hudobným dokumentárnym filmom, bude Slovensko zastupovať režisér Robert Kirchhoff.

Zdroj foto: A. Fiejka / KFF

Zdroj: TS SFÚ

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »