Novinky

Krakovský filmový festival v znamení slovenskej kinematografie aj s premiérami

62. Krakovský filmový festival je v znamení slovenskej kinematografie bude aj s premiérami

Krakovský filmový festival je jedným z najstarších podujatí venovaných dokumentárnej, animovanej a krátkometrážnej hranej tvorbe. V poradí 62. ročník festivalu sa začal v nedeľu 29. mája a potrvá do 12. júna. Svoje zastúpenie má aj slovenská kinematografia. Dokonca, dve slovenské snímky slovenskej proveniencie tu uvedú v svetovej a jednu v európskej premiére.

„Krakovský filmový festival patrí medzi hlavné podujatia svojho druhu v strednej Európe. Ide o kvalifikačný festival na Európske filmové ceny i Ceny americkej filmovej akadémie Oscar,“ hovorí Tomáš Hudák z Národného kinematografického centra SFÚ, koordinátor slovenskej účasti na podujatí. „Slovenská kinematografia má s krakovským festivalom dlhoročný vzťah. Od 60. rokov minulého storočia bol festival jedným z miest, kam slovenskí profesionáli cestovali a kde sa stretávali so svetovou kinematografiou. Keď v roku 1964 festival prvýkrát organizoval medzinárodnú súťaž krátkych filmov, medzi ocenenými bol aj dokument Voda a práca (1963) Martina Slivku,“ dodáva.  V poradí 62. ročník Krakovského filmového festivalu otvorili ešte v nedeľu 29. 5.2022.  „Tento rok má naša kinematografia na festivale početne silné zastúpenie. Spomedzi jedenástich slovenských filmov v programe budú v súťažných sekciách  uvedené dve snímky vo svetovej a jedna v európskej premiére,“ hovorí tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová.

Krakovský filmový festival s dvojicou svetových premiér

V medzinárodnej súťaži dokumentárnych filmov Slovensko zastupuje biografický dokument Katedrála (2022) režiséra Denisa Dobrovodu. Film rozpráva príbeh španielskeho mnícha Justa Gallega. Ten sa po vylúčení z kláštora rozhodol, že svoj život i naďalej zasvätí Bohu. A to tak, že svojpomocne postaví katedrálu v zabudnutej dedine Mejorada del Campo pri Madride.  Do tejto súťaže zaradili aj kreatívny dokument Fragile Memory (2022). V ňom mladý ukrajinský filmár Ihor Ivanko rozpráva príbeh svojho starého otca, ukrajinského kameramana Leonida Burlaku a jeho nepublikovaných diel objavených v zabudnutom kufri.

Oba filmy 62. Krakovský filmový festival predstavuje vo svetovej premiére. Okrem nich sú do súťaže dokumentárnych filmov zaradené aj dokumenty Láska pod kapotou (2021) Mira Rema a Rekonštrukcia okupácie (2021) Jana Šikla.

Zastúpenie máme aj medzi krátkymi filmami

Dva slovenské filmy sa dostali aj do medzinárodnej súťaže krátkych filmov. V európskej premiére uvedú poetický film Barbory Berezňákovej Strigov (2022), ktorý sa zaoberá otázkami smrti a života.

O cenu sa uchádza i film Milý tati (2021). Režisérka Diana Cam Van Nguyen v ňom vykreslila vzťah dcéry a otca.

Do súťaže hudobných dokumentov DocFilmMusic zaradili tiež dokumentárnu operu Kapr (2022) Lucie Královej. Rozpráva o takmer neznámom českom hudobnom skladateľovi, inovátorovi a experimentátorovi Janovi Kaprovi.

Krakovský filmový festival so slovenskou kinematografiou aj v nesúťažných sekciách

Kolekciu slovenských filmov v programe 62. Krakovského filmového festivalu dopĺňajú snímky z nesúťažných sekcií. V sekcii pre deti a mládež sa premietne animovaný film Myši patria do neba (2021) Denisy Grimmovej a Jana Bubeníčka a hraný rodinný film Martin a tajomstvo lesa (2021) Petra Oukropca.

Pri predstavovaní národných kinematografií festival tento rok zameria pozornosť na českú kinematografiu. V tejto súvislosti uvedie aj koprodukčné slovenské dokumenty Na značky! (2021) Márie Pinčíkovej a Každá minúta života (2021) Eriky Hníkovej.

Chcú zviditeľniť slovenskú kinematografiu

Popri festivalovom programe je v Krakove pripravený aj odborný program pre filmových profesionálov. Uskutoční sa koprodukčný trh pre stredoeurópske dokumentárne filmy CEDOC. Zúčastnia sa ho aj dva pripravované slovenské projekty Pokiaľ ja žijem Romana Ďuriša a Miluj Generálov Víta Janečka. Slovenský filmový ústav v spolupráci s festivalom organizuje na pôde filmového trhu networkingové podujatie pre filmových profesionálov. Jeho cieľom je zviditeľniť slovenské filmy a slovenských profesionálov. V porote medzinárodnej súťaže DocFilmMusic, ktorá je určená hudobným dokumentárnym filmom, bude Slovensko zastupovať režisér Robert Kirchhoff.

Zdroj foto: A. Fiejka / KFF

Zdroj: TS SFÚ

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »