Vzdelávací cyklus o dejinách kinematografie Filmový kabinet v Kine Lumière uzatvorí svoje štvrté vydanie semestrom Cesty dospelosti. Priblíži v ňom dejiny svetovej kinematografie od 50. rokov minulého storočia až po súčasnosť.
Prvé stretnutie sa uskutočnilo v pondelok 14. marca 2022. Témou bol jeden z najvýznamnejších francúzskych režisérov Alain Resnais. Počas večera sa premietla filmová báseň Hirošima, moja láska (1959). Tá sa – aj dnes veľmi aktuálne – hlboko dotýka dôsledkov vojenskej okupácie a atómovej hrozby na bežných ľudí. Všetky diela v programe sú digitálne reštaurované. „Hoci sa Alain Resnais často vníma ako predstaviteľ novej vlny, predsa len jeho tvorba predchádza jej vzniku,“ hovorí estetik a filmový teoretik Juraj Oniščenko, lektor Filmového kabinetu. Podľa neho Resnaisova „tvorba krátkych dokumentov na konci 40. rokov a začiatkom 50. rokov 20. storočia je natoľko závažná, že by sama už viedla k trvalému zápisu Resnaisa do dejín filmu. Navyše už v nej sa formuje špecifický charakter a zameranie Resnaisovej tvorby. Témy umenia, antimilitarizmu, ale najmä pamäte sú základnými východiskami, ktoré však, ako sa neskôr ukáže, ho budú sprevádzať celý život.“
Filmový kabinet prerozpráva aj tragický príbeh lásky v Hirošime
Film Hirošima, moja láska nakrútili podľa scenára Marguerite Durasovej. Rozpráva tragický príbeh lásky dvoch ľudí, ktorí sa stretnú v Hirošime – meste poznačenom jednou z najväčších tragédií 2. svetovej vojny. „Francúzska herečka prišla do Hirošimy nakrúcať scény z pripravovaného mierového filmu. Predposlednú noc strávi s Japoncom, čo v nej vyvolá spomienku na tragédiu, ktorá sa udiala pred štrnástimi rokmi v Nemcami okupovanom Francúzsku. Obrazy masovej tragédie atómového výbuchu bomby v zozbieranom filmovom materiáli v nej vyvolávajú spomienky na prvú lásku v dobe okupácie v mestečku Nevres, keď sa zamilovala do nemeckého vojaka. Historická skúsenosť, hoc z opačných častí sveta, sa ukáže byť podobná, ale aj natoľko silná, že dokáže preklenúť kultúrne hranice a spojiť aspoň na okamih dva životy,“ približuje film Oniščenko. Resnais v svojom debute rozbil tradičnú naráciu a ukázal moderný spôsob filmového rozprávania. Film Hirošima, moja láska sa považuje za historický míľnik v dejinách kinematografie.
Aj seminár Cesty dospelosti pokračuje v téme
Semester Cesty dospelosti tematicky priamo nadväzuje na predošlé semináre. Prvý semester Filmového kabinetu nazvali Od zrodu po Kristove roky a druhý semester Obdobie zrenia. „Ocitáme sa v období medzi koncom 50. rokov dvadsiateho storočia a bezprostrednou súčasnosťou,“ predstavuje zameranie semestra Nina Nováková, koordinátorka Filmového kabinetu zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Semester sleduje turbulentný vývoj nových vĺn v 60. rokoch i 70. roky v národných kinematografiách. Okrem Alaina Resnaisa predstaví viaceré režisérske osobnosti. Sú nimi Andrej Tarkovskij Stanley Kubrick, Federico Fellini, Paolo Sorrentino Patrí k nim aj Terrence Malick ako reprezentant tzv. nového Hollywoodu a Wim Wenders ako predstaviteľ nového nemeckého filmu.
Predstaví vývoj kinematografie od 50. rokov minulého storočia až po dnes
Okrem úvodnej snímky Hirošima, moja láska (1959) sú v programe tretieho semestra filmy Nikto ma nemá rád (1958) Françoisa Truffauta či Sladký život (1960) Federica Felliniho. Uvedie tiež Nebeské dni (1978) Terrenca Malicka, Stav vecí (1982) Wima Wendersa i Obeť (1986) Andreja Tarkovského. Tešiť sa môžete na Osvietenie – Extended Version (1980) Stanleyho Kubricka či Veľkú nádheru (2013) Paola Sorrentina. Na programe je aj film Krásna hašterilka (1991) Jacquesa Rivetta. Uvedie ho hosťujúci lektor Juraj Mojžiš, filmový a výtvarný teoretik, filmový architekt a scénograf. Viaceré z nich sa v programe Kabinetu premietajú po prvýkrát. „Pokiaľ by som mohol vypichnúť jednu projekciu, ostanem pri prednáške Juraja Mojžiša a projekcii v jeho gescii plnej verzie Rivettovej Krásnej Hašterilky. Uvedenie tohto filmu považujem za udalosť,“ dopĺňa Oniščenko.
Filmový kabinet bude aj s novinkami
„Kabinet má niekoľko noviniek, rád by som však spomenul dve,“ dáva do pozornosti zmeny v programe semestra Juraj Oniščenko. „Ide o novú tému s názvom film a výtvarné umenie, ktorou sa v poslednom čase zaoberám, a ktorá ma fascinuje azda najväčšmi. Teším sa aj na hosťa, ktorý ju sprostredkuje našim divákom. Patronát nad prednáškou prevzal Juraj Mojžiš, kurátor a môj ctený učiteľ z VŠMU. Druhou novou témou je Stanley Kubrick, veľká postava dejín kinematografie, ku ktorému si Kabinet dlho hľadal cestu a som rád, že túto tému uvádzame.“
Aj s Bebjakovou Tieňohrou
Slovenskú kinematografiu bude vo Filmovom kabinete zastupovať najnovší film režiséra Petra Bebjaka Tieňohra (2022). Zaoberá sa zásadnými otázkami spravodlivosti a straty najbližších. Do slovenských kín príde v apríli. „Cesty dospelosti sú obdobím viacerých línií, dianie sa triešti, multiplikuje. Ponúkaný výber filmov nie je jediným odrazom kinematografie danej doby, ale vzorkou, ktorá má prispieť k vytvoreniu si predstavy o filme za posledných sedem dekád,“ uzatvára Nina Nováková a dúfa, „že tento semester nielenže nič nepreruší, ale že si diváci z neho odnesú kurátormi mienený umelecký zážitok a cenné znalosti.“
Prihlásiť sa na seminár môžete stále
Tretí semester Cesty dospelosti trvá od 14. marca do 20. júna 2022. Pozostáva z 10-ich stretnutí. Ich súčasťou je lektorská prednáška, projekcia filmu a diskusia po premietaní. Prihlásiť sa na Filmový kabinet môžete na registračnej stránke Kina Lumière TU. Prednostný vstup na prednášky a projekcie majú registrovaní frekventanti Filmového kabinetu. V prípade voľných miest v kinosále 2 minúty pred začiatkom prednášky umožnia organizátori vstup aj pre verejnosť a neregistrovaných záujemcov. Registrácia beží už od 7. marca 2022 do naplnenia kapacity aktuálneho semestra.
Zdroj: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ