Novinky

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Perinbaba a dva svety

Už vo štvrtok vstúpi do našich kín dlho očakávané pokračovanie nezabudnuteľnej rozprávky Perinbaba. Magický príbeh režiséra a scenáristu Juraja Jakubiska (1938 – 2023) s názvom Perinbaba a dva svety si počas pondelňajšej slávnostnej premiéry v Bratislave nenechali ujsť mnohé známe tváre.

Podľa producentky Deany Jakubiskovej predstaviteľ magického realizmu nerobil medzi divákmi rozdiely. „Tvoril a odovzdával odkazy pre všetkých ľudí na svete. Jeho filmy sú plné lásky, obrazov, predstáv, otázok a pohladení. Pretože bol režisérom, ktorý sa popri všetkom na nás díval s láskavým humorom, povedala v úvode o svojom manželovi. Publikum na premiére rozprávky Perinbaba a dva svety privítal aj zástupca hlavného koproducenta snímky.

Približne pred desiatimi rokmi prišla za mnou vzácna návšteva – Deana s Jurajom. Bol by som hlúpy, ak by som odmietol ich návrh na takúto spoluprácu. Napriek tomu, že trvala toľko rokov a bolo to investične náročné, je to krásny film, ktorý má veľkú výpravu a je jedinečný. Cítiť z neho lásku k remeslu, filmu a rešpekt k divákovi, vyjadril sa generálny riaditeľ TV JOJ Marcel Grega

Manželia Jakubiskovci / natáčanie Perinbaba a dva svety
Manželia Jakubiskovci počas natáčania očakávaného pokračovania kultovej rozprávky -Perinbaba a dva svety. Zdroj: Bontonfilm

Perinbaba a dva svety už o pár hodín v kinách

Vo filme Perinbaba a dva svety uvidia diváci v hlavných úlohách Lukáša Frlajsa Valériu Frištikovú. Každý záber mi pripomína, čím všetkým sme si prešli. Nakrúcali sme na prekrásnych miestach, zažili úžasné veci – lietanie, potápanie, ťahanie na sánkach, bojové scény…“ zaspomínal si filmový Lukáš a jeho láska z plátna Lucia ho doplnila: „Pre mňa to bola veľká výzva, ktorá mi priniesla mnoho spomienok. Dokonca som aj lietala, čo bol pre mňa najväčší zážitok. Skúšala by som všetky kaskadérske veci.

Perinbaba a dva svety
Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Modelka Andrea Verešová, ktorá vo filme Perinbaba a dva svety stvárňuje kňažnú, obdivovala počas nakrúcania režisérovu víziu. Juraj Jakubisko videl naozaj všetko dopredu v obrazoch a dokázal to tak nádherne vysvetliť, že aj laik neherec dokázal zahrať scénu dobre,“ priblížila. „On videl aj tie najobyčajnejšie veci ako malý zázrak. Vo všetkom nachádzal magickosť, fantáziu a dokázal to preniesť na filmové plátno. Všetci by sme si mali vedieť užívať aj malé veci ako veľké zázraky,“ dodala Andrea Verešová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

Hlavný kameraman rozprávky Perinbaba a dva svety Ján Ďuriš spolupracoval s maestrom Jakubiskom na siedmich filmoch. Aj toto posledné nakrúcanie bola radosť. Snažili sme čiastočne nadviazať na Perinbabu, ktorá bola úžasná aj z výtvarnej stránky. A aby estetika digitálnej kinematografie priniesla niečo nové, pomohla oživiť aj niekoľko hercov, ktorí už nie sú medzi nami,“ vysvetlil. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Podľa supervízora vizuálnych efektov išlo o inšpiratívnu spoluprácu, pri ktorej sa stretli dva svety – filmový a digitálny. S Jurajom sa tvorilo veľmi kreatívne. Vymýšľal veci, vedel, čo všetko sa dá, lebo mal prehľad o svetovej tvorbe vizuálnych efektov a všetko tam chcel mať. Bol to krásny tvorivý proces,“ dodal Ladislav Dedík

Medzi hosťami nielen tvorcovia, ale aj osobnosti

Publikum osobne pozdravili aj nezabudnuteľná Alžbetka Petra Kolevská-Vančíková, herec René Štúr, ktorý vo filme stvárnil vodcu havraních bojovníkov, Albín Medúz, predstaviteľ Zubatej, kreatívny riaditeľ Jorik Jakubisko, scénografka Andrea Vrábelová, Bohumil Martinák zo štúdia Dimas, vedúci výpravy Miroslav Detvai, výtvarník Ondrej Rudavský a za spoločnosť BONTONFILM generálny riaditeľ Martin Palán a riaditeľ kinodistribúcie Róbert Švec.

Perinbaba a dva svety / premiéra
Premiéra Perinbaba a dva svety bola TOP udalosťou roka!

Záverečné dielo svetového predstaviteľa magického realizmu si prišlo medzi prvými pozrieť mnoho známych osobností. Nechýbali medzi nimi moderátorky Jasmina Alagič, Gabriela Drobová, Didiana, Simona Simanová, herečky Zuzana Vačková, Ľudmila Swanová, Danica Jurčová či Broňa Kováčiková s partnerom, poslancom Gáborom Grendelom, herci Dušan Cinkota, Roman Pomajbo, Dávid Hartl a Sáva Popovič, komik Matej Zrebný, speváčka Patrícia Vittek. Pozvanie na premiéru prijali aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová, bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková či minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš. Moderátorkou večera bola Bibiana Ondrejková. Diváci vzdali po filme režisérskej legende úctu niekoľkominútovým standing ovation.

Snímku Perinbaba a dva svety prinesie do kín 7. decembra 2023 distribučná spoločnosť BONTONFILM. Film vznikol v produkcii spoločností J&J Jakubisko Film Europe v koprodukcii s TV JOJŠtúdiom 727. Realizáciu filmu podporil Audiovizuálny fond v spolupráci so Slovenským plynárenským priemyslom, a. s., a Státní fond kinematografie.

TS, Bontonfilm, www.bontonfilm.sk

Zdroj: Bontonfilm

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-12-08 (adm)

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »