Novinky

Benátsky filmový festival 2022 je už za nami. Čo priniesol?

Benátsky filmový festival

Tohtoročný 79. Medzinárodný filmový festival v Benátkach bol plný hviezd. Fotografom na červenom koberci zapózovali Hillary Clinto, Sigourney Weaver, Catherine Deneuve, Penélope Cruz, herci Timothée Chalamet a Adam Driver. My však nebudeme hodnotiť módne ikony a ich vydarené či menej vydarené modely. Pozrieme sa na filmy, ktoré festival ponúkol.

Na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach o Zlatého leva súťažilo 23 filmov. Mnoho z nich stojí za to, aby sa im venovala pozornosť.  Ktoré si odniesli palmu víťazstva a ktoré vám odporúčame vidieť, keď dorazia do našich kín?

Jeden z najpôsobivejších českých filmov zaznamenal úspech

V Benátkach sa české filmy objavujú pravidelne. Tento rok sa objavila aj klasika s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavom Brzobohatým  film Ucho v sekcii reštaurovaných filmov Venice Classics. Psychologická dráma Ucho, posledný  spoločný projekt režiséra Karla Kachyni a scenáristu Jana Procházku je jedným z najpôsobivejších filmov, ktoré vzišli z ich spolupráce. V Československu ho cenzúra po jeho vzniku v roku 1969 zakázala premietať. Na svoju premiéru v januári 1990 si musel dlhých 20 rokov.

Nečakaná palma víťazstva filmu o nebojácnej umelkyni

Počas festivalu strhli na seba hlavnú pozornosť filmy veľkých režisérov s hviezdnym hereckým obsadením. Dokumentárny film All the Beauty and the Bloodshed kritici veľmi nefavorizovali.  Benátky nezvyknú oceňovať dokumentárne filmy. O to je víťazstvo režisérky Laury Poitras, ktorá si dokázala za svoj nový dokument odniesť hlavnú cenu Zlatý lev (Leone d’Oro), vzácnejšie.

Dokument mapuje kariéru fotografky a jej boj proti farmaceutickej rodine Sacklerovcov zodpovednej za opioidovú krízu v USA. Na predaji lieku proti bolesti zarobili miliardy dolárov a zaradili sa medzi najbohatšie rodiny sveta.  Laura Poiras začala dokument nakrúcať po tom, čo sa Nan Goldin rozhodla upozorňovať na miliardársku rodinu a jej firmu Purdue Pharma, ktorá od roku 1996 vyrába OxyContin.  Liek OxyContin je silné analgetikum  a patrí do skupiny opioidov. Na predávkovanie týmto liekom už zomreli státisíce Američanov. Pre Goldin je upozorňovanie na to, že  spoločnosť v marketingových materiáloch o lieku a bagatelizovala riziká vzniku závislosti len aby zvýšila jeho predaj hlboko osobné. Sama sa stala závislou krátko po tom, čo jej OxyContin predpísali. Jej závislosť trvala niekoľko rokov a len tesne unikla smrti

Výsledky hlavnej sekcie Venice 79 splnili očakávania

Druhú hlavnú cenu Strieborného leva – Veľkú cenu poroty si odniesla snímka francúzskej režisérky Alice Diop – Saint Omer. Dráma zobrazuje mladú spisovateľku Ramu, ktorá sa zúčastňuje procesu s Laurence Coly. Mladá žena Laurence Col obvinili zo zabitia svojej 15-mesačnej dcéry kvôli tomu, že ju nechala napriek stúpajúcemu prílivu na pláži v severnom Francúzsku.

Cenu Strieborného leva za najlepšiu réžiu si odniesol Luca Guadagnino za novinku Bones And All.  Timothée Chalamet a herečka Taylor Russell v ňom hrajú dvoch milencov – kanibalov, ktorí sa vydajú na cestu po Amerike za čias Ronalda Reagana. Taylor Russell za svoj skvelý výkon získala Cenu Marcella Mastroianniho pre najlepšieho mladého herca alebo herečku.

Špeciálnu cenu poroty získala snímka Khers Nist od uväzneného iránskeho režiséra Jafara Panahiho. Zobrazuje dva ľúbostné príbehy v ktorých trápi milencov sila povier a mechaniky moci.

Ktorí sú najlepší herci?

Cena Coppa Volpi pre najlepšiu herečku putovala Cate Blanchett za stvárnenie postavy jednej z najväčších žijúcich skladateliek/dirigentiek a prvej ženskej šéfdirigentky významného nemeckého orchestra Lydie Tár v psychologickej snímke Tár.

Cena Coppa Volpi pre najlepšieho herca si odniesol Colin Farrell, za postavu v komediálnej dráme The Banshees of Inisherin režiséra Martina McDonagha. Snímka okrem hereckej kategórie bodovala aj v kategórii Najlepší scenár.

Tieto filmy sa oplatí vidieť

Tých filmov, ktoré sa oplatí vidieť okrem vyššie menovaných ocenených snímok, je viacero.  Odporúčame najmä životopisný film o Marilyn Monroe či duchársky príbeh o hoteli plnom tajomstvami.

Blondínka

Prvým z nich je životopisný film o Marilyn Monroe, ktorý režisér Andrew Dominik nazval naozaj minimalisticky. Film Blondínka (Blonde) nakrútili podľa rovnomenného románu od Joyce Carol Oates. Film prepletá  skutočnosť a fikciu. Mapuje jej život od jej detstva, kedy ju približuje pod jej pravým menom Normy Jeane. Reflektuje ju aj cez vzostup až k sláve a nevyhýba sa ani romantickým zápletkám. V hlavných úlohách sa predstavili Ana de Armas, Adrian Brody, Bobby Cannavale, Scoot McNairy a Julianne Nicholson.

Večná dcéra

Našim ďalším tipom je duchársky príbeh od Joanny Hogg – Večná dcéra (The Eternal Daughter). Postaršia matka a jej dcéra v strednom veku musia po návrate do svojho bývalého domu dlho čeliť  ukrytým tajomstvám. Ich bývalý dom, kedysi veľkolepé panstvo, sa stal takmer prázdnym hotelom plný tajomstiev. Príbeh rozpovedajú herci Tilda Swinton, Joseph Mydell či Carly-Sophia Davies.

The Banshees of Inisherin

K hlavným favoritom tohto ročníka patrila snímka The Banshees of Inisherin. Na ostrove ležiacom západne od pobrežia Írska sledujeme priateľov Pádraica a Colma. Tí sa ocitnú v ťažkej situácii, keď Colm  nečakane ukončí ich celoživotné priateľstvo. Situáciou zaskočený Pádraic, sa za pomoci sestry Siobhán a mladíka Dominica žijúceho na ostrove, usiluje o jeho obnovu. Pádraicove snahy však len odhodlanie  bývalého priateľa posilňujú. Keď Colm dá zúfalé ultimátum, udalosti rýchlo eskalujú so šokujúcimi dôsledkami.

Film diváci ocenili v Benátkach 15-minútovým standing ovation. Hlavný predstaviteľ Colin Farrell, ktorý si zahral v tejto očakávanej komediálnej dráme režiséra Martina McDonagha si z Benátok odniesol cenu pre najlepšieho herca. Okrem hereckej kategórie bodovala aj v kategórii Najlepší scenár. V hlavných úlohách sa predstavili cenou Coppa Voli pre najlepšieho herca Colin Farrell, Brendan Gleeson, Barry Keoghan a Kerry Condon.

Veľryba

Herec Brendan Fraser si vo filme, ktorý je adaptáciou rovnomennej divadelnej hry Samuela D. Huntera zahral takmer 300kilového chlapíka.  Vo filme Veľryba (The Whale) v réžii Darrena Aronofskyho si zahral otca, ktorý sa prejedá.  Snímka sleduje príbeh otca a dcéry, ktorí sa snažia po rokoch odcudzenia nájsť k sebe cestu.  Podľa kritikov je tento filmový návrat herca Brendana Frasera hodný Oscara. No napriek predpovediam si snímka z Benátok neodniesla žiadnu cenu.

Biely šum

Film Noaha BaumbachaBiely šum (White Noise) popisujú kritici ako veselý i desivý, lyrický i absurdný, obyčajný i apokalyptický. Na pozadí univerzálnych záhad lásky, smrti a túžby po šťastí dramaticky popisuje súčasnú americkou rodinu a jej snahy vyrovnať sa s každodennými trapasmi, ktorým čelí. Zaujímavé je aj jej herecké obsadenie Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle, Raffey Cassidy, Sam Nivola, May Nivola a Jodie Turner-Smith.

Zoznam všetkých ocenení v rámci jednotlivých kategórií nájdete TU.

Zdroj. Biennale Cinema 2022

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »