Novinky

Art Film Fest tento rok pre chýbajúce financie nebude

Art Film Fest

V utorok 26. apríla oznámili organizátori, že jedna z filmových udalostí roka na Slovensku tento rok nebude. A to ani napriek uvoľneným opatreniam. Až doposiaľ všetko vyzeralo, že Art Film Fest bude a ponesie sa s leitmotívom spomienky na dlhoročného prezidenta festivalu Milana Lasicu. Dôvodom, prečo sa Medzinárodný filmový festival Art Film Fest tento rok konať nebude, sú chýbajúce financie. No na tom budúcoročnom pracujú už teraz.

Len necelé dva mesiace pred začiatkom 29. ročníka Art Film Fest, prichádzajú organizátori najstaršieho medzinárodného filmového festivalu na Slovensku s nečakanou a smutnou správou. Konať sa mal konať od 17. do 24. júna v Košiciach, z dôvodu nedostatku financií sa však podujatie neuskutoční. „Dúfali sme, že takéto rozhodnutie nebudeme musieť nikdy urobiť,“ uvádza vo vyhlásení producent Ján Kováčik, ktorý vedie festival od roku 2005. Art Film Fest sa dlhé roky profiluje ako štandardný medzinárodný filmový festival s dĺžkou konania 9 dní. Patrí k prestížnym kultúrno-spoločenským udalostiam, každoročne organizovaných v Slovenskej republike.

Chýba 200 000 eur. Čo covid-19 nezničil, to dokončila vojna na Ukrajine a zdražovanie

„Žiaľ, aktuálna ekonomická realita nás nepríjemne dostihla. Na dosiahnutie aspoň minimalistického finančného rozpočtu, ktorý by umožnil zrealizovať festival v rozsahu, aký účastníci a návštevníci nielen poznajú, ale aj očakávajú, chýba viac ako 200 000 eur,spresnil producent Ján Kováčik. Túto situáciu sa snažili riešiť už od minuloročnej jesene. Oslovili niekoľko desiatok štátnych i súkromných spoločností a firiem. „Covidová pandémia, vojnový konflikt na Ukrajine, ako aj výrazný nárast nákladov predovšetkým na energie, sa v prípade oslovených subjektov prejavil v podobe odmietnutej, alebo neraz len symbolicky vyjadrenej finančnej podpore. Do poslednej chvíle sme dúfali, že niektoré dôležité subjekty, ktoré nám spoluprácu predbežne prisľúbili, ju aj dodržia. Ďalej sme už však čakať nemohli. Mrzí nás to aj kvôli partnerom a subjektom, ktoré nás napriek týmto nepriaznivým podmienkam podporili, za čo im chcem vyjadriť veľkú vďaku,“ pokračuje Ján Kováčik.

Všetko už bolo pripravené

„Na filmových festivaloch na Slovensku sa spolupodieľam tridsať rokov, ale takejto dileme čelím po prvý raz,” komentuje nepríjemnú situáciu umelecký riaditeľ Peter Nagel. Dodáva, že kompletný program festivalu je pripravený. “Boli pozvaní a potvrdili účasť niektorí zahraniční hostia či profesionáli v porotách, koordinovali sa záverečné fázy celého podujatia. Týmto ročníkom sme chceli nadviazať a pokračovať v tradícii Art Film Festu, tak ako ho návštevníci vnímali do roku 2019.”  V roku 2020 sa festival pre pandémiu nekonal, v minulom roku umožnili pandemické podmienky realizáciu iba redukovaného päťdňového vydania.

Art Film Fest 2022 mal byť v znamení spomienky

„Aktuálny ročník sme pripravovali s leitmotívom prirodzenej spomienky na dlhoročného prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu, ktorý nás nečakane opustil iba pár dní po skončení minuloročného festivalu. Všetci, ktorí sa musíme teraz vysporiadať s neradostným rozhodnutím, sme však presvedčení, že ani on by nemal záujem viesť festival, ktorý by bol len jeho nepatričným a nedôstojným zlomkom,“  zdôrazňuje Ján Kováčik.

REKLAMA
Košická hudobná jar 2022

Nepríjemný verdikt sa nerodil ľahko

„Rozhodnutie nezrealizovať festival sa, samozrejme, nerodilo ľahko. O to viac, že na príprave festivalu sa vždy podieľa množstvo zainteresovaných ľudí. Chcem im úprimne poďakovať za ich snahu a odvedenú prácu – som presvedčený, že 29. ročník by bol opäť vydarený. Pri definitívnom poznaní finančnej situácie však vyplynul verdikt logicky jediný možný. Aby som to ozrejmil: v daných podmienkach a nastavených pravidlách – napríklad v súvislosti s podporou Audiovizuálneho fondu – neexistuje dôvod či riešenie na prípadné skrátenie festivalu, výraznejšiu zmenu v celkovej programovej dramaturgii a neprijateľnú redukciu v dôležitých segmentoch – ako je počet premietacích miest, pozývanie profesionálov a hostí či absenciu ďalších faktorov, ktoré sa všetky stretávajú, prelínajú a vytvárajú očakávaný zámer – úroveň a kvalitu festivalu,“ dodáva Peter Nagel.

Už začínajú prípravy na budúcoročný Art Film Fest

Organizátori však hlavu nevešajú. A napriek tomu, že sa tento rok festival konať nebude, nebudú zaháľať. Začínajú pracovať na prípravách budúceho ročníka. „So stálym štábom, predovšetkým s Petrom Nagelom, už teraz budeme pracovať na tom, aby v júni 2023 sa Art Film Fest mohol opäť do Košíc vrátiť – v plnej podobe a v plnom lesku. Zaslúži si to história festivalu, pamiatka jeho dlhoročného prezidenta a v neposlednom rade aj jeho návštevníci,“ dodáva Ján Kováčik.

Zdroj:  Art Film Fest

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »