Novinky

72. ročník festivalu Berlinale bude navzdory pandémii

72 Berlinale

Koronavírus opäť spôsobil, že niektoré festivaly z kraja roka sa zrušili alebo sa presunuli do online priestoru. Online mal byť aj Európsky filmový trh (European Film Market), ktorý je súčasťou festivalu v Berlíne. Nakoniec sa ho podujali zorganizovať za účasti verejnosti pri zabezpečení najvyšších možných opatrení. Brány medzinárodného filmového festivalu Berlinale sa otvoria už 10. februára 2022. Festival potrvá desať dní, no víťazov cien vrátane Zlatého a strieborného medveďa oznámia 16. februára. Aký bude tento ročník?

Filmový trh na festivale Berlinale patrí k významným akciám svetového filmového priemyslu. Každoročne sa ho zúčastňuje takmer 9 000 profesionálov z početných krajín vrátane producentov. Jeho organizátori už čo-to z tohto ročníka prezradili. Poznáme súťažné filmy v hlavných kategóriách či nominácie herečiek a hercov, ktoré verejnosť snáď najviac zaujímajú.

72 Berlinale 2022
Mariette Rissenbeek a Carlo Chatrian oznamujú na tlačovej besede 19.1.2022 súťažné filmy tohtoročného Berlinale. Zdroj: berlinale.de/Livestream

Odštartuje ho novinka

Tohtoročný Berlínsky filmový festival otvorí novinka francúzskeho režiséra Françoisa Ozona  s názvom Peter von Kant. Film bude mať na festivale svoju premiéru. Podľa slov režiséra ide o voľnú interpretáciu Die bitteren Tränen der Petra von Kant (Horké slzy Petry von Kant) od legendárneho nemeckého režiséra a autora  Rainera Wernera Fassbindera.  Jeho film  Horké slzy Petry von Kant  mal premiéru v júni 1972 na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. V hlavných úlohách sa objavia Denis Ménochet, Isabelle Adjani a Hanna Schygulla. François Ozona  režíroval aj snímky Len 17 (Jeune et jolie, 2013), Dvojitý milenec (L’Amant double, 2017) či Leto 85 (Été 85, 2020).

Silná konkurencia v hlavnej kategórii

Konkurovať mu určite budú aj tieto snímky. Ako prvú spomeňme nemecko-francúzsku koprodukčnú romantickú drámu A E I O U – Das schnelle Alphabet der Liebe (A E I O U – Rýchla abeceda lásky) režisérky Nicoletty Krebitzovej. Konkurenciou bude aj  španielsko-talianska dráma Alcarrás španielskej režisérky Carly Simónovej či film Rimini z koprodukcie Rakúska, Francúzska a Nemecka rakúskeho režiséra Ulricha Seidla. V sekcii Berlinale Classics sa po vyše 3 desaťročiach vráti aj film Skřivánci na niti, s ktorým režisér Jiří Menzel získal v roku 1990 Zlatého medveďa za najlepší film.

Berlinale premietne aj snímky z česko-slovenskej koprodukcie

V súťažných kategóriách majú zastúpenie USA či Mexiko, Švajčiarsko, Belgicko, Indonézia či Čína. Tento rok opäť uvidíme niekoľko snímok z českej respektíve česko-slovenskej produkcie. V sekcii Panorama to bude celovečerní debut mladého českého režiséra a scenáristu Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo. V tej istej sekcii uvedú aj minoritnú koprodukciu Beautiful Beings islandského režiséra Gudmundura Arnara Gudmundssona, ktorú podporil Státní fond kinematografie. Berlinale uvedie aj český krátkometrážny animovaný film Zuza v záhradách režisérky Lucie Sunkovej či česko-francúzsku koprodukčnú 3-dielnu minisériu Podezření.

Dvojica zaujímavých projektov ešte nie je hotová

V Berlíne sa predstavia aj projekty, na ktorých sa zatiaľ ešte pracuje. Do programu prestížneho koprodukčného trhu Berlinale Co-Production Market, vybrali dvojicu zaujímavých projektov. Režisérka Agnieszka Hollandová s producentkou Šárkou Cimbalovou predstavia na Berlinale Co-Production Market film Kafka o živote slávneho pražského spisovateľa židovského pôvodu Franza Kafku. Tohto programu sa zúčastní aj slovenský režisér a scenárista Ivan Ostrochovský s filmom Prameň. Nový Ostrochovského film v koprodukcii Českej televízie čerpá tému rovnako ako jeho film Služobníci z 80. rokov Československa. Scenár spolu s režisérom aj teraz (podobne ako v prípade úspešného filmu Služobníci) napísali Rebecca Lenkiewicz a Marek Leščák. Rozpráva o úradmi nariadených lekárskych zákrokoch na rómskych ženách. Situácia zblíži mladú zdravotnú sestru a polovičnú Rómku Agátu s českou gynekologičkou Ingrid. V hlavných úlohách uvidíme známeho rumunského herca Vlada Ivanova či Annu Geislerovú.

Berlinále 2022: o tradičného Zlatého medveďa zabojuje 18 snímok

Berlinale

O Zlatého a Strieborného medveďa bude súťažiť 18 filmov. Vo svetovej premiére tu uvidíme 17 z nich. Sedem zo súťažných filmov natočili ženy,” povedal umelecký riaditeľ medzinárodného filmového festivalu Carlo Chatrian o súťažných snímkach. Tieto vznikli v produkcii 15 krajín. Osem režisérov tohtoročných súťažných filmov už svoje nominácie na Berlinale mali v minulosti. Pätica z nich získala na Berlinale dokonca aj ocenenia. Podrobný zoznam súťažných snímok nájdete TU.

Honorárny Zlatý medveď z tohtoročného Berlinale putuje do Francúzska

Známa je už aj laureátka čestného Zlatého medveďa.  Cena poputuje  francúzskej divadelnej a filmovej herečke Isabelle Huppert.  Patrí k najuznávanejším francúzskym i svetovým herečkám. Drží rekord v počte nominácií na francúzsku filmovú cenu César pre najlepšiu herečku. V divadle hrala v inscenáciách Roberta Wilsona (Orlando, Kvartet), Jacquese Lassalla (avignonská Médeia) či Krzysztofa Warlikowského (Faidra/y). Z jej filmografie je významná jej spolupráca s režisérmi Michaelem Hanekem (Pianistka, Láska, Happy End aj.) a Claude Chabrolem (Obrad, Švindeľ, Vďaka  za čokoládu aj.). Za Verhoevenův film Elle získala radu ocenení vrátane  Zlatého glóbusu a nominácie na Oscara.

Prestížou je už samotná nominácia

Najviac záujmu vzbudzujú herecké kategórie. Tie sú naprieč filmovými cenami stále prestížne a víťazstvom je často samotná nominácia. Aj preto sa každú sezónu očakávajú nielen Oscarové nominácie. Podrobný zoznam nominovaných nájdete TU.

O všetkom rozhodne porota

Kto si Zlatého medveďa z tohtoročného Berlinale odnesie, sa dozvieme 16. februára. Rozhodovať bude porota, ktorú povedie americko-indický režisér, producent a scenárista Night Shyamalan.

2 thoughts on “72. ročník festivalu Berlinale bude navzdory pandémii

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »