Novinky

Klavírnu tvorbu Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, predstavujú na vybraných slovenských ZUŠ

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, zaznie počas októbra na vybraných slovenských Základných umeleckých školách. Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Už vo štvrtok 5. októbra 2023 sa v Rajci uskutočnil prvý zo série koncertov z detskej tvorby Mariána Vargu po slovenských základných umeleckých školách. Traja výnimoční umelci a zároveň skúsení pedagógovia – klavirista Ivan Šiller, violončelista Jozef Lupták a básnik a spisovateľ Daniel Hevier predstavia budúcim mladým adeptom múzických umení, ich učiteľom ale aj širšej verejnosti inšpiratívnu zbierku Vargových juvenílnych skladieb, ktoré vyšli v roku 2021 pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Cyklus skladieb Mariána Vargu

Keď bol Marián Varga žiakom ĽŠU, napísal pre svoju spolužiačku Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako dvanásťročná odpremiérovala. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla rukopis zo svojho archívu a dala ho k dispozícii Spoločnosti Mariána Vargu.

Článok pokračuje pod reklamou

V roku 2021 vyšiel cyklus spolu s ďalšími klavírnymi skladbičkami v ilustrovanej publikácii nazvanej O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Všetky vznikli v období, keď Marián popri hudobnej škole súkromne navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. K tomuto obdobiu sa viažu aj spomienky a príbehy jeho dávnych kamarátov, napríklad Vladimítra Bokesa, Tomáša Berku ale aj samotného Mariána. V knižke spestrujú notové záznamy klavírnych skladieb.

Ivan Šiller
Ivan Šiller. Foto: Marina Šimkovičová

Ivan Šiller ju charakterizoval takto: “Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho “lásky” nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie.”

Súčasťou publikácie je akustická nahrávka všetkých kompozícií v podaní klaviristu Ivana Šillera, ktorú zrealizoval na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, aký je aktuálne na Slovensku klaviristom k dispozícii.

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Pre učiteľov i žiakov

Koncertom obohateným o rozprávanie o autorovi budú predchádzať semináre pre pedagógov ZUŠ zamerané na jedinečnú tvorbu tohto hudobníka s presahom k jeho inšpiračným zdrojom. V spolupráci so ZUŠ v Rajci (5. 10. 2023), Pezinku (9. 10. 2023), Skalici (17. 10. 2023) a Bánovciach nad Bebravou (19. 10. 2023) ich pripravila Spoločnosť Mariána Vargu. Vstup na koncerty, ktoré podporil Fond na podporu umenia, bude pre deti a ich rodičov voľný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 9. októbra 2023? TOTO sú naše TIPY!

TS, Spoločnosť Mariána Vargu

Zdroj: Spoločnosť Mariána Vargu

Redakciu informovala a fotografie poskytla Ivana Schwarz, PR Spoločnosť Mariána Vargu

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »