Novinky

Klavírnu tvorbu Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, predstavujú na vybraných slovenských ZUŠ

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, zaznie počas októbra na vybraných slovenských Základných umeleckých školách. Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Už vo štvrtok 5. októbra 2023 sa v Rajci uskutočnil prvý zo série koncertov z detskej tvorby Mariána Vargu po slovenských základných umeleckých školách. Traja výnimoční umelci a zároveň skúsení pedagógovia – klavirista Ivan Šiller, violončelista Jozef Lupták a básnik a spisovateľ Daniel Hevier predstavia budúcim mladým adeptom múzických umení, ich učiteľom ale aj širšej verejnosti inšpiratívnu zbierku Vargových juvenílnych skladieb, ktoré vyšli v roku 2021 pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Cyklus skladieb Mariána Vargu

Keď bol Marián Varga žiakom ĽŠU, napísal pre svoju spolužiačku Danku Belicovú cyklus štyroch klavírnych miniatúr, ktoré 16. júna 1962 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie ako dvanásťročná odpremiérovala. Po takmer 60 rokoch pani Belicová vytiahla rukopis zo svojho archívu a dala ho k dispozícii Spoločnosti Mariána Vargu.

Článok pokračuje pod reklamou

V roku 2021 vyšiel cyklus spolu s ďalšími klavírnymi skladbičkami v ilustrovanej publikácii nazvanej O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu. Všetky vznikli v období, keď Marián popri hudobnej škole súkromne navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. K tomuto obdobiu sa viažu aj spomienky a príbehy jeho dávnych kamarátov, napríklad Vladimítra Bokesa, Tomáša Berku ale aj samotného Mariána. V knižke spestrujú notové záznamy klavírnych skladieb.

Ivan Šiller
Ivan Šiller. Foto: Marina Šimkovičová

Ivan Šiller ju charakterizoval takto: “Cyklus 17 skladieb je zaujímavý tým, že obsahuje skladby rôznej náročnosti a rozsahu. Od jednoriadkových skladieb sekúnd až po koncertantné, ktoré sú určené pre vyspelejších klaviristov. Marián mal veľmi rád hudbu Stravinského, Bartóka, Haydna – všetky jeho “lásky” nájdeme aj v jeho klavírnej tvorbe. Zároveň v jeho skladbách nájdeme motívy, ktoré používa vo svojich známejších piesňach. Cyklus je výbornou vstupnou bránou do originálneho umeleckého sveta Mariána Vargu a čím skôr ho začnú deti a pedagógovia spoznávať, tým lepšie.”

Súčasťou publikácie je akustická nahrávka všetkých kompozícií v podaní klaviristu Ivana Šillera, ktorú zrealizoval na koncertom krídle Fazioli, jednom z najlepších nástrojov, aký je aktuálne na Slovensku klaviristom k dispozícii.

Klavírna tvorba Mariána Vargu, ktorú skomponoval ako žiak, bude predstavená na vybraných slovenských Základných umeleckých školách.

Pre učiteľov i žiakov

Koncertom obohateným o rozprávanie o autorovi budú predchádzať semináre pre pedagógov ZUŠ zamerané na jedinečnú tvorbu tohto hudobníka s presahom k jeho inšpiračným zdrojom. V spolupráci so ZUŠ v Rajci (5. 10. 2023), Pezinku (9. 10. 2023), Skalici (17. 10. 2023) a Bánovciach nad Bebravou (19. 10. 2023) ich pripravila Spoločnosť Mariána Vargu. Vstup na koncerty, ktoré podporil Fond na podporu umenia, bude pre deti a ich rodičov voľný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 9. októbra 2023? TOTO sú naše TIPY!

TS, Spoločnosť Mariána Vargu

Zdroj: Spoločnosť Mariána Vargu

Redakciu informovala a fotografie poskytla Ivana Schwarz, PR Spoločnosť Mariána Vargu

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »