Ako dostať dobrú hudbu za hranice? Konvergencie pozývajú na networkingovú diskusiu pre hudobných manažérov aj umelcov.
Festival Konvergencie viac ako 20 rokov spája hudbu minulosti i dneška, rôzne štýly a žánre, domácich i zahraničných umelcov, no okrem zásadných festivalových podujatí na jar a jeseň sa venuje i vzdelávaniu mladých umelcov. Tentokrát pripravili Konvergencie podujatie s názvom Building Bridges (hudobné mosty), ktoré ponúka priestor pre medzikultúrny dialóg s hlavnou témou „Ako dostať dobrú hudbu za hranice?“. Podujatie sa uskutoční 15. 11. 2022 od 12:30 – 14:30 na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, č. m. 308.
Ako sa to robí inde prezradí na konferencii festivalu Konvergencie aj Jan Ole Otnæs
Hlavným hosťom podujatia bude významný nórsky jazzový manažér Jan Ole Otnæs, ktorý bol 12 rokov riaditeľom Molde International Jazz Festivalu. V prezentácii a diskusii sa pripoja aj ďalší nórski hostia Kjell Kalleklev a Odd Erik Vatlestad (Kalleklev Management AS); Michal Berezňák (LALA Slovak Music Export); Andrej Šuba a Jozef Lupták (obaja za festival Konvergencie a projekt Building Bridges) a ďalší. Diskusiu moderuje Oliver Rehák. Témami podujatia budú ako dostať hudbu do zahraničia, ako to robia v Nórsku, v čom je aktívna nezriaďovaná scéna a kde vstupuje na pomoc štát alebo samospráva, prečo má nórsky jazz takú silnú pozíciu doma aj na medzinárodnej scéne, ako to funguje v praxi u nás a v Nórsku, a kde vidíme priestor na zlepšenie komunikácie či podpory zo strany inštitúcií.
Kto je Jan Ole Otnæs ?
Jeho kariéra sa začala v roku 1969 uvedením Keith Jarret Trio (USA) v jeho rodnom meste Mo i Rana (NO) v klube Bleak House. V roku 1991 sa stal Otnæs prvým riaditeľom Kultúrneho centra v Bodø. O 10 rokov neskôr prevzal funkciu umeleckého riaditeľa Molde International Jazz Festival. Na tejto pozícii pracoval až do augusta 2013, kedy sa stal výkonným riaditeľom Nasjonal Jazzscene – Victoria. Klub Victoria v Osle má kapacitu 300 miest a ročne sa tu odohrá okolo 150 koncertov. Počas nich vystúpi množstvo neetablovaných interpretov, ako aj národných/medzinárodných umelcov ako Chick Corea, Arild Andersen, Brad Mehldau, Joshua Redman, Nils Petter Molvær, DeeDee Bridgewater, Bugge Wesseltoft, Esperanza Spalding, Cassandra Wilson, John McLaughlin a i. Otnæs je členom predstavenstva organizácie Europe Jazz Network. V rokoch 2018-2020 bol jej prezidentom. Aj v súčasnosti sa Jan Ole Otnæs aktívne podieľa na dianí nórskej národnej jazzovej scény a naďalej je členom rady Nórskeho kultúrneho fondu. V súčasnosti vedie Nasjonal Jazzscene – Victoria.
Viac o projekte z produkcie festivalu Konvergencie
Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty vytvára priestor pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 166 740 € prostredníctvom Grantov EHP. Spolufinancovaný bol v sume 29 423 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti.
Vstup na podujatie je voľný. Prezentácie sa uskutočnia v anglickom jazyku. Podujatie je vhodné pre hudobných manažérov, študentov, muzikológov, umelcov aj inštitúcie, ktorých zaujíma “ako sa to robí inde”.
Viac informácii nájdete TU.
Zdroj: Konvergencie