Novinky

VENI ACADEMY vystúpi na festivale Melos-Étos už dnes

VENI ACADEMY

Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos pokračuje. Už v piatok, v magický dátum 11. novembra 2022, privíta svojho ďalšieho hudobného hosťa. Večer patrí súboru VENI ACADEMY a sľubuje atraktívny program i fantastické zážitky.

Festivalový koncert „VOICES FOR ENSEMBLE“ zaznie už v piatok 11. 11. 2022 o 19:00 hod. Jeho dejiskom bude Moyzesova sieň, ktorá patrí Univerzite Komenského v Bratislave. Koncert prináša vo svojom programe Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos 2022. Dirigent a umelecký vedúci Daniel Matej si program naštudoval s medzinárodným súborom, absolventov tohtoročnej VENI ACADEMY, ktorí sú nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo Švédska, Poľska či Srbska. VENI ACADEMY sa predstaví s Ligetiho skôadbou Poème Symphonique, kde zaznie naraz neuveriteľných 100 metronómov. A to si nemôžete nechať ujsť! Na koncerte zaznejú aj ďalšie skladby od Zygmuna Krauzea, Michala Nejtaka, Steva Reicha, Milana Adamčiaka, či Martina Burlasa.

Inšpiratívni mladí hudobníci s inovatívnymi prístupmi

VENI ACADEMY je komunitou mladých ľudí, ktorí majú chuť robiť hudbu, s akou sa v škole bežne nestretnú. Spôsob, ako ju hrať im sprostredkúvajú skúsení lektori, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast. “Sme veľmi radi, že môžeme byť opäť súčasťou medzinárodného festivalu Melos-Étos!” prezradila nám Linda Gallová z ISCM Slovakia.

VENI ACADEMY

Ako to znie stovke metronómov? Dozviete sa na koncerte VENI ACADEMY

Program tvoria skladby, ktoré sú výsledkom niekoľkodňovej náročnej (a usilovnej) prípravy, spočívajúcej nielen v samotnom nácviku, ale aj (neraz vášnivých) diskusiách pri hľadaní kreatívnych interpretačných riešení. To preto, lebo každá z nich predstavuje výzvu, ktorú ich autori prekladajú interpretom: sú to totiž (viac alebo menej) tzv. „otvorené partitúry“, pri ktorých časť kompozičnej práce urobil skladateľ, ale zároveň (pomerne veľkú) časť ponechal na kreatívne dotvorenie interpretom. No a jedna z nich vznikla v roku 2020 priamo pre akadémiu VENI ACADEMY, takže ju budete počuť vo svetovej premiére. Dirigent a umelecký vedúci Daniel Matej si program naštudoval s medzinárodným súborom, absolventov tohtoročnej VENI ACADEMY, ktorí sú nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo Švédska, Poľska či Srbska. Ťahákom večera je Ligetiho skladba Poème Symphonique, kde zaznie naraz neuveriteľných 100 metronómov, pre ktoré pred časom občianske združenie InMusic zapojilo do zápožičnej akcie metronómov aj širokú verejnosť. Tá mohla poskytnúť pre tento výnimočný projekt svoj metronóm. A to, ako im to spolu znie, si nemôžete nechať ujsť!

VENI ACADEMY / 100 metronómov

V znamení úspornosti

Na koncerte zaznejú aj ďalšie skladby od Zygmuna Krauzea, Michala Nejtaka, Steva Reicha, Milana Adamčiaka, či Martina Burlasa. Spoločným rysom programu koncertu je podľa Daniela Mateja „extrémne úsporná notácia, ktorá však vedie k veľmi komplexným zvukovým výsledkom. Najradikálnejšími sú v tomto smere práve dve najstaršie skladby programu, ktoré sú zaznamenané iba formou stručných slovných pokynov. Ako Symfonická báseň pre 100 metronómov G. Ligetiho, tak Kyvadlová hudba (Pendulum Music) S. Reicha stojí na rovnakom princípe. Autor nastaví východisko i podmienky a potom jediným impulzom spustí proces, ktorý už prebieha samovoľne. V oboch prípadoch sú však podmienky vymedzené tak úzko, že zákonite náhodný proces, ktorý po spustení nasleduje, dospieva pri každom prevedení k takmer totožnému výsledku.

Inzercia
Melos-Étos

Program:
Zygmunt Krauze – Voices for ensemble (1972)
Michal Nejtek – At Last (I Am Freak) (2020)
Steve Reich – Pendulum Music (1968)
György Ligeti – Poème Symphonique (1963)
Milan Adamčiak – Poonsoirée (1973)
Martin Burlas – 7th Day Record (1993)

Podrobnejšie informácie o koncerte a jednotlivých dielach programu nájdete TU.

Zdroj: InMusic

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »