VENI ACADEMY vystúpi na festivale Melos-Étos už dnes

VENI ACADEMY

Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos pokračuje. Už v piatok, v magický dátum 11. novembra 2022, privíta svojho ďalšieho hudobného hosťa. Večer patrí súboru VENI ACADEMY a sľubuje atraktívny program i fantastické zážitky.

Festivalový koncert „VOICES FOR ENSEMBLE“ zaznie už v piatok 11. 11. 2022 o 19:00 hod. Jeho dejiskom bude Moyzesova sieň, ktorá patrí Univerzite Komenského v Bratislave. Koncert prináša vo svojom programe Medzinárodný festival súčasnej hudby Melos-Étos 2022. Dirigent a umelecký vedúci Daniel Matej si program naštudoval s medzinárodným súborom, absolventov tohtoročnej VENI ACADEMY, ktorí sú nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo Švédska, Poľska či Srbska. VENI ACADEMY sa predstaví s Ligetiho skôadbou Poème Symphonique, kde zaznie naraz neuveriteľných 100 metronómov. A to si nemôžete nechať ujsť! Na koncerte zaznejú aj ďalšie skladby od Zygmuna Krauzea, Michala Nejtaka, Steva Reicha, Milana Adamčiaka, či Martina Burlasa.

Inšpiratívni mladí hudobníci s inovatívnymi prístupmi

VENI ACADEMY je komunitou mladých ľudí, ktorí majú chuť robiť hudbu, s akou sa v škole bežne nestretnú. Spôsob, ako ju hrať im sprostredkúvajú skúsení lektori, ktorí sa starajú o ich ďalší umelecký rast. “Sme veľmi radi, že môžeme byť opäť súčasťou medzinárodného festivalu Melos-Étos!” prezradila nám Linda Gallová z ISCM Slovakia.

VENI ACADEMY

Ako to znie stovke metronómov? Dozviete sa na koncerte VENI ACADEMY

Program tvoria skladby, ktoré sú výsledkom niekoľkodňovej náročnej (a usilovnej) prípravy, spočívajúcej nielen v samotnom nácviku, ale aj (neraz vášnivých) diskusiách pri hľadaní kreatívnych interpretačných riešení. To preto, lebo každá z nich predstavuje výzvu, ktorú ich autori prekladajú interpretom: sú to totiž (viac alebo menej) tzv. „otvorené partitúry“, pri ktorých časť kompozičnej práce urobil skladateľ, ale zároveň (pomerne veľkú) časť ponechal na kreatívne dotvorenie interpretom. No a jedna z nich vznikla v roku 2020 priamo pre akadémiu VENI ACADEMY, takže ju budete počuť vo svetovej premiére. Dirigent a umelecký vedúci Daniel Matej si program naštudoval s medzinárodným súborom, absolventov tohtoročnej VENI ACADEMY, ktorí sú nielen zo Slovenska a Česka, ale aj zo Švédska, Poľska či Srbska. Ťahákom večera je Ligetiho skladba Poème Symphonique, kde zaznie naraz neuveriteľných 100 metronómov, pre ktoré pred časom občianske združenie InMusic zapojilo do zápožičnej akcie metronómov aj širokú verejnosť. Tá mohla poskytnúť pre tento výnimočný projekt svoj metronóm. A to, ako im to spolu znie, si nemôžete nechať ujsť!

VENI ACADEMY / 100 metronómov

V znamení úspornosti

Na koncerte zaznejú aj ďalšie skladby od Zygmuna Krauzea, Michala Nejtaka, Steva Reicha, Milana Adamčiaka, či Martina Burlasa. Spoločným rysom programu koncertu je podľa Daniela Mateja „extrémne úsporná notácia, ktorá však vedie k veľmi komplexným zvukovým výsledkom. Najradikálnejšími sú v tomto smere práve dve najstaršie skladby programu, ktoré sú zaznamenané iba formou stručných slovných pokynov. Ako Symfonická báseň pre 100 metronómov G. Ligetiho, tak Kyvadlová hudba (Pendulum Music) S. Reicha stojí na rovnakom princípe. Autor nastaví východisko i podmienky a potom jediným impulzom spustí proces, ktorý už prebieha samovoľne. V oboch prípadoch sú však podmienky vymedzené tak úzko, že zákonite náhodný proces, ktorý po spustení nasleduje, dospieva pri každom prevedení k takmer totožnému výsledku.

Inzercia
Melos-Étos

Program:
Zygmunt Krauze – Voices for ensemble (1972)
Michal Nejtek – At Last (I Am Freak) (2020)
Steve Reich – Pendulum Music (1968)
György Ligeti – Poème Symphonique (1963)
Milan Adamčiak – Poonsoirée (1973)
Martin Burlas – 7th Day Record (1993)

Podrobnejšie informácie o koncerte a jednotlivých dielach programu nájdete TU.

Zdroj: InMusic

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »