Sedláčkovo kvarteto v Třeboni aj s premiérou

Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto prednesie v Třeboni vrcholne diela sláčikovej kvartetnej literatúry i premiéru sláčikového kvarteta Jiřího Temla. Stane sa tak v rámci najbližšieho festivalového koncertu zimných abonentných koncertov, ktoré tento rok píšu už 26 rokov.

Už vo štvrtok 15. decembra 2022  v třeboňském Divadle J. K. Tyla vystúpi Sedláčkovo kvarteto. V rámci zimných abonentných koncertov spojených s festivalom Třeboňska nocturna, o ktorých sme vás dávnejšie informovali, prednesie diela Rafaela Kubelíka či Alexandra Porfireviča Borodina. Koncert bude celkom ojedinelý v nejednom ohľade. Naozaj len veľmi výnimočne sa stáva, aby zaznela skladba v svetovej premiére. V Třeboni sa tak stane práve pri tomto koncerte, kedy si poslucháči môžu vypočuť Sláčikové kvarteto č. 7 od českého autora Jiřího Temla. Ten prijal pozvanie organizátorov a koncertu sa osobne zúčastní. Počas večera si svoje miesto nájdu i skladby pripomínajúce bezprostrednú blízkosť Vianoc.

Nadväzuje v tradíciách

Sedláčkovo kvarteto vzniklo pri Akadémii múzických umení v Prahe v roku2 007 a nadväzuje na tradíciu Sedláčkova kvarteta pôsobiaceho v Plzni v rokoch 1974–1994. Tradíciu podčiarkuje aj rodinná väzba oboch primáriov. Súbor sa vyvíjal u významných českých i zahraničných pedagógov; u Jiřího Panocha počas štúdia komornej hry na AMU v Prahe, a ďalej pod vedením členov renomovaných kvartet počas početných kurzov (Keller Quartett, Artis Quartett Wien, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartett).

Oceňované Sedláčkovo kvarteto

Kvarteto je nositeľom Ceny Českého spolku pre komornú hudbu za rok 2016. Je víťazom medzinárodnej súťaže Karola Szymanowského v Katowiciach (Poľsko, 2014). Zvíťazilo na Súťaži Bohuslava Martinů v Prahe (2014), kde zároveň obdŕžalo Cenu za najlepšiu interpretáciu skladby B. Martinů. Taktiež je nositeľom 3. ceny z Medzinárodnej súťaže Leoše Janáčka 2015 v Brne a 3. ceny z Medzinárodnej súťaže Johannesa Brahmsa (Rakúsko, 2013). Sedláčkovo kvarteto sa zameriava predovšetkým na tvorbu českých autorov. V spolupráci s Nadáciou Bohuslava Martinů vydalo CD s kvartetami K. Slavického, S. Hořínka, B. Martinů, J. Temla. S hobojistom Lukášom Pavlíčkom natočilo kvartetá F. A. Míči, W. A. Mozarta a A. Dvořáka. V roku 2017 natočilo komplet sláčikových kvartet V. J. Veita a v marci 2019 vydalo vlastným nákladom a ako prvé na svete CD s trojicou kvartet Rafaela Kubelíka. Taktiež, naštudovalo komplet siedmych kvartet Karla Boleslava Jiráka a nahralo ich pre Český rozhlas.

Sedláčkovo kvarteto
Sedláčkovo kvarteto

Čo ponúknu zimné koncerty v Třeboni?

Zimná koncertná séria ďalej uvedie progresívne klavírne Trio Euterpé. Pôjde o komorné stretnutie trojici vynikajúcich hudobníkov – huslistky Olgy Šroubkovej, violončelistu Štěpána Filípka a klaviristu Ondreja Olosa. Táto trojica predstaví už 26. januára 2023 tvorbu Mendelssohna Bartholdyho, Schuberta či Šostakoviča. V rámci večerného stretnutia 23. februára vyspovedá moderátorka Martina Kociánová geológa a spisovateľa Václava Cílka. Koncertnú radu zakončí 23. marca pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Vybrané zimné večery uvedie moderátorka a muzikologička Eva Hazdrová-Kopecká.

Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna
Divadlo J. K. Tyla v Třeboni je dejiskom zimného cyklu.

Ešte pred Vianocami spustia organizátori predpredaj na 20. ročník letného festivalu Třeboňská nocturna, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach  Třebone.

PR článok

Foto: Třeboňská nocturna

Zdroj: Anna Mašátová

Preklad a úprava slovenského znenia: Silvia Mária Petrovits

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »