Sedláčkovo kvarteto v Třeboni aj s premiérou

Sedláčkovo kvarteto

Sedláčkovo kvarteto prednesie v Třeboni vrcholne diela sláčikovej kvartetnej literatúry i premiéru sláčikového kvarteta Jiřího Temla. Stane sa tak v rámci najbližšieho festivalového koncertu zimných abonentných koncertov, ktoré tento rok píšu už 26 rokov.

Už vo štvrtok 15. decembra 2022  v třeboňském Divadle J. K. Tyla vystúpi Sedláčkovo kvarteto. V rámci zimných abonentných koncertov spojených s festivalom Třeboňska nocturna, o ktorých sme vás dávnejšie informovali, prednesie diela Rafaela Kubelíka či Alexandra Porfireviča Borodina. Koncert bude celkom ojedinelý v nejednom ohľade. Naozaj len veľmi výnimočne sa stáva, aby zaznela skladba v svetovej premiére. V Třeboni sa tak stane práve pri tomto koncerte, kedy si poslucháči môžu vypočuť Sláčikové kvarteto č. 7 od českého autora Jiřího Temla. Ten prijal pozvanie organizátorov a koncertu sa osobne zúčastní. Počas večera si svoje miesto nájdu i skladby pripomínajúce bezprostrednú blízkosť Vianoc.

Nadväzuje v tradíciách

Sedláčkovo kvarteto vzniklo pri Akadémii múzických umení v Prahe v roku2 007 a nadväzuje na tradíciu Sedláčkova kvarteta pôsobiaceho v Plzni v rokoch 1974–1994. Tradíciu podčiarkuje aj rodinná väzba oboch primáriov. Súbor sa vyvíjal u významných českých i zahraničných pedagógov; u Jiřího Panocha počas štúdia komornej hry na AMU v Prahe, a ďalej pod vedením členov renomovaných kvartet počas početných kurzov (Keller Quartett, Artis Quartett Wien, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartett).

Oceňované Sedláčkovo kvarteto

Kvarteto je nositeľom Ceny Českého spolku pre komornú hudbu za rok 2016. Je víťazom medzinárodnej súťaže Karola Szymanowského v Katowiciach (Poľsko, 2014). Zvíťazilo na Súťaži Bohuslava Martinů v Prahe (2014), kde zároveň obdŕžalo Cenu za najlepšiu interpretáciu skladby B. Martinů. Taktiež je nositeľom 3. ceny z Medzinárodnej súťaže Leoše Janáčka 2015 v Brne a 3. ceny z Medzinárodnej súťaže Johannesa Brahmsa (Rakúsko, 2013). Sedláčkovo kvarteto sa zameriava predovšetkým na tvorbu českých autorov. V spolupráci s Nadáciou Bohuslava Martinů vydalo CD s kvartetami K. Slavického, S. Hořínka, B. Martinů, J. Temla. S hobojistom Lukášom Pavlíčkom natočilo kvartetá F. A. Míči, W. A. Mozarta a A. Dvořáka. V roku 2017 natočilo komplet sláčikových kvartet V. J. Veita a v marci 2019 vydalo vlastným nákladom a ako prvé na svete CD s trojicou kvartet Rafaela Kubelíka. Taktiež, naštudovalo komplet siedmych kvartet Karla Boleslava Jiráka a nahralo ich pre Český rozhlas.

Sedláčkovo kvarteto
Sedláčkovo kvarteto

Čo ponúknu zimné koncerty v Třeboni?

Zimná koncertná séria ďalej uvedie progresívne klavírne Trio Euterpé. Pôjde o komorné stretnutie trojici vynikajúcich hudobníkov – huslistky Olgy Šroubkovej, violončelistu Štěpána Filípka a klaviristu Ondreja Olosa. Táto trojica predstaví už 26. januára 2023 tvorbu Mendelssohna Bartholdyho, Schuberta či Šostakoviča. V rámci večerného stretnutia 23. februára vyspovedá moderátorka Martina Kociánová geológa a spisovateľa Václava Cílka. Koncertnú radu zakončí 23. marca pásmo Madrigal včera a dnes s Ensemble Baroque Quintet. Vybrané zimné večery uvedie moderátorka a muzikologička Eva Hazdrová-Kopecká.

Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna
Divadlo J. K. Tyla v Třeboni je dejiskom zimného cyklu.

Ešte pred Vianocami spustia organizátori predpredaj na 20. ročník letného festivalu Třeboňská nocturna, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach  Třebone.

PR článok

Foto: Třeboňská nocturna

Zdroj: Anna Mašátová

Preklad a úprava slovenského znenia: Silvia Mária Petrovits

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »