Novinky

Gypsy jazz festival 2022 s nevšednými spojeniami

Gypsy Jazz Festival Bratislava

Už 3. decembra 2022 sa budova Slovenského rozhlasu rozoznie kombináciou rómskej hudby a svetového jazzu. V svojom jedenástom ročníku Gypsy jazz fest ukazuje jasne, ako za roky vyrástol a rozšíril sa na podujatie medzinárodného významu. Prináša nové projekty a nevšedné hudobné spojenia. V budove obrátenej pyramídy zaznejú hudobné premiéry od etablovaných slovenských jazzových hudobníkov, ale aj nové, mladé talenty Slovenskej hudobnej scény.

Festival Gypsy jazz fest privíta elitu slovenských rómskych a jazzových hudobníkov, ktorí sa predstavia vo viacerých zaujímavých spoluprácach a prinesú nevšedné fúzie hudobných žánrov. Zahraničnou hviezdou festivalu bude popredný izraelský saxofonista a skladateľ Shlomi Goldenberg, ktorý vystúpi so svojou partnerkou, speváčkou Rinat Mesika. Izraelský hudobník z Tel Avivu príde na Slovensko zahrať piesne zo svojho nového albumu SpirituaLight, ktorý vznikal v apríli roku 2020 počas pandémie inšpirovaný tichom, ktoré zrazu v tomto období nastalo v Izraeli a na celom svete. Shlomi si okrem skladieb z nového albumu pre Gypsy jazz festival pripravil skladbu “Nugia”, ktorú upravil špeciálne pre túto udalosť pre jazzový kvintet a vokál.

Gypsy jazz prepojí tri stage

Koncerty sa budú plynule striedať na troch rôznych stageoch, ako sme nedávno avizovali. Rozozvučia tak priestor obrátenej pyramídy. Vo Foyeri vystúpi mladý, 28-ročný, gitarista zo Zvolena Peter Palaj, ktorý v roku 2015 získal cenu za sólový výkon a pôvodnú tvorbu v súťaži Nové Tváre Slovenského Jazzu. Spolu so spolužiakom a skvelým gitaristom z Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne Erikom Kováčom zahrajú jazzový a gypsy – jazzový repertoár pre dve gitary.  

Vokálna skupina Neha! prinesie do rozhlasu ženskú silu a radikálnu nežnosť. Ich energické podanie piesní z rôznych kútov sveta poslucháčov prevedie rôznorodosťou melódií a harmónií pozbieraných v rôznych krajinách od Balkánu až po Španielsko. Ich spoločné znenie odzrkadľuje ich vlastné silné spojenie jedinečných vnútorných svetov každej jednej z nich. Toto spojenie je liečivou mágiou pre uši a pre otvorené srdcia poslucháčov.  

Čo prináša Štúdio 2?

V štúdiu 2 vystúpi autorský projekt hlavného organizátora Mila Suchomela – Šalefuky, ktorý prepája rómsku hudbu so slovenským folklórom a balkánskymi farbami dychových nástrojov. Milo Suchomel sa nechal inšpirovať slovenským folklórom, rómskou kultúrou a prvkami balkánu. „Keď sa zjavia Šalefuky, roztancujú nohy, ruky a spália pri tom všetky tuky,“ hovorí Milo Suchomel, autor hudby, ktorý v kapele hrá na saxofón.

Vystúpia tiež speváčky Agáta Kováčiková, Klaudia Škovránková a Jadranka Bangová. Na klavír zahrá famózny klavirista Alan Bartuš a špeciálnym hosťom bude spevák a gitarista Tomáš Botló. Tento rok bude posilou kapely Šalefuky aj všestranná ukrajinská speváčka Viktoria Shostak z Odesy, ktorá sa s Milom Suchomelom zoznámila v Banskobystrickom klube Hogo Fogo po tom, čo sa kvôli vojne presťahovala na Slovensko.

V programe vystúpi aj Oliver Kucharovič quartet

Na programe v štúdiu 2 bude nasledovať Oliver Kucharovič quartet. Toto zoskupenie hrá autorský moderný jazz s prímesou funky, rocku a fusion, v ktorom je takmer neustále prítomný groove. Je to výnimočný projekt, ktorému nechýba hudobná komplexnosť a ktorý si zároveň ponecháva prístupnosť širokému spektru poslucháčov. 

O kompozície sa stará najmä basgitarista a headliner Oliver Kucharovič. Do tvorby ďalej prispievajú vyhratý pianista Jan Baroš a mladý talentovaný gitrarista, študent JAMU Daniel Kéry. Za bicími im kryje chrbát skúsený Viktor Mudrák. V roku 2019 sa kapela prebojovala do finále súťaže “Nové tváre Slovenského jazzu”, ktorá sa uskutočnila v Bratislave v Slovenskom rozhlase, kde Oliver získal cenu za sólový výkon. Na Gypsy jazz festivale kvartet predstaví repertoár zložený zo skladieb z debutového albumu Impulse, ktorý vyšiel tento rok v septembri.

Tariška & Hodek Modal Trap v hlavnej sále

V hlavnej sále slovenského rozhlasu zaznie aj projekt Tariška & Hodek Modal Trap. Štvorica mien Radovan Tariška, Dávid Hodek, Áron Hodek, Eugen Vizváry pokope sľubuje záruku kvalitnej a nezabudnuteľnej hudobnej produkcie, ktorú po sebe na slovenskej scéne už roky zanechávajú. S projektom Modal Trap sa hudobníci vydávajú na odvážnu misiu spojenia na prvý pohľad vzdialených žánrov – jazzu, hip-hopu a trapu.  Radovan Tariška, špičkový európsky saxofoniska, skladateľ a líder tohto projektu a Eugen Vizváry, skúsený klavirista, ktorý dokonale ovláda zvuky svojich syntetizátorov tvoria zohratý tím, ktorý podporuje rovnako zohraná rytmická sekcia – Bratia Hodekovci. Dvadsaťpäťročný Dávid Hodek za bicími a len 11-ročný Áron Hodek na basgitare, ktorých skúsenosti a schopnosti rastú raketovým tempom.

Výnimočný projekt po prvý raz naživo

Po prvýkrát naživo zaznie výnimočný projekt klaviristu a skladateľa Ľuboša Šrámka – Beauties Lavutari, v ktorom spája výnimočné talenty slovenskej hudobnej scény. Nadväzuje na svoju doterajšiu tvorbu so zoskupením Nanosymphony v ktorej spája jazz, R&B, a súdobu vážnu hudbu. Samotný názov Nanosymphony prezrádza, že ide o netradičné hudobné teleso, akúsi „zmenšeninu“ symfonického orchestra za účasti R&B a soulovo-jazzovej rytmickej zložky. Projekt Beauties lavutari pridáva do tohto hudobného koktejlu päť ženských hlasov. V piatich invenčných skladbách sa postupne predstavia známe ženy slovenskej hudobnej scény s rómskym pôvodom –  Anita Soul, Teri Čikoš, Erika Rein, Elia Kači, Anabela Mollová a Júlia Kozáková. Každej zo speváčok Ľuboš Šrámek “na mieru” napísal pieseň, ktorú na Gypsy jazz feste zahrajú v sprievode Nanosymphony a Mucha quartet. Spojenie týchto zvučných mien sľubuje strhujúci umelecký zážitok.

Záver v znamení hviezd

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Na záver tohtoročného Gypsy jazz festu vystúpi projekt Milo Suchomel band, v ktorom budeme mať možnosť vypočuť si umeleckú cestu hlavného organizátora festivalu Gypsy jazz festivalu, Mila Suchomela, ktorý sa venuje okrem rómskej hudby a jazzu aj súčasnej vážnej hudbe. Pôjde o premiérové uvedenie repertoáru, ktorý vznikol v poslednom roku umelcovej tvorby, a zaznejú aj staršie kompozície.

Vyvrcholením festivalu bude All stars night session, kde sa organicky na jednom pódiu spoja hviezdy tohtoročného Gypsy jazz festivalu v spoločnej jam session. Jazz, rómska hudba, funky, R&B, trap a ďalšie žánre v podaní talentovaných hudobníkov z rôznych krajín sa prepoja, aby odzrkadlili to, čo práve v danom momente v budove Slovenského rozhlasu chce zaznieť cez ich ruky, či hlasy. 

PR článok

Zdroj: Music Press Production

Redakciu informoval David Majersky, Music Press Production

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-01 (adm) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »