Novinky

Posledná šanca: Libuše Šafránková na Strahove

Libuše Šafránková

Máme jeden tip na unikátnu výstavu v Prahe. Česká televízia ponúka ohliadnutie sa za životom legendárnej Popelky, Večernice i Barunky, Libuše Šafránkovej. Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi prezentuje exkurz jej hereckej dráhy cez viac než tri desiatky divadelných, filmových a televíznych úloh.

Česká televize v spolupráci so Strahovským kláštorom pripravila unikátnu výstavu originálnych kostýmoch a fotografií z najslávnejších divadelných, filmových a televíznych úloh herečky Libuši Šafránkovej, ktorej pôvab a eleganciu obdivovalo niekoľko generácií divákov po celom svete. Vôbec prvá expozícia o diele hereckej legendy ukáže návštevníkom originálne kostýmy a rekvizity, autentické fotografie, spomienky priateľ a radu ďalších predmetov spojených so životom a dielom Libušky Šafránkovej. Zaspomínať si na legendárnu herečku môžete na výstave Libuše Šafránková – jak ji máme rádi už len do 1.1.2023 v Strahovskom kláštore v Prahe.

Libuše Šafránková / výstava

Ako Popelka či Večernica patrí k Vianociam už desiatky rokov

V čase Vianoc, ku ktorým Libuše Šafránková ako Popoluška či Večernica patrí, tak Česká televize pozýva na celkom unikátnu a historicky prvú výstavu odkazujúcu na diela legendárnej herečky. „Bez nej by už takmer polstoročie neboli tie pravé Vianoce nielen u nás, ale ani v Nemecku či v Nórsku. Nikto iný nedokázal pri natáčaní rozplakať celý filmový štáb. So svojimi povestnými hnedými prstienkami na hlave si zahrala v rozprávke už ako 11-ročná dievčina. Legendárna herečka a životný vzor niekoľkých generácií dospievajúcich dievčat, sa konečne dočkala prvej výstavy, venovanej len a len jej charizmatickej osobnosti,“ hovorí vedúca projektu Petra Dostálová.

Čo na výstave uvidíte?

Výstava ponúka jedinečnú možnosť preskúmať herecké úlohy a život Libuši Šafránkovej prostredníctvom originálnych kostýmov, rekvizít, fotografií, plagátov a spomienok priateľov a kolegov. Na nesmrteľnú Popolušku i Večernicu, no i na Libušu Šafránkovú ako na umelkyňu a človeka spomínali Daniela Kolářová, Dagmar Havlová či Ondřej Vetchý. Kurátorka výstavy Jana Sommerová nazhromaždila viac než stovku kostýmov. „Sú to všetko originály a sú v pôvodnom stavu. Neboli nijako upravované ani prešívané,“ hovorí. 

Len o Popoluške to nie je

Asi najviac upútajú kostýmy z už takmer päťdesiat rokov starej rozprávky Tři oříšky pro Popelku. Tú na výstave zastupujú hneď tri kostýmy – klasický Popoluškin odev a šaty s orieškov, a tiež črievička. Návštevníci si môžu črievičkou, Popoluškinými šatami alebo kostýmom princa pripomenúť napríklad rozprávku Tři oříšky pro Popelku

Libuše Šafránková / Večernica
Libuše Šafránková ako Večernica. Zdroj: Česká televízia

Ďalší filmovú a televíznu tvorbu Libuše Šafránkovej potom ukážu originálne kostýmy z ďalších troch desiatok titulov. Kurátorke sa však podarilo nájsť aj kostým Barunky z Babičky, ktorá bola vôbec prvou filmovou úlohou Libuše Šafránkovej. Návštevníkov potešia tiež šaty Večernice z filmu Princ a Večernice alebo tričko Jany Vodičkovej z komédie Jak utopit doktora Mráčka. Naopak z početných snímok, v ktorých si zahrala po boku svojho, tiež už nebohého manžela Josefa Abrháma, sa väčšinou kostýmy nezachovali. A tak na výstave neuvidíte kostýmy z filmov Vrchní, prchni, Svatební cesta do Jiljí či Obecná škola.

Libuše Šafránková aj ako divadelná herečka

Výstava sa snaží zachytiť kompletnú kariéru Libuše Šafránkovej. Okrem filmovej a televíznej má svoje zastúpenie aj tá divadelná. Pohlaď na ňu sprostredkujú okrem iného plagáty, fotografie, odkazy od kolegov a kostýmy z hier Žebrácká opera, Cesta dlouhého do noci alebo S vyloučením veřejnosti a ďalšie. Ukážky z umeleckej tvorby tiež doplnia i predmety zo súkromnej zbierky herečky. Záujemci v Strahovskom kláštore uvidia napríklad i herečkine knihy, okuliare alebo bicykel, ktoré do Prahy zapožičal jej syn Josef.

Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi je pre celú rodinu

Na výstavu sa oplatí zobrať celú rodinu. Deti sa rozhodne nudiť nebudú. Môžu si tu vyskúšať kostýmy z filmov, vyfotiť sa s hrdinami rozprávok alebo si zaloviť “v čarovnom rybníčku”. Výstavu pripravila v spolupráci so Strahovským kláštorom Česká televize. Navštíviť ju môžete v priestoroch pražského Strahovského kláštora až do 1. januára 2023. 

Foto: Česká televize / archív

Zdroj: Karolína Blinková, tlačová hovorkyňa ČT

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »