Máme jeden tip na unikátnu výstavu v Prahe. Česká televízia ponúka ohliadnutie sa za životom legendárnej Popelky, Večernice i Barunky, Libuše Šafránkovej. Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi prezentuje exkurz jej hereckej dráhy cez viac než tri desiatky divadelných, filmových a televíznych úloh.
Česká televize v spolupráci so Strahovským kláštorom pripravila unikátnu výstavu originálnych kostýmoch a fotografií z najslávnejších divadelných, filmových a televíznych úloh herečky Libuši Šafránkovej, ktorej pôvab a eleganciu obdivovalo niekoľko generácií divákov po celom svete. Vôbec prvá expozícia o diele hereckej legendy ukáže návštevníkom originálne kostýmy a rekvizity, autentické fotografie, spomienky priateľ a radu ďalších predmetov spojených so životom a dielom Libušky Šafránkovej. Zaspomínať si na legendárnu herečku môžete na výstave Libuše Šafránková – jak ji máme rádi už len do 1.1.2023 v Strahovskom kláštore v Prahe.
Ako Popelka či Večernica patrí k Vianociam už desiatky rokov
V čase Vianoc, ku ktorým Libuše Šafránková ako Popoluška či Večernica patrí, tak Česká televize pozýva na celkom unikátnu a historicky prvú výstavu odkazujúcu na diela legendárnej herečky. „Bez nej by už takmer polstoročie neboli tie pravé Vianoce nielen u nás, ale ani v Nemecku či v Nórsku. Nikto iný nedokázal pri natáčaní rozplakať celý filmový štáb. So svojimi povestnými hnedými prstienkami na hlave si zahrala v rozprávke už ako 11-ročná dievčina. Legendárna herečka a životný vzor niekoľkých generácií dospievajúcich dievčat, sa konečne dočkala prvej výstavy, venovanej len a len jej charizmatickej osobnosti,“ hovorí vedúca projektu Petra Dostálová.
Čo na výstave uvidíte?
Výstava ponúka jedinečnú možnosť preskúmať herecké úlohy a život Libuši Šafránkovej prostredníctvom originálnych kostýmov, rekvizít, fotografií, plagátov a spomienok priateľov a kolegov. Na nesmrteľnú Popolušku i Večernicu, no i na Libušu Šafránkovú ako na umelkyňu a človeka spomínali Daniela Kolářová, Dagmar Havlová či Ondřej Vetchý. Kurátorka výstavy Jana Sommerová nazhromaždila viac než stovku kostýmov. „Sú to všetko originály a sú v pôvodnom stavu. Neboli nijako upravované ani prešívané,“ hovorí.
Len o Popoluške to nie je
Asi najviac upútajú kostýmy z už takmer päťdesiat rokov starej rozprávky Tři oříšky pro Popelku. Tú na výstave zastupujú hneď tri kostýmy – klasický Popoluškin odev a šaty s orieškov, a tiež črievička. Návštevníci si môžu črievičkou, Popoluškinými šatami alebo kostýmom princa pripomenúť napríklad rozprávku Tři oříšky pro Popelku.
Ďalší filmovú a televíznu tvorbu Libuše Šafránkovej potom ukážu originálne kostýmy z ďalších troch desiatok titulov. Kurátorke sa však podarilo nájsť aj kostým Barunky z Babičky, ktorá bola vôbec prvou filmovou úlohou Libuše Šafránkovej. Návštevníkov potešia tiež šaty Večernice z filmu Princ a Večernice alebo tričko Jany Vodičkovej z komédie Jak utopit doktora Mráčka. Naopak z početných snímok, v ktorých si zahrala po boku svojho, tiež už nebohého manžela Josefa Abrháma, sa väčšinou kostýmy nezachovali. A tak na výstave neuvidíte kostýmy z filmov Vrchní, prchni, Svatební cesta do Jiljí či Obecná škola.
Libuše Šafránková aj ako divadelná herečka
Výstava sa snaží zachytiť kompletnú kariéru Libuše Šafránkovej. Okrem filmovej a televíznej má svoje zastúpenie aj tá divadelná. Pohlaď na ňu sprostredkujú okrem iného plagáty, fotografie, odkazy od kolegov a kostýmy z hier Žebrácká opera, Cesta dlouhého do noci alebo S vyloučením veřejnosti a ďalšie. Ukážky z umeleckej tvorby tiež doplnia i predmety zo súkromnej zbierky herečky. Záujemci v Strahovskom kláštore uvidia napríklad i herečkine knihy, okuliare alebo bicykel, ktoré do Prahy zapožičal jej syn Josef.
Výstava Libuše Šafránková – jak ji máme rádi je pre celú rodinu
Na výstavu sa oplatí zobrať celú rodinu. Deti sa rozhodne nudiť nebudú. Môžu si tu vyskúšať kostýmy z filmov, vyfotiť sa s hrdinami rozprávok alebo si zaloviť “v čarovnom rybníčku”. Výstavu pripravila v spolupráci so Strahovským kláštorom Česká televize. Navštíviť ju môžete v priestoroch pražského Strahovského kláštora až do 1. januára 2023.
Foto: Česká televize / archív
Zdroj: Karolína Blinková, tlačová hovorkyňa ČT