Novinky

Známa slovenská herečka Lucia Vráblicová oslavuje okrúhle životné jubileum

Lucia Vráblicová

Vynikajúca slovenská herečka, známa svojím výnimočným hlasom, Lucia Vráblicová, oslavuje dnes, 19. júla 2023, okrúhle jubileum: 50. narodeniny. Dlhoročná členka umeleckého súboru Divadla Nová scéna za tridsať divadelných sezón, ktoré prežila v Divadle Nová scéna, stvárnila na jeho divadelných doskách desiatky postáv v operetách, muzikáloch, komédiách aj rozprávkach. Jej hlboký hlas je známy aj z dabingu či rozhlasu.

Bratislavská rodáčka Lucia Vráblicová účinkovala po absolvovaní Konzervatória v Bratislave v mnohých divadlách. Predstavila sa vo viac ako 80 divadelných hrách. Stvárnila desiatky filmových či seriálových rolí a známa je aj mnohopočetným dabingom či prednesom poézie. Jej domovskou scénou je však už 30 sezón Divadlo Nová scéna. Na jeho doskách stvárnila postavy v desiatkach inscenácií.

Prepája herecký a spevácky talent

Svoj herecký i spevácky talent uplatnila v operetách Madame de Pompadoure (subreta), Gróf z Luxemburgu (Grófka Kokozova) či Veselá vdova (Oľga Kromovova). Pod vedením režiséra Jozefa Bednárika účinkovala vo viacerých muzikáloch ako napr. Klientka bláznov (Maria Moriaková), Jozef a jeho zázračný farebný plášť (Putifarka), Fidlikant na streche (Jenta) i Niekto to rád horúce (Sladká Sue). Pritom si veľmi rada spomína na muzikál Pokrvní bratia, v ktorom si postavu matky Lyonsovej zahrala dva razy. V prvom uvedení v roku 1993 išlo o inscenáciu v réžii Jozefa Bednárika. Tú istú postavu o 22 rokov neskôr stvárnila aj v druhom uvedení v roku 2015 v réžii Ľubomíra Pauloviča.

Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová v inscenácii režiséra Ľubomíra Pauloviča, Pokrvní bratia.

Ocenená Literárnym fondom

Svoj komediálny kumšt, zmysel pre humor a vypointovanie scén mohla ukázať v množstve komédií ako napr. Nemocnica na pokraji (Sestra Raftonová), Agent Kroviak zasahuje (Barbara), Šialené nožničky (pani Hagyariová), Osem žien, Sluha dvoch šéfov (Dolly), Pi čaj, miláčik! (režisérka Klára).

Obchod na korze / Lucia Vráblicová
V inscenácii Obchod na korze.

V jej repertoári však nájdeme aj postavy s tragickým podtónom. Sú to napr. Lyonsová v Pokrvných bratoch, Ružena Kolkocká (Obchod na korze), Kráľovná Mária Lesczinská (muzikál Madame de Pompadour). Za mnohé postavy získala ocenenie Literárneho fondu.

Mária Terézia #poslednámilosť
Lucia Vráblicová sa predstavila aj v pôvodnom muzikáli Mária Terézia #posledná milosť.

V súčasnosti ju na doskách domovskej Novej scény môžete vidieť v muzikáloch Jánošík, Cyrano z predmestiaBonviván, v komornej komédii Sex pre pokročilých a rozprávke Bajaja.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna
Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský v komornej hre Sex pre pokročilých. Zdroj: Robert Tappert / Divadlo Nová Scéna

Účinkuje aj na doskách iných (nielen) bratislavských divadiel

Predstavila sa na doskách Divadla Astorka (Rómeo a Júlia, Zámok, Stella), Divadla J. Palárika Trnava (Palunkovo šťastie), Divadla Malá scéna (Na obed, Prezidentky, Noc tribádok), Divadla Aréna (Bod 0), Mestského divadla (Woody Allen), SND (Rozbitý džbán), VŠMU-LAB (Incident) či Ľadová rewue (Máša a medveď). Vidieť sme ju mohli v muzikáli Snehová Kráľovná. Na doskách DPOH-Klarisky sa predstavila v inscenácii Cena za závisť. Lucia Vráblicová účinkovala taktiež v Divadle L+S (Ale, ale pani plukovníková) ale i na doskách Štátnej opery Banská Bystrica v koncertnom pásme s poéziou. V Divadle GUnaGU ju môžeme vidieť v predstavení Vážení susedia, zamykajte vchod.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v 29. týždeň roka 2023? Tu sú naše TOP TIPY!

Lucia Vráblicová má výnimočný hlas. Patrí nielen k popredným slovenským dabérkam

Účinkovala vo viacerých filmoch: Zločin, Chichôtka, Čajová šálka lásky, Pásla kone na betóne 2, Zlatý hlas, Cinka panna, Agáva, Malá ríša, Krajinka, Johankino tajomstvo, Zázračný nos, Vojtech, Láska na vlásku, Nedodržaný sľub, Spievankovo a kráľovná Harmónia. Vidieť ste ju mohli v TV seriáloch: Semafor, Gympel, Za sklom, Kolonáda, Nový život, Pravá tvár, Ordinácia v ružovej záhrade, Mafstory, ZOO, Strážmajster Topinka, Bodka. Známa je aj spoluprácou s youtuberom Matejom Zrebným a s módnou návrhárkou Natáliou Šimčisko.

Jej hlboký hlas dobre poznáme z dabingu a z rozhlasu, s ktorými často a pravidelne spolupracuje. Svoj hlas prepožičala postavám aj vo filmoch o Shrekovi, Harry Potterovi, Narnii či v Herkulesovi.  Lucia Vráblicová má dlhoročný, silný vzťah k prednesu poézie a prózy. Pravidelne sa zúčastňuje Poděbradských dní poézie a je držiteľkou ocenenia Kryštálová ruža z roku 2021.

Ad multos annos!

Za všetkých súčasných aj bývalých kolegov jej gratuluje umelecký riaditeľ Divadla Nová scéna, pán Karol Čálik: Milá Lucia, nie je tomu až tak dávno, čo som Ťa prvýkrát zaregistroval ešte ako študentku Štátneho konzervatória. Zaujal ma tvoj zjav a na mladý vek krásny alt. Sudičky boli k Tebe štedré. A Pánbožko ti nadelil talent, ktorý si Ty usilovne, cieľavedome cibrila, vďaka čomu si sa veľmi skoro stala uznávanou herečkou a poprednou sólistkou DNS. Dovoľ mi, aby som Ti pri príležitosti Tvojho krásneho životného jubilea, poďakoval za všetko, čo si doteraz pre dobré meno Novej scény urobila a zároveň Ti poprial i v mene všetkých kolegov veľa, veľa zdravia, síl, lásky, spokojnosti a úspechov nielen v umeleckom, ale i v súkromnom živote. Tak živijó, milá naša „Lulu“ !”

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

So želaním všetkého najlepšieho dnešnej oslávenkyni, Lucii Vráblicovej, sa k početným gratulantom pripája aj redakcia portálu Art & History Magazine.

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto: Petra Bošanská, Ctibor Bachratý, Dalibor Krupka / archív Divadla Nová scéna

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

*** Správu sme redakčne upravili. (red). Posledná aktualizácia: 2023-07-21 (adm) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »