Novinky

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová dnes oslavuje životné jubileum

Ida Rapaičová

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová oslávi v utorok 22. augusta 2023 okrúhle životné jubileum – osemdesiate narodeniny. 35 sezón bola členkou činoherného súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila množstvo hlavných úloh v dramatickom i komediálnom žánri. Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu, jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať na rôznych podujatiach.

Za mimoriadny prínos v oblasti kultúry udelil prezident SR Ivan Gašparovič v januári 2013 Pribinov kríž II. triedy. Za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča, je držiteľkou Krištáľovej ruže a ďalších ocenení. Mimochodom, svoj recitátorský kumšt a herecké majstrovstvo odovzdávala Ida Rapaičová po dlhé roky študentom herectva na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Vďaka svojej charizme upútala aj filmových a televíznych tvorcov. Jej tvár poznáme z mnohých filmov, seriálov i televíznych inscenácií.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 21. augusta 2023? Toto sú naše TIPY!
Kam za kultúrou v týždni od pondelka 21. augusta 2023? Toto sú naše TIPY!

Ako oslávi bratislavská rodáčka svoje narodeniny?

Svoje jubileum oslávi Ida Rapaičová 27. augusta 2023 nielen v kruhu rodiny, ale aj s priateľmi na podujatí vo Veľkom Klíži pri Topoľčanoch: „Slávnostný obed bude v ten deň s mojimi najbližšími a potom ma čaká koncert, ktorí moji priatelia venujú nielen mne, ale aj spomienke na pána Juraja Sarvaša. Bude to prekvapenie a darček od podnikateľa a filantropa pána Gabriela Reháka, ktorý postavil pri Topoľčanoch prírodný areál a organizuje tam veľa kultúrnych podujatí, sama som tam neraz ako recitátorka vystupovala. Všetkých srdečne pozývam.“ 

Kraľovala v dramatických i komediálnych postavách

Slovenská herečka Ida Rapaičová sa narodila 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1967 štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1967 pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave, kde stvárnila množstvo dramatických postáv ako napr. Jana z Arcu (Škovránok, 1969), Máša (Tri sestry, 1972), Lady Macbeth (Macbeth, 1979), Lady Milfordová (Úklady a láska, 1981), Ranevská (Višňový sad, 1984).

Ida Rapaičová / Višňový sad
Ako Ranevská vo Višňovom sade.

Rovnako skvelo svoje herectvo uplatnila aj v komediálnych postavách ako Eva (Teta na zjedenie, 1978), Grófka (Figarova svadba, 1980), Mamajevová (Aj múdry schybí, 1983), Žena (Malomeštiakova svadba, 1985). Muzikalitu a syntetické herectvo však preniesla aj do muzikálov ako predstaviteľka Anity (West Side Story, 1969) a Dinky (Červená karavána, 1975).

Zahrala si aj v Schillerovom diele Úklady a láska
Zahrala si aj v Schillerovom diele Úklady a láska.

Herecké majstrovstvo Idy Rapajčovej ocenili aj filmoví a televízni režiséri. Zaujala vo filmoch ako Ta třetí (1968) alebo V každém pokoji žena (1974). Divákom ostala v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii Pacho, hybský zbojník (1975). Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež v televíznych filmoch Neprebudený (1965), Ťapákovci (1977), Horacius (1980), Pasca (1981), Chrobák v hlave (1983), Smrť s fotografiou (1987), Mastný hrniec (1991), Gendúrovci (1994). Blysla sa tiež v televíznych seriáloch ako Odsúdené (2009), Aféry (2010) či Šťastná rybka (2022).

Samostatnou kapitolou jej profesijného života bol a dodnes je prednes poézie, na mnohých podujatiach divákom priblížila diela takých velikánov ako boli Válek, Rúfus, Hollý či Hviezdoslav. Ako jediná umelkyňa sa dodnes venuje prednesu v staroslovienčine.

Článok pokračuje pod reklamou

Odskočila si do politiky

V rokoch 1994 až 1998 pôsobila ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a pracovala ako členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Po odchode z politiky v roku 1998 sa vrátila k pôvodnému hereckému povolaniu. V rozhlase moderovala reláciu pre seniorov, hosťovala v divadlách vo Zvolene, v Nitre, v Prešove  a v Spišskej Novej Vsi. Na Novej scéne účinkovala v hrách Najstaršie remeslo a Rozum a cit a v bratislavskom divadle ARTEATRO v inscenácii Zlomatka. Skúsenosti a vedomosti úspešnej herečky a recitátorky odovzdávala študentom herectva na VŠMU a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.

Ida Rapaičová / Rozum a cit
Ida Rapaičová v hre Rozum a cit. Foto: Marek Malusek

Aj keď momentálne neúčinkuje v divadle, nakrúca pre televíziu a stále sa venuje prednesu poézie, pričom všetky verše vie naspamäť: Práca vždy osvieži ducha. Stopy veku sú, nikto nemladne, pri chôdzi mi pomáha palička, ale psychika a pamäť mi fungujú výborne. A okrem toho sa obklopujem iba dobrými ľuďmi. Stále bývam so svojím synom a dcérou, navzájom si pomáhame.

Pred klavírom uprednostnila Ida Rapaičová herectvo. Hudba však stále zostáva jej láskou

To, že dala prednosť herectvu pred dráhou klaviristky, oľutovala iba jediný raz, ešte ako študentka herectva: “Bola to moja úplne prvá rola v divadle, v Shakespearovej komédii Mnoho kriku pre nič. Kritika vtedy o mojom výkone napísala, že som na postavu nestačila. Plakala som v šatni a ľutovala, že som odišla od klavíra. Vtedy mi pani garderobierka povedala múdru vetu: Je lepšie začínať odspodu, aby bolo kam stúpať, ak začínaš na vrchole, potom už iba klesáš…. Takže nie, neľutujem, stálo to za to a malo to zmysel. Smutno mi je iba z toho, že mnoho kolegov odchádza…”

Ida Rapaičová / Najstaršie remeslo
V insenácii Najstaršie remeslo

Dodnes je pre ňu útočiskom a veľkou láskou hudba, na klavíri si zahrá veľmi rada: Hrám, ale len keď nikto nie je doma, už to nie je také, ako kedysi, prsty menej poslúchajú. Ale hudba vždy bola pre mňa dôležitá, cvičí pamäť, tríbi sluch, logiku myslenia a napĺňa dušu.

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto: TV JOJ, Marak Malusek/Divadlo Nová scéna

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »