Novinky

Výnimočná herečka Eva Rysová slávi okrúhle jubileum

Eva Rysová

Výnimočná dáma a herečka pani Eva Rysová sa 16. augusta 2022 dožíva okrúhleho jubilea 90. narodenín. Štyridsať divadelných sezón prežila v domovskom Divadle Nová scéna. Tu odohrala desiatky dramatických i komediálnych postáv predovšetkým v činohre, ale svoje herecké majstrovstvo uplatnila aj v muzikáloch.

Ku gratulantom sa pripája aj generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová:  „Nezameniteľné herectvo a šarm pani Evy Rysovej sme desiatky rokov mohli obdivovať nielen na divadelných javiskách, kde stvárnila vyše 200 rozmanitých postáv, ale aj v mnohých televíznych inscenáciách, seriáloch a filmoch. Dlhé roky spolupracovala s rozhlasom a dabingom. Ako pedagogička na VŠMU a Cirkevnom konzervatóriu vychovala celé generácie mladých umelcov, za čo jej patrí veľká vďaka. V mene bývalých kolegov pani Eve Rysovej želáme najmä veľa zdravia, síl a energie, ktorú tak rada rozdávala pri svojej práci.

Eva Rysová / Obchodník s dažďom
Eva Rysová v inscenácii Obchodník s dažďom. Zdroj: DNS

Eva Rysová, veľká dáma slovenského herectva

Eva Rysová sa narodila v Hajnáčke. Študovala na gymnáziu v Lučenci a na VŠMU v Bratislave v triede Júliusa Pántika. Okrem neho Evu Rysovú počas štúdia ovplyvnili takí pedagógovia ako Andrej Bagar, Viliam Záborský, Ladislav Chudík alebo Mikuláš Huba. Hereckú cestu začínala ako ochotníčka, po zavŕšení štúdií nastúpila mladá herečka do Armádneho divadla SNP v Martine (1955 – 1960). Jej prvou rolou bola Hanka v Karvašovom Pacientovi 113. Ďalších päť rokov účinkovala v Krajskom divadle v Trnave a jeden rok v Krajskom divadle Nitra. Počas desiatich rokov v mimo bratislavských divadlách vytvorila veľkú paletu rozmanitých postáv, v ktorých uplatnila svoj talent, zmysel pre komiku, krásu i šarm: Agnesa (Škola žien, 1955), Colomba (volpone, 1957), Helena (Sen noci svätojánskej, 1961), Rosaura (Prefíkaná vdova, 1962) či Beatrice (Sluha dvoch pánov, 1963).

muzikál Mrázik / Eva Rysová
Nebol jej cudzí ani svet muzikálov. Predstavila sa aj v Mrázikovi. Zdroj: DNS

Štyri desaťročia na doskách Divadla Nová scéna i vo svete filmu

V roku 1966 nastúpila do činohry Novej Scény, kde za 40 divadelných sezón vytvorila množstvo dramatických ženských postáv. Predstavila sa ako Oľga (Tri sestry, 1972),  Gertrúda (Hamlet, 1974) či Irina Arkadinová (Čajka, 1976). V Divadle Nová scéna uplatnila však aj svoj zmysel pre komiku a grotesku. Stvárnila postavy Pokornej (Jožko Púčik a jeho kariéra, 1979,  Belorítky (Kocúrkovo, 1982), Vybubnovanej (Najdúch, 1983) alebo Ženíchovej matky (Malomeštiakova svadba, 1985).

Tri sestry / I.Rapaičová, E.Rysová, M. Vášáryová
Ida Rapaičová, Eva Rysová a Magda Vášáryová v hre Tri sestry. Zdroj: DNS

Eva Rysová sa predstavila aj v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch (Americká tragédia, Portrét Doriana Graya, Eden a potom, Olejkár), veľkú popularitu jej prinieslo účinkovanie v seriáli  Búrlivé víno televízie Markíza. Dlhé roky pôsobila v Slovenskom rozhlase a venovala sa dabingu. 

Búrlivé víno
Obľúbená herečka si zahrala po boku Ivana Letka v seriáli Búrlivé víno. Zdroj: TV Markíza

Pomáhala mladým umelcom

Na VŠMU a Cirkevnom gymnáziu v Bratislave vyučovala umelecký prednes a javiskovú reč, venovala sa aj učeniu operných spevákov. V lete v roku 2019 po účinkovaní v klipe Mira Jaroša ohlásila koniec hereckej kariéry. Eva Rysová má syna, ktorý s rodinou žije v Kanade, v súčasnosti žije v zariadení pre seniorov s odbornou starostlivosťou.

Reklama
Nová scéna na Bratislavskom hrade

K početným gratulantom jubilantke, pani Eve Rysovej, sa  so želaním všetkého najlepšieho pripája aj redakcia Art & History Magazine.

 

Zdroj foto: Archív Divadla Nová scéna, TV Markíza

Zdroj: TS DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »