Verejné vypočutie uchádzačov o post generálneho riaditeľa SND prebieha v utorok 7.3.2023

SND

Ministerstvo kultúry SR hľadá nového štatutára pre Slovenské národné divadlo (SND). Proces výberového konania za ten čas pokročil. Adepti doručili svoje prihlášky aj s dokumentmi, a tak celý proces napredoval. V utorok 7. marca 2023 sa v priestoroch MK SR verejnosti predstavia štyria kandidáti na štatutárneho zástupcu SND.

Po odvolaní predošlého generálneho riaditeľa SND spustilo Ministerstvo kultúry SR ako zriaďovateľ Slovenského národného divadla nové výberové konanie, o čom sme vás pred časom informovali. Verejnému vypočutiu štvorice úspešných uchádzačov zasvätilo MK SR utorok 7. marca 2023. Verejnosti sa konkrétne predstavia so svojimi programami a na otázky zodpovedia manažér a právnik Boris Ažaltovič, dirigent Norbert Baxa či umelecký manažér, producent, zakladateľ festivalu Viva Musica! a niekdajší generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Štvoricu uzatvára dirigent  Miloslav Oswald. V zmysle smernice č. 9/2021 sa na verejnom vypočutí v Dvorane MK SR môže osobne zúčastniť aj verejnosť.  Navyše, možnosť má aj sledovaním živého prenosu na YouTube kanáli ministerstva a na facebookovom profile MK SR. Aký bude priebeh?

Historická budova SND / title
Historická budova SND, Foto: Silvia Mária Petrovits

Kandidáti sa verejnosti predstavia v nasledovnom poradí:

  • Norbert Baxa od 13:30 do 14:50,
  • Boris Ažaltovič od 15:00 do 16:20, 
  • Matej Drlička od 17:00 do 18:20 a
  • Miloslav Oswald v čase od 18:30 do 19:50 hod.

Každý uchádzač má k dispozícii maximálne 80 minút, z toho na prezentáciu svojho projektu najviac 20 minút a po pol hodine na otázky poradného orgánu a otázky verejnosti.

Adepti na štatutára nepredstavia len svoje plány, ale zodpovedajú aj na zvedavé otázky

Diváci a diváčky prostredníctvom priamej účasti a videoprenosu postupne spoznajú projekty rozvoja a riadenia SND, ktoré uchádzači predložili. Projekty rozvoja a riadenia SND aj s prezentáciami nájdete na podstránke procesu verejného vypočutia. Adepti odpovedia nielen na otázky poradného orgánu ministerky kultúry, ale aj verejnosti. Či už verejnosť prítomná vo Dvorane MK SR alebo sledujúca stream sa môže zapojiť do verejného vypočutia svojimi otázkami prostredníctvom elektronickej aplikácie Slido. Uchádzačom môžete klásť otázky nasledovným spôsobom:

  • do webového prehliadača zadajte www.slido.com,
  • za mriežku (#) vpíšte „snd_priezvisko“ kandidáta, ktorý začal prezentovať v tomto znení:
    snd_azaltovic; snd_baxa; snd_drlicka; snd_oswald;
  • vyplňte otázku a pošlite ju.
SND

V prípade, že verejnosť nevyužije celú polhodinu na kladenie otázok, poskytne sa tento čas navyše opäť členom poradného orgánu na položenie ďalších otázok.

Proces výberového konania štatutára SND ešte nekončí. Posledné slovo má ministerka kultúry

Po skončení verejného vypočutia bude poradný orgán hlasovať o uchádzačoch, ktorí nebudú odporúčaní ministerke ako vhodní kandidáti na obsadenie pozície generálneho riaditeľa SND. Mená úspešných uchádzačov, ktorí prešli tretím kolom, budú predložené ministerke, ktorá následne vyberie vhodného uchádzača. Zápisnicu z celého procesu verejného vypočutia aj s odôvodneniami rozhodnutia poradného orgánu, ako aj záznam z verejného vypočutia zverejní ministerstvo po skončení verejného vypočutia na vyššie uvedenej podstránke na webovom sídle ministerstva kultúry počas nasledujúcich 6 mesiacov.

Foto: Silvia Mária Petrovits, SND

Zdroj: MK SR

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »