Novinky

Verejné vypočutie uchádzačov o post generálneho riaditeľa SND prebieha v utorok 7.3.2023

SND

Ministerstvo kultúry SR hľadá nového štatutára pre Slovenské národné divadlo (SND). Proces výberového konania za ten čas pokročil. Adepti doručili svoje prihlášky aj s dokumentmi, a tak celý proces napredoval. V utorok 7. marca 2023 sa v priestoroch MK SR verejnosti predstavia štyria kandidáti na štatutárneho zástupcu SND.

Po odvolaní predošlého generálneho riaditeľa SND spustilo Ministerstvo kultúry SR ako zriaďovateľ Slovenského národného divadla nové výberové konanie, o čom sme vás pred časom informovali. Verejnému vypočutiu štvorice úspešných uchádzačov zasvätilo MK SR utorok 7. marca 2023. Verejnosti sa konkrétne predstavia so svojimi programami a na otázky zodpovedia manažér a právnik Boris Ažaltovič, dirigent Norbert Baxa či umelecký manažér, producent, zakladateľ festivalu Viva Musica! a niekdajší generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Štvoricu uzatvára dirigent  Miloslav Oswald. V zmysle smernice č. 9/2021 sa na verejnom vypočutí v Dvorane MK SR môže osobne zúčastniť aj verejnosť.  Navyše, možnosť má aj sledovaním živého prenosu na YouTube kanáli ministerstva a na facebookovom profile MK SR. Aký bude priebeh?

Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Historická budova SND, Foto: Silvia Mária Petrovits

Kandidáti sa verejnosti predstavia v nasledovnom poradí:

  • Norbert Baxa od 13:30 do 14:50,
  • Boris Ažaltovič od 15:00 do 16:20, 
  • Matej Drlička od 17:00 do 18:20 a
  • Miloslav Oswald v čase od 18:30 do 19:50 hod.

Každý uchádzač má k dispozícii maximálne 80 minút, z toho na prezentáciu svojho projektu najviac 20 minút a po pol hodine na otázky poradného orgánu a otázky verejnosti.

Adepti na štatutára nepredstavia len svoje plány, ale zodpovedajú aj na zvedavé otázky

Diváci a diváčky prostredníctvom priamej účasti a videoprenosu postupne spoznajú projekty rozvoja a riadenia SND, ktoré uchádzači predložili. Projekty rozvoja a riadenia SND aj s prezentáciami nájdete na podstránke procesu verejného vypočutia. Adepti odpovedia nielen na otázky poradného orgánu ministerky kultúry, ale aj verejnosti. Či už verejnosť prítomná vo Dvorane MK SR alebo sledujúca stream sa môže zapojiť do verejného vypočutia svojimi otázkami prostredníctvom elektronickej aplikácie Slido. Uchádzačom môžete klásť otázky nasledovným spôsobom:

  • do webového prehliadača zadajte www.slido.com,
  • za mriežku (#) vpíšte „snd_priezvisko“ kandidáta, ktorý začal prezentovať v tomto znení:
    snd_azaltovic; snd_baxa; snd_drlicka; snd_oswald;
  • vyplňte otázku a pošlite ju.
SND

V prípade, že verejnosť nevyužije celú polhodinu na kladenie otázok, poskytne sa tento čas navyše opäť členom poradného orgánu na položenie ďalších otázok.

Proces výberového konania štatutára SND ešte nekončí. Posledné slovo má ministerka kultúry

Po skončení verejného vypočutia bude poradný orgán hlasovať o uchádzačoch, ktorí nebudú odporúčaní ministerke ako vhodní kandidáti na obsadenie pozície generálneho riaditeľa SND. Mená úspešných uchádzačov, ktorí prešli tretím kolom, budú predložené ministerke, ktorá následne vyberie vhodného uchádzača. Zápisnicu z celého procesu verejného vypočutia aj s odôvodneniami rozhodnutia poradného orgánu, ako aj záznam z verejného vypočutia zverejní ministerstvo po skončení verejného vypočutia na vyššie uvedenej podstránke na webovom sídle ministerstva kultúry počas nasledujúcich 6 mesiacov.

Foto: Silvia Mária Petrovits, SND

Zdroj: MK SR

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »