„Zabíjanie draka“ – tento príznačný názov si pre svoj čerstvý dokumentárny film zvolil režisér a rozhlasový redaktor Václav Müller. Snímka s podtitulom „Prvých 100 dní ruskej agresie na Ukrajine pohľadom unikátnej malej scény v Prahe“ reflektuje nielen súčasné politické udalosti, ale je zároveň sondou do činnosti pražského Divadla MA.
Hlavná dejová línia filmu Zabíjanie draka sleduje tohtoročné aprílové a májové predstavenia súboru, ktoré sprevádzali rozhovory a úvahy jeho členov. Dej posúva rozhlasové spravodajstvo o dianí na Ukrajine, ktorého obsah je takmer totožný s obsahom hier! Vedľajšie linky filmu odkazujú na výstavu v Art Wall Gallery, nazvanú Reportáže z vojny od ukrajinských umelcov priamo zasiahnutých v boji, ďalej na príbeh utečenky z Ukrajiny s ruským pasom, a na prácu právnika, ktorý pomáha všetkým obetiam vojny bez ohľadu na ich národnosť.
Predpremiéra v Divadle MA
Pozrieť si predpremiéru filmu pozýva 20. októbra 2022 domovská scéna Divadla MA, sídliaceho na Žitnej ulici 41. Projekcia filmu sa začína o 19.30 hod. a vstupenky zakúpite v sieti GoOut. Premiérove „Zabíjanie draka“ uvedie v novembri Festival stredoeurópskeho filmu v Mestskej knižnici na Mariánském náměstí v Prahe.
Keď sa hry realitou stali
Kto už v minulosti navštívil komornú scénu Divadla MA, vie dobre, že vo svojom repertoáru reflektuje stret objektívnej reality s vojenskými dezinformáciami a súboj empirickej racionality s ideologickým vymývaním mozgov (Zabít draka, Adresát neznámý). Súbežnými témami sú emigrácie z dôvodu vojen a ekonomických kríz (Buenos Aires, vystupte!) a hľadanie vnútornej slobody v neľudských podmienkach (Gramofon).
„Veľkú zásluhu na vzniku filmu „Zabíjanie draka“ zohrala náhoda. Niekedy v lete 2021 som išiel okolo Divadla MA v Žitné 41 a všimol som si plagát, ktorý pozýval na letné predstavenie v Grébovce. Zaujímavé prostredie, hry s aktuálnym obsahom, a ako som vzápätí zistil, charizmatická zakladateľka divadla Marianna Arzumanová. Natočil som teda s Mariannou rozhovor do rozhlasu a tým to na tú chvíľu skončilo. Na konci februára 2022 ale Rusko napadlo Ukrajinu a propaganda a dezinformačná špirála sa rozbehli na plné obrátky. Hry Divadla MA sa naraz stali skutočnosťou. Správy, ktoré čítam v rádiu, potvrdzovali svojimi príbehmi jednotliví členovia súboru. Príbehy o stretu generácií v pohľadu na vojnu, o rozkoloch v rodinách, medzi blízkymi,“ popisuje okolnosti vzniku snímky jej autor a režisér Václav Müller.
Divadlo MA má medzinárodný súbor
Zakladateľka a riaditeľka divadla, Marianna Arzumanová je súčasne protagonistkou filmu. Marianna je ruská umelkyňa, herečka a tanečnica, ktorá odišla z Moskvy už v roku 2000, po nástupu Putina k moci. Desať rokov pôsobila ako redaktorka Rádia Slobodná Európa v Moskve a potom v Prahe. Zároveň hľadala cestu späť k divadlu, ktoré v pôvodnej vlasti opustila krátko po zrode sľubnej hereckej kariéry. V roku 2013 režírovala svoju prvú pražskú premiéru Buenos Aires, vystupte! Súbor Divadla MA hral v Prahe na rôznych scénach, napríklad v Divadle na Prádle či v Divadle v Celetné. V roku 2020 založilo Divadlo MA vlastnú scénu, ktorá sídli v Žitné ulici 41. Jeho členmi sú Rusi, Ukrajinci, Slováci, Česi a ďalšie národnosti.
Zabiť draka v každom z nás
„Spojenie slov zabíjanie draka je pre mňa veľmi trefné. Ukazuje totiž na proces a my sme bohužiaľ v procese. Hra od Jevgenija Švarca sa pôvodne volá Drak. V závere hry hlavný hrdina Lancelot vraví: ‚Nestačí zabiť draka, musíme zabiť draka v každom z nich‘, a ukazuje pritom na ľudí. Václav podľa mňa veľmi trefne film nazval „Zabíjení draka“, pretože sme v dlhom procese, ktorý nevieme, ako skončí, ale budeme dúfať, že sa nám podarí zmeniť spôsob myslenia aspoň u nás samotných,“ podotýka Marianna Arzumanová, ktorá vznik a výslednú podobu snímky ďalej hodnotí: „Proces natáčania dokumentu bol pre mňa veľmi inšpirujúci. A keď som ho videla hotový, veľmi ma dojal. Samozrejme pre mňa samotnú moje hry nevyznievajú tak silne ako na začiatku a nedojímajú ma tak, ako keď som začínala daný materiál spracovávať. Teraz som vďaka dokumentu svoje hry videla i z perspektívy diváka, za čo som veľmi vďačná. Pri pohľade na súčasnú situáciu vnímam, aké zaujímavé a trefné paralely film obsahuje a ako sa podarilo Václavovi zachytiť tých prvých sto dní vojny a emócie členov súboru i ostatných aktérov, ktoré boli na jar tak čerstvé. Zachytil emocionálny okamih, kedy sme sa snažili zmieriť s tým, že tu máme opäť vojnu, v tak krátkom odstupe od 2. svetovej… V tom je dokument unikátny.“
Vznik filmu Zabíjanie draka poznačila tragédia
Vznik filmu bohužiaľ poznamenala tragická udalosť, a to úmrtie kameramana a producenta Ondřeja Tučka: „Bol to pre mňa šok, keď som dostal správu, že kameraman a producent filmu Ondřej Tuček koncom septembra náhle zomrel. Počas čakania na výsledok postprodukčných prác v Štúdiu Pokrok sme mali pracovnú pauzu. Keď sa ale ani po nej dlho neozval, začal som mať obavy, že sa stalo niečo vážne. Bohužiaľ obavy boli na mieste. Je mi to, a celému štábu, veľmi ľúto. Našťastie sa dokončenia filmu ako koproducent veľmi rýchle ujal Ondřejov synovec Mikoláš Tuček. Predpremiéra v Divadle MA sa tak môže konať 20. októbra, podľa pôvodného plánu. So stálou spomienkou na Ondřeja!,“ uzatvára Václav Müller.
Zdroj: Divadlo MA
Redakciu informovala Barbora Dušková, PR Divadla MA