Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie spoznáme počas slávnostného vyhlásenia víťazov už 18. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky počas vernisáže výstavy Bienále divadelnej fotografie.

Po pandemickej 2-ročnej prestávke je tu opäť Bienále divadelnej fotografie. Divadelný ústav vyhlásil tento rok už piaty ročník tejto súťaže spolu s partnerom Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Aktuálny ročník s ohľadom na pandemickú pauzu v sebe zahŕňa aj fotografie od divadelnej sezóny 2018/2019. Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu a taktiež, aby určila víťazov súťaže. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v trojici kategórií. Samostatný segment tvorila študentská sekcia. Hodnotiaca komisia udelila štyri ceny – Grand Prix2. a 3. miesto a Študentskú cenu. Výsledky súťaže budú oficiálne vyhlásené na slávnostnej vernisáži dňa 18. 10. 2022 o 17.00 hod. v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR.

Bienále divadelnej fotografie odmeňuje profesionálov i študentské talenty

Súťaž Bienále divadelnej fotografie organizuje a vyhlasuje Divadelný ústav už od roku 2010.  Jej cieľom je verejnosti predstaviť divadelnú fotografiu ako svojbytný umelecký druh. Snaží sa zvýšiť o nej všeobecné povedomie a súčasne prezentáciou fotografických diel a ich autorov vytvoriť prostredie na odbornú konfrontáciu. Je otvorené všetkým profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v kategóriách inscenačná fotografia, portrét či dokumentárna fotografia. Špeciálnu sekciu tvorí študentská divadelná fotografia, realizovaná v spolupráci s Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Určená je pre študentky a študentov konzervatórií, stredných odborných a vysokých škôl. Vytvára predpoklad na významné formovanie tohto segmentu divadelnej dokumentácie do budúcna.

Laureátov spoznáme počas vernisáže

Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu, ktorá podujatie tradične sprevádza. A samozrejme, aby určila víťazov súťaže. Tento rok mohli fotografky a fotografi prihlasovať svoje práce v sekciách divadelný portrét, dokumentárna séria a divadelná inscenácia. Hodnotiaca komisia následne vybrala fotografie pre výstavu a vybrala víťazov. Ceny tohto ročníka sa udeľujú v týchto kategóriách Grand Prix, 2. Miesto, 3. Miesto a Študentská cena. Hlavnou cenou Bienále pre profesionálnych fotografov je cena Grand Prix Bienále divadelnej fotografie. Víťaz tejto ceny získa finančnú odmenu vo výške 1 000 € a možnosť uskutočnenia samostatnej výstavy2. a 3. miesto a Študentská cena sú odmenené vecnou cenou od spoločnosti CEWE.

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Vernisáž výstavy najlepších fotografií Bienále divadelnej fotografie spojená so slávnostným vyhlásením laureátov cien Bienále divadelnej fotografie 2022 sa uskutoční 18. októbra 2022 o 17.00 hod. vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Výstava fotografií, ktorá Bienále sprevádza, vytvára prehľadné vizuálne svedectvo o divadelnej produkcii na Slovensku. Výstavu kurátorsky pripravila Michaela Hučko Pašteková. Pozrieť si ju môžete do 20. novembra 2022.

 

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Ing. Jana Dugasová,PR manažérka Divadelného ústavu

*** aktualizácia 2022-10-16 (smp) ***

One thought on “Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie”

Comments are closed.

Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)
Divadlo News PR

DAB pripravuje novú hudobnú inscenáciu Zlatá lýra

Nitrianske Divadlo Andreja Bagara pripravuje novú hudobnú inscenáciu. Okrem víťazných hitov slávneho festivalu hra Zlatá lýra ponúkne divákom osudy ich interpretov a obraz doby, v ktorej žili. Tvorbe samotnej inscenácie predchádzalo náročné štúdium dobových dokumentov i archívov ŠtB. Nová hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez […]

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly Folklór Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou na prelome marca a apríla?

Týždeň na prelome marca a apríla praje divadlu, hudbe i výtvarnému umeniu. TOTO sú naše tipy kam za kultúrou počas najbližších dní! Nemôžeme opomenúť našu tradíciu, a tak v novom týždni prinášame nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Kam za kultúrou? Týždňu kraľuje Deň divadla, viaceré premiéry, festival či koncerty v sviatočnom duchu. Odhaľte ich […]

Read More
Translate »