Novinky

Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie spoznáme počas slávnostného vyhlásenia víťazov už 18. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky počas vernisáže výstavy Bienále divadelnej fotografie.

Po pandemickej 2-ročnej prestávke je tu opäť Bienále divadelnej fotografie. Divadelný ústav vyhlásil tento rok už piaty ročník tejto súťaže spolu s partnerom Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Aktuálny ročník s ohľadom na pandemickú pauzu v sebe zahŕňa aj fotografie od divadelnej sezóny 2018/2019. Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu a taktiež, aby určila víťazov súťaže. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v trojici kategórií. Samostatný segment tvorila študentská sekcia. Hodnotiaca komisia udelila štyri ceny – Grand Prix2. a 3. miesto a Študentskú cenu. Výsledky súťaže budú oficiálne vyhlásené na slávnostnej vernisáži dňa 18. 10. 2022 o 17.00 hod. v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR.

Bienále divadelnej fotografie odmeňuje profesionálov i študentské talenty

Súťaž Bienále divadelnej fotografie organizuje a vyhlasuje Divadelný ústav už od roku 2010.  Jej cieľom je verejnosti predstaviť divadelnú fotografiu ako svojbytný umelecký druh. Snaží sa zvýšiť o nej všeobecné povedomie a súčasne prezentáciou fotografických diel a ich autorov vytvoriť prostredie na odbornú konfrontáciu. Je otvorené všetkým profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v kategóriách inscenačná fotografia, portrét či dokumentárna fotografia. Špeciálnu sekciu tvorí študentská divadelná fotografia, realizovaná v spolupráci s Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Určená je pre študentky a študentov konzervatórií, stredných odborných a vysokých škôl. Vytvára predpoklad na významné formovanie tohto segmentu divadelnej dokumentácie do budúcna.

Laureátov spoznáme počas vernisáže

Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu, ktorá podujatie tradične sprevádza. A samozrejme, aby určila víťazov súťaže. Tento rok mohli fotografky a fotografi prihlasovať svoje práce v sekciách divadelný portrét, dokumentárna séria a divadelná inscenácia. Hodnotiaca komisia následne vybrala fotografie pre výstavu a vybrala víťazov. Ceny tohto ročníka sa udeľujú v týchto kategóriách Grand Prix, 2. Miesto, 3. Miesto a Študentská cena. Hlavnou cenou Bienále pre profesionálnych fotografov je cena Grand Prix Bienále divadelnej fotografie. Víťaz tejto ceny získa finančnú odmenu vo výške 1 000 € a možnosť uskutočnenia samostatnej výstavy2. a 3. miesto a Študentská cena sú odmenené vecnou cenou od spoločnosti CEWE.

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Vernisáž výstavy najlepších fotografií Bienále divadelnej fotografie spojená so slávnostným vyhlásením laureátov cien Bienále divadelnej fotografie 2022 sa uskutoční 18. októbra 2022 o 17.00 hod. vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Výstava fotografií, ktorá Bienále sprevádza, vytvára prehľadné vizuálne svedectvo o divadelnej produkcii na Slovensku. Výstavu kurátorsky pripravila Michaela Hučko Pašteková. Pozrieť si ju môžete do 20. novembra 2022.

 

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Ing. Jana Dugasová,PR manažérka Divadelného ústavu

*** aktualizácia 2022-10-16 (smp) ***

One thought on “Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »