Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie spoznáme počas slávnostného vyhlásenia víťazov už 18. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky počas vernisáže výstavy Bienále divadelnej fotografie.

Po pandemickej 2-ročnej prestávke je tu opäť Bienále divadelnej fotografie. Divadelný ústav vyhlásil tento rok už piaty ročník tejto súťaže spolu s partnerom Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Aktuálny ročník s ohľadom na pandemickú pauzu v sebe zahŕňa aj fotografie od divadelnej sezóny 2018/2019. Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu a taktiež, aby určila víťazov súťaže. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v trojici kategórií. Samostatný segment tvorila študentská sekcia. Hodnotiaca komisia udelila štyri ceny – Grand Prix2. a 3. miesto a Študentskú cenu. Výsledky súťaže budú oficiálne vyhlásené na slávnostnej vernisáži dňa 18. 10. 2022 o 17.00 hod. v priestoroch Dvorany Ministerstva kultúry SR.

Bienále divadelnej fotografie odmeňuje profesionálov i študentské talenty

Súťaž Bienále divadelnej fotografie organizuje a vyhlasuje Divadelný ústav už od roku 2010.  Jej cieľom je verejnosti predstaviť divadelnú fotografiu ako svojbytný umelecký druh. Snaží sa zvýšiť o nej všeobecné povedomie a súčasne prezentáciou fotografických diel a ich autorov vytvoriť prostredie na odbornú konfrontáciu. Je otvorené všetkým profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku, ktorí vo svojej tvorbe reflektujú slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách. V tomto ročníku sa mohli prihlásení fotografi zúčastniť zápolenia v kategóriách inscenačná fotografia, portrét či dokumentárna fotografia. Špeciálnu sekciu tvorí študentská divadelná fotografia, realizovaná v spolupráci s Katedrou fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Určená je pre študentky a študentov konzervatórií, stredných odborných a vysokých škôl. Vytvára predpoklad na významné formovanie tohto segmentu divadelnej dokumentácie do budúcna.

Laureátov spoznáme počas vernisáže

Hodnotiaca komisia sa stretla začiatkom septembra, aby z prihlásených prác vybrala to najlepšie na prezentačnú výstavu, ktorá podujatie tradične sprevádza. A samozrejme, aby určila víťazov súťaže. Tento rok mohli fotografky a fotografi prihlasovať svoje práce v sekciách divadelný portrét, dokumentárna séria a divadelná inscenácia. Hodnotiaca komisia následne vybrala fotografie pre výstavu a vybrala víťazov. Ceny tohto ročníka sa udeľujú v týchto kategóriách Grand Prix, 2. Miesto, 3. Miesto a Študentská cena. Hlavnou cenou Bienále pre profesionálnych fotografov je cena Grand Prix Bienále divadelnej fotografie. Víťaz tejto ceny získa finančnú odmenu vo výške 1 000 € a možnosť uskutočnenia samostatnej výstavy2. a 3. miesto a Študentská cena sú odmenené vecnou cenou od spoločnosti CEWE.

Slávnostné vyhlásenie víťazov 5. ročníka súťaže Bienále divadelnej fotografie

Vernisáž výstavy najlepších fotografií Bienále divadelnej fotografie spojená so slávnostným vyhlásením laureátov cien Bienále divadelnej fotografie 2022 sa uskutoční 18. októbra 2022 o 17.00 hod. vo Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Výstava fotografií, ktorá Bienále sprevádza, vytvára prehľadné vizuálne svedectvo o divadelnej produkcii na Slovensku. Výstavu kurátorsky pripravila Michaela Hučko Pašteková. Pozrieť si ju môžete do 20. novembra 2022.

 

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Ing. Jana Dugasová,PR manažérka Divadelného ústavu

*** aktualizácia 2022-10-16 (smp) ***

One thought on “Už čoskoro spoznáme víťazov Bienále divadelnej fotografie”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »