
Bratislavské Štúdio 12 pozýva tento týždeň na premiéru. Už v posledný májový utorok uvedie premiéru novej inscenácie V reči stromu pochádzajúcej z pera Doda Gombára. Režisérsky sa jej ujala Alena Weisel Lelková a v predstavení účinkujú Lucia Hurajová, Jana Oľhová a Ján Dobrík.
Čo hovorí človek o prírode? A čo by povedal svet stromov okolo nás, ak by sme ich nechali prehovoriť? Odpovede ponúkne nová inscenácia V reči stromu, ktorá bude mať premiéru 27. mája 2025. Štúdio 12 na Jakubovom námestí v Bratislave privíta divákov na novinke, ktorá poetickým jazykom prehovorí o vzťahu človeka a krajiny. Pod vedením režisérky Aleny Weisel Lelkovej sa predstavia herečky Lucia Hurajová, Jana Oľhová a herec Ján Dobrík.

Štúdio 12 prichádza s hrou Doda Gombára
Autorom hry je Dodo Gombár, renomovaný režisér tvoriaci na popredných slovenských, českých i európskych divadelných scénach, dramaturg, scenárista a autor viacerých oceňovaných divadelných hier. Podľa tvorivého tandemu dramaturgičky Veroniky Kolejákovej a režisérky Aleny Weisel Lelkovej prináša dôležitú tému spolužitia medzi človekom a všetkým, čo ho v prostredí prírody obklopuje.

Poetickým jazykom o vzťahu človeka a krajiny
Prináša intímny a zároveň univerzálny príbeh muža a „jeho“ stromu – starej jablone, popri ktorej v rodičovskom dome na vidieku, obklopenom sadom, vyrastal. „Dodo Gombár s chirurgickou presnosťou trafil nerv mojej environmentálnej úzkosti, ktorú v súvislosti so svojimi deťmi a ich budúcnosťou pociťujem dlhší čas. Nie je to dramatický text v pravom zmysle slova a tlmočiť tú poéziu, nehu, smútok, krásu a bolesť je pre nás výzvou. V Štúdiu 12, kde som ako režisérka začínala a vnímam ho stále ako ostrov tvorivej slobody bez limitov, bol však pre mňa jednoznačnou voľbou,“ povedala A. Weisel Lelková.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Autor D. Gombár približuje, v čom je text preňho osobný: „Pri písaní som spojil, aspoň som sa o to snažil, niekoľko perspektív. Akýsi fundamentálny vnem krajiny, ktorá obklopovala moje detstvo, mladosť, bola jednou z nich. To je, samozrejme, hlboko osobný rozmer. Jednou z ďalších rovín bola určitá skepsa z vývoja nášho vzťahu k zemi, k pôde, prírodným zdrojom. Spochybnenie drastickej potreby človeka dobývať všetko nedobytné. V prelínaní týchto vrstiev už potom naplno pracovala fikcia a fabulácia, ale, povedal by som, prazáklad vychádza z hmatateľných zážitkov či vnemov.“
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Ako uvádza inscenačný tím, na pozadí chátrajúceho vzťahu manželskej dvojice v kríze a pokusu o jeho záchranu sa v príbehu zrkadlí vzťah ľudí k spustošenej krajine, podriadenej často necitlivo potrebám ľudí. Tvorcovia pozývajú diváctvo na chvíľu sa zastaviť v čase, zahĺbiť sa do slov, zvukov, obrazov a preskúmať vlastné hlboko zapustené korene. Nájsť si svoju vlastnú cestu k nádeji na život v blízkom kontakte s prírodou, s ktorou sme organicky spojení.
Premiéra už dnes
Text dramatika D. Gombára je súčasťou zborníka hier Green Drama, ktorý v roku 2020 vydal Divadelný ústav. V projekte zameranom na preskúmanie možností eko-dramaturgie v súčasnom divadle vytvorilo divadelné hry 15 autorov a autoriek. V roku 2021 vyšla zbierka i v angličtine v rámci edície Slovenská dráma v preklade. Premiéra hry je naplánovaná na 27. mája a prvá repríza inscenácie sa na doskách Štúdia 12 uskutoční 23. júna 2025.

PR, Divadelný ústav, www.theatre.sk
Foto / zdroj: TS Divadelný ústav