Novinky

Štartuje festival Nová dráma / New Drama 2022

Nová dráma/New Drama 2022

Mesiac máj je nielen lásky čas. Tradične sa spája aj s festivalom Nová dráma/New Drama. Ten najbližší štartuje už tento týždeň. V poradí 18. ročník festivalu sa uskutoční v dňoch 16. – 21. mája. Aj tento raz prináša skvelý hlavný program. Celkom deviatku inscenácií, semináre i festivalové ocenenia. Nemenej zaujímavý je aj sprievodný program so zahraničnou účasťou.

Osemnásty ročník festivalu Nová dráma je už tu. Jeho organizátori pripravili zaujímavú dramaturgiu. Predstavia deviatku inscenácií. Tie zabojujú o hlavnú cenu za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama. O víťazovi rozhodne ako obvykle medzinárodná porota. Účastníci seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru, udelia Cenu študentskej poroty. Inscenáciu, ktorá získa najviac diváckych hlasov, ovenčia Cenou bratislavského diváka. Ceny odovzdajú počas slávnostného ceremoniálu na záver festivalu 21. mája 2022.

Nová dráma 2022 bude v znamení Ukrajiny

Nie je jednoduché chystať divadelný festival, keď viete, že vaši kolegovia za východnými hranicami krajiny prežívajú vojnovú katastrofu. Je na dosah, na dotyk, tak blízko, že sa viete vžiť do ich trápenia a prežívať spolu s nimi každodenné utrpenie. Na festivale si vypočujeme ich príbehy v interpretácii našich slovenských dramatikov – Dramatici dramatikom (SK – UA). Tri mesiace vojnovej katastrofy prehodnotili naše hodnoty. Určite sa odrazia aj v našej tvorbe. Tento ročník festivalu však prináša aj postpandemické pocity a otázky cancel culture – kultúry vymazávania, ktorá obmedzuje osobnú slobodu tvorcu, právo sa vyjadriť. Stretať sa budeme aj na diskusiách, scénických čítačkách, prednáškach, masterclass, programovej sekcii Focus Rakúsko... pokúsime sa uvažovať iba v intenciách SLOBODY a hodnôt, ktoré prináša,“ hovorí riaditeľka festivalu Vladislava Fekete.

Dramatici dramatikom / Nová dráma 2022

Bratislavské dotyky s festivalom

Festival sa bude konať 16. – 21. mája 2022 v bratislavských divadelných priestoroch. Ovládne nielen stále miesta ako sú A4 – priestor nezávislej kultúry, Štúdio 12, SND či CO kryt Divadla P. O. Hviezdoslava. Prvýkrát využije divadelný priestor Novej scény. Odohrá sa tu inscenácia Mestského divadla Žilina Naše fotky. K novým miestam patria aj Výskumný ústav zváračský, Rakúske kultúrne fórum a Action Park Čunovo.

Na návštevníkov čaká bohatý program

Prehliadka nominovaných divadelných inscenácií bude, tak ako každý ročník, doplnená aj o sprievodný program. Okrem tradičných podujatí sa návštevníci festivalu môžu tešiť aj na podujatie venované súčasnej rakúskej dráme v programovej sekcii Focus. Patrónom tohto ročníka je nemecký režisér a dramatik Falk Richter, ktorý povedie aj masterclass pre slovenských divadelníkov. „Aj tento rok bude hlavný program doplnený o niekoľko sprievodných podujatí. Kľúčovým sa stane reťazové inscenované čítanie hier súčasných ukrajinských autoriek a autorov slovenskými dramatičkami a dramatikmi s cieľom podpory mieru, pokoja a ukončenia vojnových operácií u našich východných susedov. Doplnenie tejto témy prinesie aj medzinárodná konferencia, ktorú Divadelný ústav chystá v spolupráci s najstaršou divadelnou sieťou na svete – ITI Worldwide na tému Contemporary Freedom and the New Crisis of Theatre Between Ideological Extremism and the ‘Cancel Culture’/Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Najväčšie ťaháky festivalu Nová dráma/New Drama 2022

Tohtoročný festival Nová dráma/New Drama 2022? má ťahákov viac než dosť. Zúčastnia sa ho uznávaní tvorcovia slovenského divadla.  Nechýba ani združenie Debris Company, ktoré získalo Grand Prix Nová dráma/New Drama 2018. Za zmienku stojí režijný debut Zuzany Fialovej Generácia Z – Krása nevídaná.  Hudobných nadšencov poteší v Činohre SND predstavenie venovanej rockovej legende The Rolling Stones Kým prídu Stouni

Alexander Bárta (Bezpečnostný) & Robert Roth (Stoun) v inscenácii Činohry SND Kým prídu Stouni.
Alexander Bárta (Bezpečnostný) & Robert Roth (Stoun) v inscenácii Činohry SND Kým prídu Stouni. Zdroj: SND

Sprievodné podujatia

Otvorenia festivalu sa zúčastnia ukrajinská dramatička a scenáristka Natalie Vorožbyt a Falk Richter, nemecký dramatik a patrón 18. ročníka festivalu.  Práve on bude mať na festivale masterclass. Dozviete sa, ako tvorí a rozmýšľa medzinárodne najvplyvnejší nemeckojazyčný divadelník Falk Richter.

Patrónom tohto ročníka festivalu Nová dráma je nemecký režisér a dramatik Falk Richter
Patrónom tohto ročníka festivalu Nová dráma je nemecký režisér a dramatik Falk Richter. Zdroj: novadrama.sk

Zaujímavým bodom programu 17.5.2022Dramatici dramatikom (SK – UA). Teda čítanie úryvkov ukrajinských hier slovenskými dramatikmi.  Chcú tým svetu vyslať jasný odkaz o pevnej súdržnosti, ľudskosti a o bezhraničnej vzájomnej podpore, ktorá stále existuje, a to nielen medzi umelcami, ale hlavne medzi ľuďmi.

Myslia aj na mladých

Lákadlom pre mladých bude mnoho nezávislých divadelných zoskupení, ktoré spracovávajú súčasné témy: Ponížení a krvilační, Roľa, Prevádzači či Spaľovačka. Festival uzavrie performatívna inštalácia Zánik západu s populárnou slovenskou herečkou Táňou Pauhofovou.

Najlepší súčasný slovenský a český dramatický text – DRÁMA 2021

Rakúske kultúrne fórum pripravilo festivalovému publiku zaujímavú prednášku – Theory event. Prednášať bude rakúsky dramatik Bernhard Studlar o súčasnej rakúskej dráme a divadle v rámci sekcie Focus Rakúsko. Na pláne je aj Medzinárodná konferencia pod patronátom ITI Worldwide. Bude na tému Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania. K festivalu tradične patria aj diskusie. Zaujímavou bude práve diskusia s dramaturgickou radou o súťažných inscenáciách s názvom Ako sa nestať obeťou zániku?  A čerešničkou na torte bude vyhlásenie finalistov 22. ročníka súťaže o najlepší súčasný slovenský a český dramatický text – DRÁMA 2021. Do 22. ročníka súťaže DRÁMA 2021 prijali 46 súťažných dramatických textov. Z toho 33 dramatických textov bolo v slovenskom a 13 textov v českom jazyku.

Mená finalistov už poznáme

Porota súťaže DRÁMA 2021 vybrala finálovú trojicu:

  • Jakub Čermák: Očistec si zaslouží každý
  • Tomáš Hájek: Sammuma
  • Dominik Reisel: Ľudia nikdy nezomrú

Čo trápi dramatikov?

Venovať sa im bude Trojboj, ktorý pripravujú profesionálni divadelní tvorcovia. Uskutoční 21. mája 2022 o 15.00 hod. v Modrom salóne Slovenského národného divadla v Bratislave. Režisérom Trojboja bude tento rok etablovaný divadelný režisér a umelecký šéf Divadla Jána Palárika v Trnave, Juraj Bielik. Na Trojboji sa snažia mladí divadelní tvorcovia zviditeľniť a predstaviť svoju tvorbu. Ak chcete vedieť, aké témy rezonujú u dramatikov, určite  navštívte inscenované čítanie finálových textov súťaže DRÁMA 2021.

Aký má Nová dráma/New Drama 2022 program?

Zdroj: Nová dráma 2022

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »