Novinky

ODPORÚČAME: Spišské divadlo premiéruje hru Klub hypochondrov

Spišské divadlo

Sme všetci chorí? Alebo je chorý celý svet? Alebo sme všetci hypochondri? A kde sa môže skončiť zdravý životný štýl? Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, ako prvé na Slovensku uvádza satirickú komédiu súčasnej autorky Meggie W. Wrighttovej Klub hypochondrov. Celoslovenská premiéra je naplánovaná na piatok 10. marca o 19-tej hodine.

Pod tajomným pseudonymom Meggie W. Wrighttová sa skrýva 67-ročná poľská herečka a autorka Magdalena Wołłejko, ktorá sa špecializuje na komediálne hry a frašky. Jej kultová komédia Klub hypochondrov mala premiéru presne pred dvadsiatimi rokmi, v roku 2003. Teraz prichádza aj na slovenské divadelné dosky. V celoslovenskej premiére ju už v piatok 10.3.2023 uvedie Spišské divadlo ako piatu premiéru v aktuálnej 32. divadelnej sezóne. Od septembra uviedlo Spišské divadlo drámu Pani Bovaryová, komornú hru Kontrakt a komédie Všetko o ženách a Lá-á-á-ska. Do konca sezóny pripravuje ešte Rozprávky z krivého zrkadla (Andersenove rozprávky), komédiu Meno a inscenáciu Kubo (po špiski), v ktorej sa ako hosťujúci herec predstaví Marián Labuda ml.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Kde sa môže skončiť zdravý životný štýl? Odpovede prináša Klub hypochondrov

V stredobode satirického ostria tejto hry je naša fascinácia zdravým životným štýlom. Všetci sa usilujeme sledovať aktuálne trendy, udržiavať sa vo forme, byť fit a zdravý. Z každej strany k nám doliehajú rady, aké výživové doplnky by sme mali užívať, ako by sme mali cvičiť, čo by sme mali a nemali jesť… Na druhej strane nás takmer neprestajne ovláda panický strach z ochorenia, permanentná hystéria z možnej nákazy, snaha o hygienicky nezávadné prostredie. Pri najmenšej nepohode si na internete vyhľadávame príznaky a čítame články o smrteľných chorobách.

Klub hypochondrov / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Ústredná trojica hypochondrických priateľov – (zľava) Mikuláš Macala ako Ken, Pavol Gmuca ako Leo a Filip Štrba ako Tom v novinke Spišského divadla Klub hypochondrov. Foto: Vlastimil Slávik/Spišské divadlo

Vo výbornej komédii Meggie W. Wrighttovej sledujeme troch kultivovaných šarmantných štyridsiatnikov, ktorých postihla kríza stredného veku a hypochondria. Hlavní hrdinovia – Ken, Leo a Tom v dôsledku rôznych životných peripetií žijú v jednom byte a sú posadnutí svojím vzhľadom a zdravotným stavom natoľko, že to hraničí s absurdnosťou. Sled vtipných situácií a nedorozumení sa začne, keď sa chystajú spoločne osláviť štyridsiate narodeniny jedného z nich. Zámena oblekov v čistiarni prinesie zmätok a na scéne sa postupne objavujú ich blízki.

Hra, ktorá reflektuje reálie dneška

Na spoluprácu na tejto inscenácii si Spišské divadlo pozvalo režiséra Michala Náhlíka, ktorý je neoddeliteľne spojený s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove. Dramaturgom predstavenia je Michal Babiak. O scénu, ktorá sa odohráva v jedinom priestore – v obývačke a o kostýmy sa postarala Anita Szökeová.

Klub hypochondrov / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Pavol Gmuca ako Leo a Mikuláš Macala ako Ken v komédii Klub hypochondrov. Foto: Vlastimil Slávik/Spišské divadlo

„Cieľom divadla je prinášať témy a problémy, ktoré sa v aktuálnom kontexte javia ako naliehavé. V neposlednom rade naším zámerom bolo priniesť do kultúrneho a umeleckého prostredia dielo, ktoré ešte nebolo inscenované a obohatiť ponuku v celonárodnom prostredí. Vychádzajúc z premisy, že divadlá s regionálnou pôsobnosťou by nemali byť iba priestorom, v ktorom sa uvádzajú len osvedčené tituly z väčších divadiel, aj Spišské divadlo si dáva za úlohu byť priestorom tvorivého hľadania a objavovania novej dramatiky, ktorá plnohodnotne reflektuje otázky a dilemy súčasného sveta,“ komentuje výber inscenácie dramaturg Michal Babiak.

Klub hypochondrov / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Denisa Macalová Ďuratná si v novinke Spišského divadla Klub hypochondrov zahrala hysterickú Kenovu manželku a Filip Štrba kultivovaného štyridsiatnika Toma. Foto: Vlastimil Slávik/Spišské divadlo

Ústrednú trojicu priateľov stvárnili Mikuláš Macala ako Ken, Pavol Gmuca ako Leo a Filip Štrba ako Tom. Denisa Macalová Ďuratná hrá Kenovu hysterickú manželku a jej výbušného milenca a plastického chirurga Vita zase Mikuláš Dzurík. V úlohe Leovho zakomplexovaného priateľa Bena sa predstaví Peter Gedeon. V druhej ženskej úlohe, ktorú predstavuje Tomova naivná priateľka Gina, diváci uvidia Máriu Čičvarovú.

Klub hypochondrov / Spišské divadlo / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Klub hypochondrov v Spišskom divadle – tím hercov a režisér Michal Náhlík (horný rad, štvrtý zľava). Foto: Vlastimil Slávik/Spišské divadlo

Hlavným partnerom inscenácie Klub hypochondrov je Fond na podporu umenia, partnerom inscenácie je BENU lekáreň.

TS, Spišské divadlo

Foto: Vlastimil Slávik / Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »