
Spišské divadlo prináša v ostatnú májovú stredu večer do priestorov divadelného Štúdia záverečný literárno-hudobný večer Mila Kráľa v tejto divadelnej sezóne. Milo Kráľ v Štúdiu Spišského divadla víta za každým zaujímavých hostí. Jeho pozvanie na ten dnešný prijala regionálna historička Ružena Kormošová, ktorá bádanie dejín označuje ako detektívku.
Spišské divadlo, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, pripravuje posledný literárno-hudobný večer To tu ešte nebolo v aktuálnej divadelnej sezóne. Bude venovaný Spišu a jeho fascinujúcej histórii. História nie sú len fakty, ale hlavne príbehy ľudí. Hostkou Mila Kráľa bude tentoraz historička, ktorá objavuje biele miesta Spiša. Ružena Kormošová je regionálnou historičkou, ktorá historické výskumy označuje ako detektívku.

Poslednú májovú stredu, 28. mája, privíta hostiteľ večera Milo Kráľ emeritnú gymnaziálnu dejepisárku a regionálnu historičku, ktorá sa vo svojich dielach zameriava na históriu Spiša, Ruženu Kormošovú. Ako autorka, spoluautorka a zostavovateľka má za sebou 30 kníh a viac ako 60 rôznych odborných štúdií a článkov. Za poznaním histórie podnikla cesty do Francúzska, Dánska, Nemecka, Veľkej Británie, Švajčiarska, Talianska, Grécka, Egypta, Izraela i Číny.

Biele miesta – nespracované témy v dejinách regiónu
Jej literárna kariéra sa začala nenápadne pred viac ako štvrťstoročím, keď do Spišských hlasov napísala sériu 40 článkov o osobnostiach regiónu. Nasledovala spolupráca pri dokumentovaní prvých dejín miest a obcí na Spiši, kde spracovávala dejiny Danišoviec. Postupne začala objavovať nespracované, alebo nové témy v dejinách Spiša:„Mojou vášňou je objavovať biele miesta histórie nášho regiónu a mesta, v ktorom som sa narodila,“ hovorí o svojej práci Ružena Kormošová a potvrdzuje, že bielych miest v našej histórii je stále dosť: „Snažila som sa bádať dejiny Židov, príbehy a osudy židovských žiakov, židovských rodín zo Spišskej Novej Vsi a okolia. Ďalším bielym miestom je Milan Rastislav Štefánik a jeho spätosť so Spišom, alebo dejiny školstva a pedagogiky, kde sa mi podarilo spísať dejiny pôvodne evanjelického gymnázia a evanjelického školstva v našom meste. Niekoľkými kapitolami som prispela do monografie o Spišskej Novej Vsi.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viac ako autorka a historička
Ružena Kormošová však neostala len v pozícii nezainteresovanej autorky, ale aktívne sa zapájala do popularizácie spracovávaných tém a ich prenášania do reálneho života. Vďaka nej spišskonovoveské gymnázium patrilo k pilotným slovenským školám v medzinárodnom projekte Stratení susedia. Pomohla zachrániť zdevastovaný židovský cintorín v Spišskej Novej Vsi a v roku 2020 iniciovala založenie občianskeho združenia PRO MEMORY s cieľom ochrany kultúrnych, historických a duchovných hodnôt. Ako predsedníčka Klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Spišskej Novej Vsi už 15 rokov prispieva k rozvoju Štefánikovej tradície a šíreniu jeho odkazu na verejnosti i medzi mládežou.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
Pátranie v histórii je ako detektívka
Laureátka mnohých ocenení priznáva: „Mala som to šťastie, že záľuba k histórii sa stala mojím celoživotným povolaním.“ Historička s bohatou literárnou činnosťou aj po desaťročiach pristupuje k histórii so skromnosťou a rešpektom.

„Predo mnou boli veľkí historici, ktorí sú pre mňa obrovským vzorom. Každý deň sa presviedčam, že veľké dejiny sa nediali a nedejú bez tých ʼmalýchʼ regionálnych a navzájom sa ovplyvňujú. Stále nachádzam nové, zatiaľ neodhalené fakty. Roky bádania mi potvrdzujú, že história nie sú len fakty, ale aj príbehy ľudí a vzťahy medzi nimi. Pátranie a bádanie v našich regionálnych dejinách je ako detektívka. Je fascinujúce, ako niektoré fakty a osobnosti postupne zapadajú do kontextu udalostí, ktoré sa stali,“ približuje svoju prácu Ružena Kormošová.
Jedineční hostia v komornom prostredí
Nový formát komorných diskusií zaviedlo Spišské divadlo len v septembri. Po úvodných piatich literárnych večeroch plánuje Spišské divadlo v sérii pokračovať aj v ďalšej divadelnej sezóne. Ako hodnotí umelecký šéf Viktor Kollár, „vidíme v tom zmysel. V divadle sme prezentovali zaujímavých hostí, ktorí majú čo povedať. Každý z nich bol výnimočný a priniesol niečo svoje a úplne rozdielne. Daniel Majling so svojimi európskymi divadelnými skúsenosťami a s obrovským náhľadom na literatúru, umenie a divadlo. Úplne iný bol jeden z najčítanejších slovenských prozaikov Jozef Karika, autor mnohých strhujúcich románov. Opäť odlišný bol veľký komediant a autor kníh pre deti Braňo Jobus. A iná bola aj cestovateľka a spisovateľka, rodáčka zo Spiša, Dominika Sakmárová. Výber hostí bol mimoriadne pestrý a inšpiratívny. Každý z nich je jedinečný v oblasti, v ktorej pôsobí. A v tom spočíva význam tohto projektu: zaujímavé osobnosti v spojení s komorným prostredím štúdia Spišského divadla, kde vznikajú veľmi uvoľnené diskusie a diváci sa môžu dostať blízko k autorovi ako človeku.“

Najbližší literárno-hudobný večer To tu ešte nebolo, posledný v aktuálnej sezóne, sa uskutoční v stredu 28. mája v Štúdiu SD. Je určený pre širokú verejnosť, milovníkov histórie, Spiša a literatúry. Podujatie finančne podporil Košický samosprávny kraj.
INZERCIA
PR, Spišské divadlo, www.spisskedivadlo.sk
Foto: súkromný archív RK, archív umelca a archív Spišského divadla
Zdroj: TS Spišské divadlo
Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla