Novinky

Soňa Valentová: Odišla skvelá herečka, ktorá zažiarila na doskách divadla i v mnohých filmoch

Soňa Valentová

Slovenskú verejnosť zasiahla správa o úmrtí ďalšej obľúbenej herečky. Soňa Valentová (*3.6.1946, +10.12.2022) roky patrila k popredným členkám Činohry SND, kde pôsobila až do ukončenia svojej kariéry. Vďaka dobrej tanečnej príprave skvele zvládala i pohybovo náročné postavy. Na doskách Slovenského národného divadla vytvorila vyše osemdesiat postáv. Jej výnimočný talent očarili milovníkov divadla, filmu a televízie.

Do hereckého neba navždy odišla herečka, ktorá dokázala vo svojich dramatických postavách odhaliť  ich zložité psychologické charaktery a vnútorný svet. Všetky postavy, ktoré stvárnila, obdarila  ženskosťou a pravdivosťou.  Či už to boli postavy žien plných bolesti alebo pomstychtivosti. Jej život bol poznamenaný stratou dvoch sestier, ktoré žiaľ, nikdy nepoznala. Desaťročná Vierka a štvorročná Emka zahynuli v koncentračnom tábore. Hĺbavé oči, aké Soňa Valentová mala, prezrádzali jej bohatý vnútorný život. 

Predstaviteľka naiviek i rafinovaných slečien

Doménou Soni Valentovej boli dramatické charaktery ako Slepé dievča (P. Kováčik: Krčma Pod zeleným stromom, 1976), alebo  Grušenka (F.M. Dostojevskij: Bratia Kara mazovovci, 1981). Dokázala vytvoriť aj herecky bohaté psychologické štúdie v postave Kristíny v Strindbergovej Slečne Júlii (1986), Slúžka v Lorcovej Krvavej svadbe (1987) či Lady Elisabeth v Karvašovom Zadnom vchode (1987). Svoje herecké umenie obohatila tiež o postavy  žien plných sebairónie. Patria k nim aj Gina (L. Simovič: Šopalovičovo kočovné divadlo, 1988), Alice (F. Dürrenmatt: Play Strindberg, 1993), Medea (R. Jeffers: Medea, barbarka z Kolchidy, 1996), Eleonóra (J. Goldman: Lev v zime, 1998), Horáčka (Mrštíkovci: Mariša, 2009). Spevácky a tanečný talent preukázala v postavách Smrti (Bryll-Gärtnerová: Na skle maľované, 1974, obnovené premiéry 1981, 1991) a Slúžky (F. García Lorca: Krvavá svadba, 1987).

Svoj talent uplatnila aj v rolách obyčajných ženských stvorení, akými bola či už ako Tatiana v Gorkého Meštiakoch (1982) alebo ako Galina vo Vampilovovom Love na kačice (1986). Do herectva niekdajšej predstaviteľky osudových múz prenikala ľudská dojímavosť i dobrosrdečnosť. Okrem jednej výnimky. Bola to úzkoprsá a direktívna Lýdia Ivanovna v Tolstého inscenácii  Anna Karenina (2009).

Do sveta filmu vstúpila Soňa Valentová s dabingom

Tvorivý herecký prejav Soni Valentovej  sa naplno prejavil nielen na javisku, ale aj v televíznych inscenáciách a filmoch. Na filmové plátno vstúpila filmom Juraja Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), v ktorom nahovorila Magdu Vášáryovú.  V tom istom roku debutovala vo filme Kladivo na čarodejnice (1969), ktoré jej priniesol veľkú slávu.

Na Slovensku bola prvou filmovou úlohou Soni Valentovej postava pôvabnej Zuzany v historickom filme Zlotozor (1971). V životopisnom filme o maliarovi Jozefovi Mánesovi Paleta lásky (1976) si zahrala po boku Petra Kostku a vo filme  Koncert pre pozostalých (1976) po boku Juraja Kukuru. Po 5-ročnej pauze sa opäť postavila pred kameru vo filme  Noční jazdci (1981). Nezabudnuteľné je jej stvárnenie zlej macochy v rozprávke Perinbaba (1985) režiséra Juraja Jakubisku.

Následne si zahrala v českých filmoch Requiem pro panenku (1991); Zabudnuté svetlo (1996) či  Lea (1996).  Štúdium televíznej réžie v roku 1985 ukončila s absolventským filmom Plánka (podľa F. Garcíu Lorcu, 1986).

Soňa Valentová zbierala úspechy aj v muzikáloch

Až ako uznávaná herečka rozšírila v nitrianskom Divadle A. Bagara alebo na bratislavskej Novej scéne svoj repertoár aj o muzikálové postavy. Na Novej scéne si zahrala v muzikáloch Grand Hotel v réžii Jozefa Bednárika či Pokrvní bratia (Matka Johnstonová, 1993),  

Nezabudnuteľná bola aj jej postava  matky predstavenej v komediálnom muzikály Mníšky (1999).V muzikály Kabaret opäť pod režijným vedením Jozefa Bednárika stvárnila postavu starnúcej  slečny Schneiderovej. S tým istým režisérom spolupracovala aj na Fidlikantovi na streche (2007), kde hrala a spievala postavu Goldy.

Komediálne postavy vynikli v jej stvárnení

V posledných rokoch aktívnej kariéry vynikla Soňa Valentová v stvárnení postáv komediálneho ladenia ako  Bjeta Šálinka v záhoráckej verzii Tajovského Ženského zákona (1996) alebo despotická a nekompromisná vrchná sestra Ratchedová v dramatizácii románu Prelet nad kukučím hniezdom (1998). Naposledy na javisku SND hrala v rozprávke Ako sa Lomidrevo stal kráľom (2014), kde stvárnila Lomidrevovu matku.

Držiteľka viacerých cien a ocenení

V roku 1970 za rolu Esther v inscenácii hry R. Vitraca Victor alebo Vláda detí ako aj za postavu Anny v inscenácii hry Petra Karvaša Absolútny zákaz obdržala divadelnú Cenu Janka Borodáča. Za stvárnenie svojich televíznych postáv bola v roku 1975 ocenená cenou Zlatý krokodíl. V roku 1988 získala titul zaslúžilej umelkyne a v roku 2006 dostala vysoké štátne vyznamenanie  Rád Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy v oblasti kultúry. V roku 2010 vydala autobiografii Prelet nad životom, v ktorej dáva čitateľovi možnosť nahliadnuť do svojho súkromia i srdca.

Diváci budú určite spomínať na herecké umenie Sone  Valentovej  ako na herečku nezabudnuteľne presvedčivú v drámach a spontánnu i hravú v komédiách. Svoje “zbohom” jej môžu priaznivci vyjadriť do kondolenčnej knihy, ktorú sprístupnilo Slovenské národné divadlo, už v deň rozlúčky s ďalšou prvou dámou herectva – Máriou Kráľovičovou. Spraviť tak môžete do utorka 20.12.2022 v budove Činohry SND.

 

Česť jej pamiatke!

Foto: SND, Divadlo Nová scéna

Zdroj: Divadelný ústav, SND, Divadlo Nová scéna

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm) ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »