Soňa Valentová: Odišla skvelá herečka, ktorá zažiarila na doskách divadla i v mnohých filmoch

Soňa Valentová

Slovenskú verejnosť zasiahla správa o úmrtí ďalšej obľúbenej herečky. Soňa Valentová (*3.6.1946, +10.12.2022) roky patrila k popredným členkám Činohry SND, kde pôsobila až do ukončenia svojej kariéry. Vďaka dobrej tanečnej príprave skvele zvládala i pohybovo náročné postavy. Na doskách Slovenského národného divadla vytvorila vyše osemdesiat postáv. Jej výnimočný talent očarili milovníkov divadla, filmu a televízie.

Do hereckého neba navždy odišla herečka, ktorá dokázala vo svojich dramatických postavách odhaliť  ich zložité psychologické charaktery a vnútorný svet. Všetky postavy, ktoré stvárnila, obdarila  ženskosťou a pravdivosťou.  Či už to boli postavy žien plných bolesti alebo pomstychtivosti. Jej život bol poznamenaný stratou dvoch sestier, ktoré žiaľ, nikdy nepoznala. Desaťročná Vierka a štvorročná Emka zahynuli v koncentračnom tábore. Hĺbavé oči, aké Soňa Valentová mala, prezrádzali jej bohatý vnútorný život. 

Predstaviteľka naiviek i rafinovaných slečien

Doménou Soni Valentovej boli dramatické charaktery ako Slepé dievča (P. Kováčik: Krčma Pod zeleným stromom, 1976), alebo  Grušenka (F.M. Dostojevskij: Bratia Kara mazovovci, 1981). Dokázala vytvoriť aj herecky bohaté psychologické štúdie v postave Kristíny v Strindbergovej Slečne Júlii (1986), Slúžka v Lorcovej Krvavej svadbe (1987) či Lady Elisabeth v Karvašovom Zadnom vchode (1987). Svoje herecké umenie obohatila tiež o postavy  žien plných sebairónie. Patria k nim aj Gina (L. Simovič: Šopalovičovo kočovné divadlo, 1988), Alice (F. Dürrenmatt: Play Strindberg, 1993), Medea (R. Jeffers: Medea, barbarka z Kolchidy, 1996), Eleonóra (J. Goldman: Lev v zime, 1998), Horáčka (Mrštíkovci: Mariša, 2009). Spevácky a tanečný talent preukázala v postavách Smrti (Bryll-Gärtnerová: Na skle maľované, 1974, obnovené premiéry 1981, 1991) a Slúžky (F. García Lorca: Krvavá svadba, 1987).

Svoj talent uplatnila aj v rolách obyčajných ženských stvorení, akými bola či už ako Tatiana v Gorkého Meštiakoch (1982) alebo ako Galina vo Vampilovovom Love na kačice (1986). Do herectva niekdajšej predstaviteľky osudových múz prenikala ľudská dojímavosť i dobrosrdečnosť. Okrem jednej výnimky. Bola to úzkoprsá a direktívna Lýdia Ivanovna v Tolstého inscenácii  Anna Karenina (2009).

Do sveta filmu vstúpila Soňa Valentová s dabingom

Tvorivý herecký prejav Soni Valentovej  sa naplno prejavil nielen na javisku, ale aj v televíznych inscenáciách a filmoch. Na filmové plátno vstúpila filmom Juraja Jakubiska Vtáčkovia, siroty a blázni (1969), v ktorom nahovorila Magdu Vášáryovú.  V tom istom roku debutovala vo filme Kladivo na čarodejnice (1969), ktoré jej priniesol veľkú slávu.

Na Slovensku bola prvou filmovou úlohou Soni Valentovej postava pôvabnej Zuzany v historickom filme Zlotozor (1971). V životopisnom filme o maliarovi Jozefovi Mánesovi Paleta lásky (1976) si zahrala po boku Petra Kostku a vo filme  Koncert pre pozostalých (1976) po boku Juraja Kukuru. Po 5-ročnej pauze sa opäť postavila pred kameru vo filme  Noční jazdci (1981). Nezabudnuteľné je jej stvárnenie zlej macochy v rozprávke Perinbaba (1985) režiséra Juraja Jakubisku.

Následne si zahrala v českých filmoch Requiem pro panenku (1991); Zabudnuté svetlo (1996) či  Lea (1996).  Štúdium televíznej réžie v roku 1985 ukončila s absolventským filmom Plánka (podľa F. Garcíu Lorcu, 1986).

Soňa Valentová zbierala úspechy aj v muzikáloch

Až ako uznávaná herečka rozšírila v nitrianskom Divadle A. Bagara alebo na bratislavskej Novej scéne svoj repertoár aj o muzikálové postavy. Na Novej scéne si zahrala v muzikáloch Grand Hotel v réžii Jozefa Bednárika či Pokrvní bratia (Matka Johnstonová, 1993),  

Nezabudnuteľná bola aj jej postava  matky predstavenej v komediálnom muzikály Mníšky (1999).V muzikály Kabaret opäť pod režijným vedením Jozefa Bednárika stvárnila postavu starnúcej  slečny Schneiderovej. S tým istým režisérom spolupracovala aj na Fidlikantovi na streche (2007), kde hrala a spievala postavu Goldy.

Komediálne postavy vynikli v jej stvárnení

V posledných rokoch aktívnej kariéry vynikla Soňa Valentová v stvárnení postáv komediálneho ladenia ako  Bjeta Šálinka v záhoráckej verzii Tajovského Ženského zákona (1996) alebo despotická a nekompromisná vrchná sestra Ratchedová v dramatizácii románu Prelet nad kukučím hniezdom (1998). Naposledy na javisku SND hrala v rozprávke Ako sa Lomidrevo stal kráľom (2014), kde stvárnila Lomidrevovu matku.

Držiteľka viacerých cien a ocenení

V roku 1970 za rolu Esther v inscenácii hry R. Vitraca Victor alebo Vláda detí ako aj za postavu Anny v inscenácii hry Petra Karvaša Absolútny zákaz obdržala divadelnú Cenu Janka Borodáča. Za stvárnenie svojich televíznych postáv bola v roku 1975 ocenená cenou Zlatý krokodíl. V roku 1988 získala titul zaslúžilej umelkyne a v roku 2006 dostala vysoké štátne vyznamenanie  Rád Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy v oblasti kultúry. V roku 2010 vydala autobiografii Prelet nad životom, v ktorej dáva čitateľovi možnosť nahliadnuť do svojho súkromia i srdca.

Diváci budú určite spomínať na herecké umenie Sone  Valentovej  ako na herečku nezabudnuteľne presvedčivú v drámach a spontánnu i hravú v komédiách. Svoje “zbohom” jej môžu priaznivci vyjadriť do kondolenčnej knihy, ktorú sprístupnilo Slovenské národné divadlo, už v deň rozlúčky s ďalšou prvou dámou herectva – Máriou Kráľovičovou. Spraviť tak môžete do utorka 20.12.2022 v budove Činohry SND.

 

Česť jej pamiatke!

Foto: SND, Divadlo Nová scéna

Zdroj: Divadelný ústav, SND, Divadlo Nová scéna

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm) ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »