Novinky

SND na prahu novej sezóny v znamení zmien

SND

Slovenské národné divadlo sa nesie na prelome júna a júla v znamení zmien. Opera SND má od nasledujúcej divadelnej sezóny nového šéfdirigenta. Stal sa ním Tomáš Brauner, jeden z najvyhľadávanejších dirigentov svojej generácie. K zmene dochádza aj na poste vedenia umeleckého súboru Baletu SND.

Nastávajúca 105. divadelná sezóna SND sa nesie aj v znamení zmeny. K prvej z nich došlo na pozícií šéfdirigenta Orchestra Opery a baletu SND. Opera SND už na Letnom Gala 2024 “inaugurovala” svojho nového šéfdirigenta, ktorý je však bratislavskému publiku dobre známy. Jeho inauguračný koncert 29. júna sa pred novou budovou SND stretlo s veľkým záujmom a ohlasom publika. Pražský rodák Tomáš Brauner naštudoval v Opere SND už v roku 2019 Hoffmannove poviedky od Jacqua Offenbacha. K výmene pritom na prahu 105. divadelnej sezóny došlo aj na pozícií vedenia umeleckého súboru Baletu SND. Zo svojho postu odchádza riaditeľka baletu Nina Poláková a nahradí ju Andrej Sukhanov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mgr. art. Šimon Svitok
Štátna opera má nového generálneho riaditeľa. Je ním Šimon Svitok

Vyhľadávaný dirigent Tomáš Brauner povedie orchester Opery a baletu SND

Tomáš Brauner absolvoval Hudobnú fakultu Akadémie múzických umení v Prahe (2005) a následne sa v odbore zdokonaľoval na študijnej stáži na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Tomáš Brauner je laureátom Medzinárodnej dirigentskej súťaže Dimitrisa Mitropoulosa z gréckych Atén.

Tomáš Brauner / nový šéfdirigent Opera SND

Umelec sa venuje dirigovaniu symfonických orchestrov i operno-dramatických diel. Od sezóny 2020/2021 je Tomáš Brauner šéfdirigentom Symfonického orchestra hlavného mesta Prahy FOK. V predchádzajúcom období bol šéfdirigentom Filharmónie Bohuslava Martinů v Zlíne a hlavným hosťujúcim dirigentom Plzenskej filharmónie, s ktorou získal ocenenie Classic Prague Awards 2017 v kategórii Nahrávka roka za nahrávku Kompletného diela pre violončelo a orchester Bohuslava Martinů. Nahrávka vyšla vo vydavateľstve Dabringhaus und Grimm. Tomáš Brauner bol tiež šéfdirigentom Plzenskej filharmónie a hlavným hosťujúcim dirigentom Symfonického orchestra Českého rozhlasu v Prahe.

Tomáš Brauner / Letné gala 2024 / SND / Opera SND

Dirigent so širokým prehľadom

Začiatky opernej umeleckej cesty Tomáša Braunera sa spájajú s Divadlom J. K. Tyla v Plzni, kde debutoval v roku 2007. O rok nato získal pozvanie od Národného divadla v Prahe, na ktorého scéne ako svoj prvý titul dirigoval Verdiho Otella. Odvtedy naštudoval na prvej českej scéne, rovnako ako aj na scéne Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave mnoho operných titulov. V jeho portfóliu sú aj baletné diela.

Tomáš Brauner / Letné gala 2024 / SND / Opera SND
Tomáš Brauner patrí k žiadaným dirigentom nielen na českej hudobnej scéne, ale aj v zahraničí. Hosťuje aj na významných medzinárodných festivaloch, napríklad Festival Richarda Straussa v Garmisch-Partenkirchene otváral so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu k 150. výročiu skladateľa, okrem iného jeho mimoriadne náročným dielom Alpskou symfóniou. Môžeme spomenúť Medzinárodný hudobný festival Pražská jar, festivaly v Bad Kissingene, MHF Smetanova Litomyšl a iné. K zaujímavostiam patrí Braunerovo dirigovanie Janáčkovej opery Její pastorkyňa v Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Umelec spolupracuje s významnými symfonickými orchestrami, ako sú Česká filharmónia, PKF – Prague Philharmonia, Deutsche Radio Philharmonie, Münchner Symphoniker, Nürnberger Symphoniker, Krakovská filharmónia, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice a iné.

Výmena na poste vedenia umeleckého súboru Baletu SND

K výmene dôjde tiež na poste vedenia umeleckého súboru Baletu SND. Zo svojho postu po viac ako tri a pol roka odchádza riaditeľka baletu, výnimočná tanečníčka Nina Poláková. Baletný súbor prevzala po úspešnej ére Jozefa Dolinského. Aj pod jej vedením potvrdil baletný súbor svoju pozíciu mimoriadnej obľúbenosti v očiach verejnosti. So svojím tímom priviedla na dosky našej prvej scény výpravné zahraničné tituly a choreografické mená a intenzívne pracovala na skvalitňovaní súboru. “Nina Poláková odviedla počas viac ako tri a pol ročného obdobia v Slovenskom národnom divadle veľký kus práce, za ktorý sa jej generálny riaditeľ Matej Drlička poďakoval,” hovorí Jana Alexová, PR manažérka SND. 

Štátne vyznamenania / Nina Poláková
Dnes už odchádzajúca riaditeľka Baletu SND si preberá z rúk hlavy štátu svoje vyznamenanie. Zdroj: FB Kancelária prezidentky SR

Novým riaditeľom Baletu SND bude Andrej Sukhanov, ktorý sa za viac ako dvadsať rokov svojho pôsobenia v slovenskom profesionálnom divadelnom priestore etabloval ako umelec a skúsený manažér.

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto / Zdroj: archív SND

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »