Novinky

SND s derniérou Don Carlo na prelome novembra a decembra 2023

SND s derniérou Don Carlo na prelome novembra a decembra 2023

Opera Slovenského národného divadla uvádza 30. novembra a 3. decembra dve posledné predstavenia súčasnej inscenácie opery Giuseppe Verdiho Don Carlo v réžii Diega de Brea a tentoraz pod taktovkou fenomenálneho slovenského svetobežníka, dirigenta Juraja Valčuhu.

Romantická opera Giuseppe Verdiho v štyroch dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami Don Carlo sa s Bratislavou lúči už na prelome novembra a decembra 2023.  Hoci bol vznik Dona Carla komplikovaný, ide o vrcholnú operu Giuseppe Verdiho z roku 1866. Ten do tohto diela zahrnul všetky dovtedajšie výdobytky operného žánru i svoje skúsenosti. Orchester je spevákom rovnocenným partnerom. Nádherné rozmerné árie skoncipoval ako veľké monológy a dramatické scény majstrovsky vygradoval. Napriek tomu je to stále „starý dobrý Verdi“. Na svoje si tak prídu milovníci belkanta i veľkých romantických sujetov. 

Don Carlo / zbor Opery SND / Foto: Pavol Breier,
Zbor Opery SND počas produkcie. Foto: Pavol Breier, archív SND
Príbeh Dona Carla je strhujúcim príbehom nenaplnenej lásky reálnych historických postáv. Hovorí o láske španielskeho infanta k Francúzke Elisabette de Valois, ktorá sa napokon stane manželkou jeho otca, neľútostného mocipána Filipa II. 
Peter Mikuláš (Filipo II.) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Peter Mikuláš (Filipo II.) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Ocitáme sa v Španielsku v 16. storočí uprostred bojov – revolučných hnutí najmä vo Flámsku, v zápase nizozemských provincií o slobodu spod nadvlády „ríše, nad ktorou slnko nezapadá“ a v ktorej vládne všadeprítomná svätá inkvizícia. Vo Verdiho spracovaní ide o strhujúcu drámu, ktorú podporila prepracovaná a historicky verná inscenácia režiséra Diega de Brea.

Don Carlo / SND / Foto:  Pavol Breier
Gustáv Beláček a Zbor Opery SND počas produkcie. Foto: Pavol Breier, archív SND

Objednávka, ktorá sa neodmieta

Verdi dostal objednávku Veľkej opery v Paríži, aby skomponoval dielo pri príležitosti pripravovanej svetovej výstavy v tomto meste na Seine. Objednávka bola istým zadosťučinením pre majstra, ktorý bol v tom čase uctievaným skladateľom, ale aj občanom v rodnom Taliansku. Jeho meno sa stalo v roku 1860 symbolom boja za zjednotenie krajiny – Viva Verdi! znamenalo aj Nech žije Vittorio Emanule Re d´Italia!

Daniel Čapkovič (Rodrigo) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v bratislavskej inscenácii opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Daniel Čapkovič (Rodrigo) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v bratislavskej inscenácii opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Pre Paríž sa hľadal námet, skladateľa často inšpirovali diela z nášho pohľadu klasikov – Shakespeara či Schillera, Victora Huga či Alexandra Dumasa ml. Tentoraz to nebol Kráľ Lear, dokonca ani populárna Kleopatra, o ktorej osude sa pre operu uvažovalo. Námet neprešiel, traduje sa, že majstrovi sa zdalo, že protagonisti už od začiatku nevzbudzujú sympatie. A tak sa pri svojom najrozsiahlejšom opuse po štvrtý raz voľne inšpiroval drámou Friedricha Schillera o španielskom infantovi.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Schiller, Verdi a španielska história

Schiller a Don Carlo nezaujali Verdiho len pre konflikt zakázanej lásky. Ľúbostný motív prepojil s politickým. Na pozadí monumentálnej historickej fresky vystaval intímnu drámu, nadčasový príbeh na osi láska, zúfalstvo, pomsta – ale aj krutosť, vojna, sloboda. Hudbou vyjadril vzťahy, charaktery, city, atmosféru, pátos i hrdinský protest, lyriku i odhodlanosť slobode.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Don Carlo mala premiéru v Paríži v marci 1867, bola to spoločenská udalosť, na ktorej sa zúčastnil Napoleon III., cisárovná Eugénia, ministri i veľvyslanci. Svoju najdlhšiu operu Verdi následne až sedemkrát prepracoval. Nie pre dĺžku (vypustil napríklad scénu z Fontainebleau či baletnú hudbu), ale pre väčšiu koncentráciu na dramatickosť. Libreto bolo preložené do taliančiny a táto verzia sa v súčasnosti uvádza najviac.

Peter Mikuláš (Filipo II.), Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: Juraj Žilinčár
Peter Mikuláš (Filipo II.), Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: Juraj Žilinčár

Nádherné scény z opery Don Carlo sú známe aj z koncertných pódií, napríklad dueto Dona Carla a jeho priateľa Rodriga, markíza Posu, v ktorom si sľubujú vernosť v boji za slobodu; alebo intímna spoveď ináč krutého Filipa II,. ktorý zlomený spoznáva, že Elisabetta ho nikdy nemilovala – „Ella giammai m´amo“; slávna je ária samotnej Elisabetty, ale aj princeznej Eboli, ktorá spriadala intrigy proti Elisabette, aby si získala srdce Carla…

Impozantná rozlúčka s operou Don Carlo

Inscenácia opery Don Carlo v réžii Diega de Brea je v histórii našej prvej scény piatou. Na zmysluplnej minimalistickej scéne sledujeme akoby súčasný príbeh o svete, v ktorom žijeme – o viere, vojne, láske, o slobode v rozhodovaní všeobecne i tej našej individuálnej. Režisér odhaľuje podstatu, nezaťažuje diváka balastom, rešpektuje hudbu a vzťahy. Dôležité je preňho aj svetlo, ktoré sugestívne dotvára atmosféru. A človek, spevák.

Scéna z opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Scéna z opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne. Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci. V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla. V titulnej úlohe v Opere SND debutuje  ďalší slovenský svetobežník, tenorista Pavol Bršlík.

Scéna z opery Don Carlo. Foto:  Pavol Breier, archív SND
Scéna z opery Don Carlo. Foto: Pavol Breier, archív SND

V čase 30 minút pred predstaveniami sa v Opernom salóne uskutoční tradičný dramaturgický úvod. Vstup naň je voľný. Vstupenky na predstavenia zakúpite v Pokladnici SND alebo online na webe www.snd.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Pavol Breier, Juraj Žilinčár / archív SND 

Zdroj: SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »