Novinky

SND s derniérou Don Carlo na prelome novembra a decembra 2023

SND s derniérou Don Carlo na prelome novembra a decembra 2023

Opera Slovenského národného divadla uvádza 30. novembra a 3. decembra dve posledné predstavenia súčasnej inscenácie opery Giuseppe Verdiho Don Carlo v réžii Diega de Brea a tentoraz pod taktovkou fenomenálneho slovenského svetobežníka, dirigenta Juraja Valčuhu.

Romantická opera Giuseppe Verdiho v štyroch dejstvách v talianskom jazyku so slovenskými titulkami Don Carlo sa s Bratislavou lúči už na prelome novembra a decembra 2023.  Hoci bol vznik Dona Carla komplikovaný, ide o vrcholnú operu Giuseppe Verdiho z roku 1866. Ten do tohto diela zahrnul všetky dovtedajšie výdobytky operného žánru i svoje skúsenosti. Orchester je spevákom rovnocenným partnerom. Nádherné rozmerné árie skoncipoval ako veľké monológy a dramatické scény majstrovsky vygradoval. Napriek tomu je to stále „starý dobrý Verdi“. Na svoje si tak prídu milovníci belkanta i veľkých romantických sujetov. 

Don Carlo / zbor Opery SND / Foto: Pavol Breier,
Zbor Opery SND počas produkcie. Foto: Pavol Breier, archív SND
Príbeh Dona Carla je strhujúcim príbehom nenaplnenej lásky reálnych historických postáv. Hovorí o láske španielskeho infanta k Francúzke Elisabette de Valois, ktorá sa napokon stane manželkou jeho otca, neľútostného mocipána Filipa II. 
Peter Mikuláš (Filipo II.) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Peter Mikuláš (Filipo II.) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Ocitáme sa v Španielsku v 16. storočí uprostred bojov – revolučných hnutí najmä vo Flámsku, v zápase nizozemských provincií o slobodu spod nadvlády „ríše, nad ktorou slnko nezapadá“ a v ktorej vládne všadeprítomná svätá inkvizícia. Vo Verdiho spracovaní ide o strhujúcu drámu, ktorú podporila prepracovaná a historicky verná inscenácia režiséra Diega de Brea.

Don Carlo / SND / Foto:  Pavol Breier
Gustáv Beláček a Zbor Opery SND počas produkcie. Foto: Pavol Breier, archív SND

Objednávka, ktorá sa neodmieta

Verdi dostal objednávku Veľkej opery v Paríži, aby skomponoval dielo pri príležitosti pripravovanej svetovej výstavy v tomto meste na Seine. Objednávka bola istým zadosťučinením pre majstra, ktorý bol v tom čase uctievaným skladateľom, ale aj občanom v rodnom Taliansku. Jeho meno sa stalo v roku 1860 symbolom boja za zjednotenie krajiny – Viva Verdi! znamenalo aj Nech žije Vittorio Emanule Re d´Italia!

Daniel Čapkovič (Rodrigo) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v bratislavskej inscenácii opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Daniel Čapkovič (Rodrigo) a Jolana Fogašová (Elisabetta) v bratislavskej inscenácii opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Pre Paríž sa hľadal námet, skladateľa často inšpirovali diela z nášho pohľadu klasikov – Shakespeara či Schillera, Victora Huga či Alexandra Dumasa ml. Tentoraz to nebol Kráľ Lear, dokonca ani populárna Kleopatra, o ktorej osude sa pre operu uvažovalo. Námet neprešiel, traduje sa, že majstrovi sa zdalo, že protagonisti už od začiatku nevzbudzujú sympatie. A tak sa pri svojom najrozsiahlejšom opuse po štvrtý raz voľne inšpiroval drámou Friedricha Schillera o španielskom infantovi.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Schiller, Verdi a španielska história

Schiller a Don Carlo nezaujali Verdiho len pre konflikt zakázanej lásky. Ľúbostný motív prepojil s politickým. Na pozadí monumentálnej historickej fresky vystaval intímnu drámu, nadčasový príbeh na osi láska, zúfalstvo, pomsta – ale aj krutosť, vojna, sloboda. Hudbou vyjadril vzťahy, charaktery, city, atmosféru, pátos i hrdinský protest, lyriku i odhodlanosť slobode.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nabucco / Kam za kultúrou
Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Don Carlo mala premiéru v Paríži v marci 1867, bola to spoločenská udalosť, na ktorej sa zúčastnil Napoleon III., cisárovná Eugénia, ministri i veľvyslanci. Svoju najdlhšiu operu Verdi následne až sedemkrát prepracoval. Nie pre dĺžku (vypustil napríklad scénu z Fontainebleau či baletnú hudbu), ale pre väčšiu koncentráciu na dramatickosť. Libreto bolo preložené do taliančiny a táto verzia sa v súčasnosti uvádza najviac.

Peter Mikuláš (Filipo II.), Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: Juraj Žilinčár
Peter Mikuláš (Filipo II.), Jolana Fogašová (Elisabetta) v opere Don Carlo. Foto: Juraj Žilinčár

Nádherné scény z opery Don Carlo sú známe aj z koncertných pódií, napríklad dueto Dona Carla a jeho priateľa Rodriga, markíza Posu, v ktorom si sľubujú vernosť v boji za slobodu; alebo intímna spoveď ináč krutého Filipa II,. ktorý zlomený spoznáva, že Elisabetta ho nikdy nemilovala – „Ella giammai m´amo“; slávna je ária samotnej Elisabetty, ale aj princeznej Eboli, ktorá spriadala intrigy proti Elisabette, aby si získala srdce Carla…

Impozantná rozlúčka s operou Don Carlo

Inscenácia opery Don Carlo v réžii Diega de Brea je v histórii našej prvej scény piatou. Na zmysluplnej minimalistickej scéne sledujeme akoby súčasný príbeh o svete, v ktorom žijeme – o viere, vojne, láske, o slobode v rozhodovaní všeobecne i tej našej individuálnej. Režisér odhaľuje podstatu, nezaťažuje diváka balastom, rešpektuje hudbu a vzťahy. Dôležité je preňho aj svetlo, ktoré sugestívne dotvára atmosféru. A človek, spevák.

Scéna z opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár
Scéna z opery Don Carlo. Foto: J. Žilinčár

Hlavné postavy v posledných dvoch uvedeniach aktuálnej inscenácie sú mimoriadne atraktívne. Filipa II. stvárni Peter Mikuláš, Elisabettu Jolana Fogašová a Veľkého inkvizítora Jozef Benci. V úlohe princeznej Eboli sa predstaví hostka, rodená Poľka Gosha Kowalinska, etablovaná vo Francúzsku a na mnohých svetových operných scénach. Daniel Čapkovič bude Rodrigom, priateľom Dona Carla. V titulnej úlohe v Opere SND debutuje  ďalší slovenský svetobežník, tenorista Pavol Bršlík.

Scéna z opery Don Carlo. Foto:  Pavol Breier, archív SND
Scéna z opery Don Carlo. Foto: Pavol Breier, archív SND

V čase 30 minút pred predstaveniami sa v Opernom salóne uskutoční tradičný dramaturgický úvod. Vstup naň je voľný. Vstupenky na predstavenia zakúpite v Pokladnici SND alebo online na webe www.snd.sk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

TS, Slovenské národné divadlo, www.snd.sk

Foto: Pavol Breier, Juraj Žilinčár / archív SND 

Zdroj: SND

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »