Novinky

Poznáme laureátov Cien Thálie

Ceny Thálie

Ceny Thálie majú už svoju prestíž. Udeľuje ich Herecká asociácia, a to už od roku 1993, za mimoriadny herecký či hudobne dramatický výkon alebo celoživotné majstrovstvo v oblasti scénického umenia. Slávnostné vyhlásenie 29. ročníka Cien Thálie 2022 sa uskutočnilo 8. 10. 2022 v historickej budove pražského Národného divadla a naživo si ho mohli na obrazovkách Českej televízie vychutnať tisícky divákov doma.

Slávnostný večer 29. ročníka Cien Thálie z Národního divadla v Prahe opäť priniesol oznámenie mien ocenených  divadelných umelcov za výnimočné javiskové výkony. Ceny Thálie sa aj tentoraz udelili za výkony počas divadelnej sezóny v kategóriách – činohra, opera, opereta, muzikál alebo iný hudobne dramatický žáner a balet, pantomíma či iný tanečno-dramatický žáner. Kým minulý rok sa z dôvodu pandémie galavečer nekonal, tak tento rok porotcovia vyberali z inscenácií, ktoré mali premiéru v posledných dvoch divadelných sezónach. Tradične sa udelili aj ocenenia za celoživotné majstrovstvo a oceňovali sa aj mladé talenty cenou pre činohercov do 33 rokov. Umelca za výkon v inscenácii môže nominovať nielen odborník ale aj divák. Užšiu nomináciu vyberá odborná porota. Svojich tohtoročných laureátov majú i najnovšie kategórie – Cena Českej akadémie divadelníkov a ocenenie za šírenie divadelného umenia v televízii. Priamym prenosom galavečera divákov sprevádzala Daniela Písařovicová. Nebudeme napínať, TOTO sú tohtoroční laureáti, ktorým z redakcie Art & History Magazine srdečne gratulujeme!

Najlepší činoherci, baletní i vokálni umelci

Za najlepší výkon v činohre Cenu Thálie získali Veronika Korytářová a Saša Rašilov. V. Korytářová ju dostala za stvárnenie komika Vlastu Buriana v životopisnej hre Burian, ktorú uviedlo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Rašilova ocenili za úlohu Borcherta v inscenácii Moja ríša je z tohto sveta.

Jana Sibera
Jana Sibera

Zo sveta opery získali ocenenia dvaja umelci. Prvou je sopranistka Jana Sibera cenu dostala za rolu Manon Lescaut v inscenaci Manon, ktorú stvárnila na doskách ostravského Národního divadla moravskoslezského. Na Cenu Thálie bola nominovaná už v roku 2017 za Ophéliu v Hamletovi a v roku2020 za úlohu Violetty v La Traviate. 

Druhým laureátom v tejto kategórii je barytonista Martin Bárta bol ocenený za stvárnenie Jaga vo Verdiho Otellovi v libereckom Divadle F. X. Šaldy.

Cenu Thálie rozdali aj v kategórii muzikál, opereta a iné hudobné dramatické žánre získali Hana Fialová a Lumír Olšovský. Fialová cenu dostala za titulnú úlohu v muzikáli Květiny pro paní Harrisovou, v Národním divadle moravskoslezskémOlšovský ju získal za stvárnenie profesora Henryho Higginsa v inscenácii muzikálu My Fair Lady, ktorú uviedlo plzenské Divadlo J. K. Tyla.

Udelili aj Cenu Thálie za balet. Získali ju poľská rodáčka Natalia Adamská a španiel Sergio Méndez Romero. Adamská bola ocenená za titulnú roli v inscenácii Carmen ostravského Národního divadla moravskoslezského a Romero za hlavnú úlohu v inscenácii Sólo pre troch v Moravskom divadle v Olomouci.

Cenu Thálie získali bábkoherec i performerka

Cenu Thálie v kategórii alternatívne divadlo dostala herečka a režisérka Nela H. Kornetová za sólovú performanciu v inscenácii Badman pražského Štúdiau Alta a bábkoherec Gustav Hašek. Toho ocenili za úlohu Mateja Kopeckého v inscenácii Bratři naděje, DivadlaMinor z Prahy.

Cena pre mladého umelca putuje do Brna

Poznáme aj laureátov špeciálnych cien. Prvou z nich je cena pre činoherca do 33 rokov. Tú si tentoraz odniesol Dalibor Buš, herec divadla Husa na provázku v Brne. Za šírenie divadelného umenia v televízii získal svoju cenu aj režisér a scenárista Viktor Polesný. Porota ocenila jeho interpretáciu divadelných predstavení na obrazovkách. Jedna z cien Thálie poputovala aj za preklady diel nesmrteľného dramatika Williama Shakespeara. Cenu Českej akadémie divadelníkov dostal Martin Hilský za preklady Shakespearových diel. Tento profesor anglickej literatúry a čestný člen Radu britského impéria za ne získal hlavnú Národnú cenu projektu Česká hlava.

Ocenení za celoživotné majstrovstvo

Cenu za celoživotné majstrovstvo si odnieslo niekoľko umelcov, ktorých prínos ocenila porota cenou Thálie. Z činohercov si ju odniesli  Veronika Forejtová a František Němec, ktorého iste poznáte z kultových filmov Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny či zo seriálu Nemocnica na okraji mesta. Ich ocenenie oznámila Herecká asociácia už pred mesiacom. 

Cenu za celoživotné majstrovstvo a prínos v kategórii Opera získala mezzosopranistka Libuše Márová, ktorá je od roku 1966 členkou opery pražského Národního divadla. Vystupovala v Komische Oper, v Nórsku, Holandsku a Maďarsku. 

Máme tu ďalšie ocenenie v oblasti hudobného divadla. Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo dostala operetná a muzikálová speváčka Galla Macků, ktorá bola 32 rokov sólistkou Hudebního divadle v Karlíně. Libuše Králová získala Cenu za celoživotné majstrovstvo v kategórii balet, tanec a pohybové divadlo. Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v kategórii alternatívne divadlo získal divadelný a filmový herec, mím, dramatik a scenárista Boleslav Polívka. Polívka získal Českého leva a za herecký výkon cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch v roku 1997.

Inzercia
Škrupinka

Zdroj: Ceny Thálie

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »