Novinky

Opera SND uviedla v premiére Pucciniho opery Madama Butterfly

Madama Butterfly / SND

Madama Butterfly patrí medzi najobľúbenejšie opery Giacoma Pucciniho. Je dielom jeho vrcholného tvorivého obdobia. Prekypuje fascinujúcim vodopádom melodickej invencie a bravúrneho zvládnutia hudobnej drámy. Tragický príbeh japonskej gejše dodnes dojíma publikum na celom svete a od predposledného júnového víkendu opäť chytá za srdce aj divákov v bratislavskej Opere.

Ako bonbónik 104. divadelnej sezóny SND si tvorcovia v bratislavskej Opere ponechali operný klenot Giacoma Pucciniho. Tým je Madama Butterfly. Svedkami premiér jej najnovšieho naštudovania sa publikum v Sále opery a baletu SND stalo v predposledný júnový víkend. Tragický príbeh japonskej gejše na javisko opery SND preniesol mladý činoherný režisér Matúš Bachynec, ktorý týmto slávi aj svoj debut operného režiséra. Pucciniho dielo sa vďaka režisérovej citlivej aktualizácii na javisku SND stáva kritikou sexturizmu, jeho obetí aj dôsledkov.

Medzi najhranejšie opery sveta patrí aj Madama Butterfly

Giacomo Puccini napísal operu Madama Butterfly pred 120 rokmi. Vystaval ju na librete Luigiho Illicu a Giuseppe Giacosa na motívy rovnomennej poviedky od Johna Luthera Longa. Jej dej sa odohráva v japonskom meste Nagasaki. Pätnásťročná hrdinka Čo-Čo-San vstupuje do manželstva s ľahkovážnym americkým dôstojníkom Pinkertonom, pre ktorého je svadba s ňou len jedným z nových dobrodružstiev bez záväzkov v cudzej krajine. Ona sa však pre tento zväzok vzdá svojho náboženstva a obetuje aj vzťahy vo vlastnej rodine, ktorej sa tým odcudzí.

Krátko po svadbe sa Pinkerton vracia do Ameriky a svoju japonskú „manželku“ zanechá tehotnú v Japonsku, bez úmyslu niekedy sa k nej vrátiť.  Vracia sa až po rokoch, keď sa dozvie, že Čo-Čo-San mu porodila syna, ktorého chce vziať do USA a vychovávať so svojou právoplatnou americkou manželkou. 

Opera ako metafora obetí sexturizmu

Režisér Matúš Bachynec v príbehu mladučkej Čo-Čo-San v opere Madama Butterfly vidí nešťastné a často aj tragické osudy mnohých žien či maloletých detí, ktoré k sexu za peniaze nútia neznesiteľné životné podmienky a obrovská chudoba.

Madama Butterfly / SND

Viaceré krajiny Ázie, Južnej Ameriky aj Afriky sú známe ako mimoriadne populárne destinácie pre turistov, ktorí vyhľadávajú úplne iné zážitky ako objavovanie prírodných krás či miestnej kuchyne. Pri kreovaní režijnej koncepcie náš inscenačný tím inšpirovali viaceré výborné dokumenty, ktoré sú dostupné napríklad na Netflixe, ale aj podnetné články a štúdie. Jeden je napríklad o deťoch pracovníčok v sexbiznise – mladých ľuďoch z Filipín hľadajúcich svojich otcov, ktorí tam pred rokmi boli na dovolenke a ľahkovážne využili lacné sexuálne služby miestnych žien bez toho, aby mysleli na dôsledky. Iný dokument, ktorý nás inšpiroval tiež, zas prostredníctvom skrytej kamery ukazuje uvažovanie a konanie muža, ktorý cestuje po rôznych destináciách za mladučkými, často neplnoletými dievčatami,opisuje informačné zdroje pri príprave inscenácie režisér Matúš Bachynec. 

MOHLO BY VÁS  ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni (25/2024)

Štatistiky o tom, ako veľmi rozšírený je tento fenomén, sú prekvapivé a znepokojujúce. Najmä v súvislosti s obchodom s maloletými, ktorý je z pohľadu zákonov krajín ilegálny, ale zodpovední ho v skutočnosti neriešia a vo vyhlásených štvrtiach sa praktizuje vo veľkom, dodáva Bachynec. 

Madama Butterfly / SND

Dejiskom bratislavskej produkcie je rezort

Významným podnetom pre inscenačný tím bolo tiež video riaditeľa slovenskej cestovnej kancelárie, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach. V ňom lákal turistov na mladé dievčatá, ktoré sú vraj najkrajšie v celej Afrike a práve dovŕšili 15 rokov, čo znamená, že sa stávajú ženami.

Madama Butterfly

Majiteľ cestovnej kancelárie tento okamih vnímal ako vhodný moment na pozvanie slovenských mužov na cestu do Afriky. Toto všetko bola pre nás inšpirácia, aby sme inscenáciu ukotvili v téme sexturizmu. Ale treba povedať, že to nie je len o tom, že západný svet vykorisťuje Áziu, deje sa to aj naopak. Sú aj dokumenty o európskych študentkách, ktoré študovali napríklad japonológiu a kvôli tomu vycestovali na štúdiá do Japonska či Číny, kde robili spoločníčky bohatým mužom,približuje režisér.  

Dej opery na javisku SND inscenátori preniesli do prostredia hotelového rezortu, ktorý profituje zo sexturizmu. Scénu do inscenácie navrhla Barbora Šajgalíková. Prostredie hotela je navrhnuté v minimalistickom štýle, dominuje mu drevo a prírodný kameň. Japonská striedmosť a použitie prírodných materiálov nie je len estetický, ale aj akustický zámer, ktorý umocňuje hudobný zážitok pre divákov. 

Madama Butterfly

Scéna sa snaží s redukovanými prostriedkami vytvoriť silný priestor, v ktorom vynikne príbeh tragédie a kostýmy Jána Husára.  Príbeh sme síce aktualizovali na súčasné pomery, ale nemeníme ani dialógy, ani povolanie hlavnej hrdinky. Skôr to z 19. storočia posúvame do toho, čo znamená byť gejšou dnes. Zároveň sa snažíme poukázať na to, čo je často nechcený produkt sexturizmu – napríklad deti, ktoré nemajú otcov. Deti s podobným osudom,“ hovorí režisér.  

Madama Butterfly

Bratislavská produkcia s domácimi aj zahraničnými hosťami

Operu Madama Butterfly v SND hudobne naštudoval dirigent Martin Leginus. V úlohe krehkej Čo-Čo-San sa počas premiér predstavili Csilla Boross a Linda Ballová. Renomovaná maďarská speváčka aj obľúbená domáca sólistka túto rolu dobre poznajú z predošlých inscenácií, v ktorých účinkovali.

Csilla Boros a Kyungho Kim v opere Madame Butterffly
Csilla Boros a Kyungho Kim v opere Madama Butterffly

Pinkertona stvárňuje vynikajúci hosťujúci tenorista Kyungho Kim, ktorého mohli diváci SND vidieť a počuť napríklad v postave Vojvodu z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi alebo ako Rodolfa v Pucciniho Bohéme. Aktualizáciu opier do dnešnej reality veľmi víta. Žijeme v roku 2024 a v opere sa väčšinou pracuje s dielami, ktoré vznikli dávno. Myslím si však, že by sme mali hľadať prieniky so súčasným umením. Momentálne sa to tak vlastne v opernom svete aj pri klasickej hudbe deje. Je pre mňa veľmi zaujímavé vnímať a vidieť, ako režisér premýšľa a ako chce komunikovať klasické diela súčasnému divákovi, hovorí tenorista Kyungho Kim. Z domáceho súboru sa v úlohe amerického dôstojníka predstavil Tomáš Juhás, od budúcej sezóny v alternácii s Ondrejom Šalingom.

Madama Butterfly

Do konca sezóny odohrá Opera SND ešte dve reprízy opery Madama Butterfly, a to 26. a 27. júna 2024. V predaji sú už vstupenky aj na predstavenia v novej sezóne. Dajú sa zakúpiť online na snd.sk alebo v pokladniciach SND.  

PR článok

Foto: Marek Olbrzymek, archív SND

Zdroj: SND

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »