Novinky

Opera Národného divadla Košice (NDKE) uvádza strhujúcu premiéru Donizettiho majstrovského diela Anna Bolena

Štátne divadlo Košice

Po veľkom úspechu opernej inscenácie Roberto Devereux o anglickej kráľovnej Alžbete I. (tri ocenenia na Festivale hudobného divadla „OPERA 2022“ v Prahe) uzavrie Opera Národného divadla Košice veľkolepú tudorovskú trilógiu Gaetana Donizettiho strhujúcim príbehom jej matky, Anny Boleynovej. Dlho očakávaná premiéra opery s názvom Anna Bolena sa uskutoční vo štvrtok 22. júna. Bude tiež záverečným vyvrcholením sezóny 2022/2023 v Národnom divadle Košice.

Svetová premiéra opery talianskeho skladateľa Gaetana Donizettiho Anna Bolena sa uskutočnila v roku 1830 v uznávanom milánskom Teatro Carcano. Opera je kľúčovým dielom v skladateľovom repertoári, nakoľko ho definitívne katapultovala k medzinárodnému uznaniu. Dej plynie na pozadí historických udalostí v roku 1536 v Anglicku. Živo vykresľuje strhujúci príbeh, ktorý sa odohráva okolo rozhodnutia kráľa Henricha VIII. rozviesť sa so svojou prvou manželkou Annou Boleynovou v snahe nadviazať zväzok s Anninou dvornou dámou a rivalkou Janou Seymourovou. Kráľ rafinovane obviní svoju manželku z nevery, ktorej sa mala dopustiť so svojím priateľom lordom Percym. Následne obom údajným milencom, uviaznutým v sieti zrady, hrozí trest smrti. Anna však pred svojím tragickým koncom na popravisku spraví niečo výnimočné a nečakané.

V diele Gaetana Donizettiho a libretistu Feliceho Romaniho sa odohráva nielen časť anglickej a európskej histórie, ale predovšetkým veľký príbeh o láske, vášni, zrade a nezlomnom duchu hlavnej hrdinky,“ vysvetľuje Roland Khern Tóth, riaditeľ Opery NDKE. „Renesancia belcanta, ktorá sa objavila v druhej polovici 20. storočia, predstavila publiku podmanivú a tragickú postavu Anny Boleny, rolu, ktorú odvtedy skvele interpretovali uznávané sopranistky ako Beverly Sills, Joan Sutherland, Montserrat Caballé, ako aj nezabudnuteľná Edita Gruberová,“ dodáva.

Aká bude košická Anna Bolena?

Novú košickú Annu Bolenu hudobne naštudoval šéfdirigent Opery NDKE Peter Valentovič. Režisérom jej poloscénického uvedenia je Anton Korenči. Náročné party tejto Donizettiho opery viac ako rok študovali mnohí domáci aj hosťujúci speváci a speváčky. V postave Anny Boleny alternujú domáca Michaela Várady a hosťujúce sopranistky Lucie Kaňková a Eva Bodorová. Košický debut čaká v postave Riccarda Percyho maďarského tenoristu Györgya Hanczára. V ďalších postavách sa predstavia domáci sólisti. Postavu Enrica stvárni basista Michal Onufer a v postave Giovanny Seymour uvidíme mezzosopranistku Myroslavu Havryliuk. V postave Lorda Rocheforta budú alternovať Marek Gurbaľ a Martin Kovács. Alternovať v postave Smetona budú mezzosopranistky Viera Kállayová a začínajúca mladá mezzosopranistka Barbara Braunová. Postavu Herveyho stvárnia v alternácii Anton Baculík a Maksym Kutsenko.

Anna Bolena / NDKE

Za celý inscenačný tím Opery Národného divadla Košice srdečne pozývam všetky diváčky a divákov zažiť s Annou Bolenou jeden z vrcholov opernej dokonalosti. Ako divadlo sme bohužiaľ nezískali dostatok finančných prostriedkov na to, aby sme dielo uviedli ako plnohodnotnú opernú inscenáciu, ktorú by sme všetkým túžili dopriať a predstavíme ju v podobe, ktorá je aj pre naše divadlo so skúsenosťou tvoriť za malé prostriedky, nová,“ vysvetľuje riaditeľ opery Khern Tóth. „Napriek tomu veríme, že sme vďaka obsadeniu, hudbe a naštudovaniu diela nabitého emóciami pripravili naozaj výnimočné predstavenie s prísľubom kultúrneho zážitku, ktorý bude v nás všetkých spoločne dlho rezonovať,“ uzatvára riaditeľ Opery NDKE.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra 2023 - Prešovský kraj
Pro Musica Nostra vrátila vážnu hudbu do Prešovského kraja už po piaty raz

Vstupenky na Annu Bolenu si môžete zakúpiť už teraz prostredníctvom oficiálnej webovej stránky Národného divadla Košice, v pokladni alebo online.

TS, Národné divadlo Košice, www.sdke.sk

Zdroj: Youtube, Národné divadlo Košice

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »