Novinky

Nová košická Čarovná flauta v znamení viacerých debutov

Čarovná flauta

Po štvrtýkrát v histórii sa na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice vracia Čarovná flauta geniálneho Wolfganga Amadea Mozarta. Najhranejšiu svetovú operu uvedú v premiérach už v piatok 17. februára a v sobotu 18. februára 2023. Tie prinesú aj niekoľko debutov domácich aj hosťujúcich sólistov, ktorí tvoria zaujímavé obsadenie novej produkcie Opery Štátneho divadla Košice.

Čarovná flauta je po Shakespearovej trúchlohre Hamlet a Leonardovom portréte Mony Lisy tretím veľkým záhadným dielom našej kultúry,“ povedal o Čarovnej flaute švajčiarsky filológ a spisovateľ Peter von Matt. Novú inscenáciu so súborom Opery Štátneho divadla Košice pripravuje v Rakúsku žijúci nemecký režisér Alexander Wiegold, pre ktorého je to po Massenetovom Wertherovi druhá spolupráca s košickou operou. „Čarovná flauta je veľmi moderná opera. Tvorí most medzi svetom rozprávky a svetom racionálna. Je plná kontrastov: striedanie sveta hodnôt, ale aj sveta pudov či strachu a veľkých emócií. Ale nepovedal by som, že je to jedno alebo druhé, čaro tejto opery je práve v tomto pnutí. Dalo by sa povedať, že táto opera je v zásade jedným veľkým putovaním, hľadaním,“ hovorí režisér inscenácie.

So zaujímavým obsadením i mladými umelcami

Hudobné naštudovanie má v rukách prvý hosťujúci dirigent Vinicius Kattah. Aká bude nová inscenácia sa dočítate v článku Čarovná flauta sa do košického divadla vracia po štvrtýkrát. Scénu pre novú košickú opernú inscenáciu pripravil Ondrej Zachar v spolupráci s režisérom Alexandrom Wiegoldom. Kostýmy navrhol Tomáš Kypta. O svetelný dizajn sa postaral Róbert Farkaš a o videodizajn Michael Balgavy. A to nie je všetko. Nová košická Čarovná flauta sa ponesie aj v znamení viacerých debutov.

Čarovná flauta / ŠDKE

Kráľovná noci v znamení zahraničných umelkýň

V najznámejšej postave Kráľovnej noci diváci uvidia vynikajúcu hosťujúcu českú sopranistku Luciu Kaňkovú, pre ktorú bude nová Čarovná flauta košickým debutom. Túto postavu stvárňuje na doskách pražského Národného divadla a s touto postavou absolvovala aj veľké turné Maďarskej štátnej opery v Japonsku. S veľkým úspechom stvárňuje veľké postavy svetového operného repertoáru nielen v českých operných domoch, ale aj vo Švajčiarsku či Maďarsku. Je držiteľkou viacerých ocenení z medzinárodných speváckych súťaží. V roku 2021 napríklad zvíťazila na svetovej speváckej súťaži Nomea a v lete 2022 sa stala víťazkou medzinárodnej speváckej súťaže Mimas Music Festival v Taliansku.

Lucie Kaňková

Kráľovná noci je magická rola. Je úplne výnimočná, originálna svojou speváckou linkou, polohou a tajomnosťou. A jej slávna ária ‚Der Hölle Rache’ je notoricky známa aj neoperným fanúšikom. Chybu spozná úplne každý, takže speváčka sa pohybuje doslova na okraji priepasti. Aj tí, ktorí v divadle podriemkavajú, sa na chvíľku prebudia a zbystria. Dovolím si tvrdiť, že Mozartova Kráľovná noci je jedna z psychicky najnáročnejších operných rolí, na ktorú sú okrem dobrej speváckej techniky potrebné aj nervy zo železa. Snažím sa do role vložiť niečo navyše aj po hereckej stránke. Kráľovná noci je dôležitá svojim bytím na javisku, aj keď práve nespieva – každé gesto, každý pohľad musia mať svoj význam,“ hovorí Lucia Kaňková.

Alternuje s ňou mladá chorvátska sopranistka Gabriela Hrženjak, oslavovaná za jej košický debut v role Roxany v opere Kráľ Roger. Zaujímavé obsadenie hosťujúcich aj domácich sólistov prinášajú aj ďalšie postavy. Michal Onufer, Ivan Zvarík a Jozef Benci sa publiku predstavia v postave Sarastra. Maksym Kutsenko a Anton Baculík sa predstavia v postave Monostatosa. V postave Princa Tamina alternujú Maksym Kutsenko a začínajúci slovenský tenorista, študent VŠMU, Andrej Vancel.

Košický debut mladého tenoristu

Nová Čarovná flauta bude košickým debutom aj pre mladého talentovaného slovenského tenoristu, študenta bratislavskej VŠMU, Andreja Vancela, ktorý sa predstaví v postave Tamina.

Andrej Vancel

S operou Čarovná flauta som sa bližšie zoznámil počas môjho študijného pobytu v Linzi, kde som rolu Tamina hudobne naštudoval, avšak až doteraz som nemal príležitosť oživiť túto postavu pred divákmi a vystúpiť s ňou verejne. Ako mnohé Mozartove opery, aj túto som si okamžite obľúbil. Myslím si, že je to opera, ktorá mladému spevákovi ponúka príležitosť rastu a zbierania nových speváckych skúseností. Postava Tamina je pre mňa osobne speváckou výzvou. Okrem početných sólových a ansámblových výstupov ponúka interpretovi priestor pre využitie širokej palety hereckých a výrazových prostriedkov pre komplexnejšie vykreslenie charakteru postavy. Čarovná flauta je plná uchu lahodiacich melódií a príbeh vo svojej hĺbke nesie množstvo symboliky a odkazov, ktoré môžu byť stále aktuálne aj pre dnešného diváka. Proces naštudovania novej inscenácie Čarovnej flauty v Košiciach si plne užívam a teším sa na premiéru a nasledujúce predstavenia,” prezradil Andrej Vancel.

Marek Gurbaľ ako Papageno po prvý raz

Papagena stvárnia Marek Gurbaľ, Marián Lukáč a Martin Kovács. Aj domáci sólista, barytonista Marek Gurbaľ, bude svoju rolu Papagena spievať prvýkrát. „Dokonca je to iba tretia opera, ktorú spievam v nemčine. Papageno je obyčajný človek, ktorému stačí spánok, jedlo a pitie. A áno, ak by to bolo možné, tak by si rád aj on chytil nejakú peknú dievčinu. V tejto opere je Papageno postava komická, takže nie je veľmi náročné zžiť sa s jeho vnútorným svetom. Práca s režisérom Alexandrom Wiegoldom je veľmi príjemná, bezstresová a s dirigentom Vinim Kattahom – odborníkom (nielen) na Mozartovu hudbu, vytvorili skvelú dvojicu, takže bolo príjemne pracovať v takom kolektíve,“ hovorí Marek Gurbaľ.

Marek Gurbaľ / ŠDKE

Čarovná flauta je výnimočná aj pre Anetu Hollú

Veronika Billová a Aneta Hollá sa predstavia v role Paminy. Čarovná flauta je výnimočná aj pre Paminu – hosťujúcu, ale košickému publiku dobre známu sopranistku Anetu Hollú.

Anetta Hollá

Vzťah k Mozartovi bol u mňa vždy viac než pozitívny. Jeho hudba vo mne vyvoláva tie najkrajšie pocity. Čarovná flauta je jednou z mojich najobľúbenejších opier. Vzťah k nej mám už z čias štúdia na VŠMU, kde som práve Paminou absolvovala. Zároveň to bola moja prvá rola tu v Štátnom divadle Košice. Som šťastná, že mám možnosť ju spievať znova. Pamina ako princezná je pre mňa silná, odvážna, verná a milujúca mladá žena,“ vraví Aneta Hollá. V úlohe Papageny uvidíte Veronika Bilová a Silvia Ondočko.

TS Štátneho divadla Košice, www.sdke.sk

Foto / Zdroj: ŠDKE

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »